X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 47904
Przesłano:

Wakacje nad wodą. Scenariusz zajęć z funkcjonowania w środowisku

Scenariusz zajęć z funkcjonowania w środowisku

Klasa: III „a”
Data: 25.06.2020 r.
Temat: Wakacje nad wodą.
Czas trwania zajęć: jedna jednostka lekcyjna

Cele ogólne
- utrwalenie umiejętności prawidłowego przygotowania się do wyjazdu nad wodę,
- nabywanie umiejętności udzielania poprawnych odpowiedzi na pytania,

Cele szczegółowe
Uczeń:
- nazywa przedmioty zgromadzone przez nauczyciela, - określa do czego służą te przedmioty: plecak, koc, ręcznik, olejek do opalania, strój kąpielowy, okulary przeciwsłoneczne, kapelusz, klapki plażowe, piłka plażowa, koło do pływania, woda do picia, - wymienia na podstawie tablicy demonstracyjnej elementy krajobrazu nad jeziorem tj. woda, piasek, plaża, słońce (D.I., M.J., W.Ś., P.D.), -uważnie słucha czytanego tekstu, - udziela odpowiedzi na zadane pytanie (D.I., M.J., W.Ś.), - odczytuje wyrazy 1- 4 sylabowe / 4 sylabowe(D.I.), 2 sylabowe (M. J.), - dopasowuje ilustracje do haseł krzyżówki (S.B.,P.D., A.J.,W.Ś. ), - aktywnie uczestniczy w zajęciach,

Cele rewalidacyjne:
- ćwiczenie koncentracji uwagi,
- doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem,
- usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej,

Metody: słowne, oglądowe, praktycznego działania

Formy: praca zbiorowa, praca indywidualna

Środki dydaktyczne:
- tablice demonstracyjne przedstawiające krajobraz jeziora i gór,
- plecak, koc, ręcznik, olejek do opalania, strój kąpielowy, okulary przeciwsłoneczne, kapelusz, klapki, piłka plażowa, koło do pływania, woda do picia, rękawice zimowe, mysz do komputera,
- krzyżówka tematyczna (narysowana na tablicy),
- ilustracje do krzyżówki,
- etykiety z podpisami do ilustracji,
- karty pracy dostosowane do indywidualnych możliwości uczniów,
- nożyczki, klej,
- magnesy,

Przebieg zajęć:

Część wstępna: ok. 10 min

1. Wprowadzenie do tematu, przedstawienie celu zajęć:
Nauczyciel odczytuje list:
Witam Was! Nazywam się Ola. Tak jak wy chodzę do III klasy. Czy wiecie, że niedługo zaczynają się wakacje? Ja w tym roku wyjeżdżam nad wodę. Będę się tam opalała, grała w piłkę plażową, pływała. Mam do Was prośbę, czy pomożecie mi spakować plecak? Co muszę zabrać ze sobą nad wodę?
Pozdrawiam Was.
Ola
P.S. Pamiętajcie, że przebywamy nad wodą zawsze pod opieką osób dorosłych!

Część główna: ok. 30 min
1. Rozmowa na temat listu:
-nauczyciel zadaje na pytania do tekstu, uczniowie udzielają odpowiedzi:
Nauczyciel Uczniowie
Kto przysłał do nas list?
Ola
Do której klasy chodzi Ola?
Do III klasy
Co zaczyna się już niedługo?
Niedługo zaczynają się wakacje.
Gdzie Ola wyjeżdża na wakacje?
Ola wyjeżdża nad wodę.
Co Ola będzie robiła nad wodą?
Ola będzie pływała, opalała się, grała w piłkę plażową
Jaką prośbę ma do nas Ola?
Ola prosi o pomoc w spakowaniu plecaka na plażę.

2. Prezentacja i opis tablic demonstracyjnych(załącznik nr 1):
- nauczyciel pokazuje uczniom tablice demonstracyjne przedstawiające krajobraz jeziora i gór,
- nauczyciel prosi uczniów o wskazanie tablicy z miejscem, do którego wyjeżdża Ola na wakacje,
- uczniowie wskazują właściwą tablice demonstracyjną,
- na podstawie tablicy demonstracyjnej uczniowie wymieniają elementy krajobrazu nad jeziorem (woda, plaża, piasek, słońce).
3. Omówienie przedmiotów zgromadzonych przez nauczyciela:
- nauczyciel rozkłada różne przedmioty na stoliku,
- uczniowie oglądają je,
- nazywają,
- określają, do czego służą: plecak, koc, ręcznik, olejek do opalania, strój kąpielowy, okulary przeciwsłoneczne, kapelusz, klapki, piłka plażowa, koło do pływania, woda do picia, rękawice zimowe, mysz do komputera.
4. Wspólne rozwiązywanie krzyżówki tematycznej zapisanej na tablicy (załącznik nr 2):
- uczniowie (S.B., A. J., W.Ś., P.D.) dobierają cyfry do pary (cyfra na tablicy z cyfrą przy ilustracji),
- pokazują pozostałym uczniom kartę, nazywają co jest na ilustracji,
- uczniowie (D.I., M.J.) wyszukują wśród etykiet podpisu do ilustracji, przyczepiają w odpowiednie kratki na tablicy,
- z liter zaznaczonych kolorem czerwonym uczeń (D.I.) odczytuje hasło „WAKACJE NAD WODĄ”,
5. Praca indywidualna w kartach pracy (załącznik nr 3):
- uczniowie dobierają z rozsypanki ilustracje przedmiotów (S.B., A. J., W.Ś., P.D.), etykiety przedmiotów (D.I., J.M.) przydatnych do wyjazdu nad wodę oraz wkleją je do karty pracy,
- eliminują ilustracje i etykiety przedmiotów zbędnych do wypoczynku nad wodą.

Zakończenie: około 5 min
1. Utrwalenie wiadomości zdobytych na zajęciach:
- nauczyciel prosi uczniów o spakowanie plecaka Oli,
- uczniowie kolejno wkładają do plecaka rzeczy niezbędne do spędzenia czas nad wodą,
- krótko je omawiają.
2. Ustna ocena zaangażowania uczniów w pracę.
3. Zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.