Scenariusz zajęć obserwowanych w grupie 4,5 - latków
Grupa wiekowa: 4,5-latki
Blok tematyczny: Zima
Temat dnia: W lodowej krainie
Prowadząca: mgr Beata Morkisz
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.
(...)
Celem wychowania przedszkolnego jest wspomaganie i ukierunkowywanie rozwoju dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi w relacjach ze środowiskiem społeczno – kulturowym
i przyrodniczym.
(...)
Wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji
(...)
Budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym
i technicznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych
(...)
Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją przyrodniczą.
Cele ogólne:
-Budzenie zainteresowanie przyrodą i życiem ludzi na dalekiej północy;
-Poszerzenie wiedzy dzieci o biegunie północnym i wzbogacenie słownika o nowe wyrazy;
-Rozwijanie umiejętności przeliczania w zakresie 7;
-Rozwijanie i doskonalenie umiejętności czytania wyrazów metodą globalną.
Cele szczegółowe: (Dziecko,...)
-Zwiększa swoją wiedzę o życiu zwierząt i ludzi na obszarach biegunowych;
-Potrafi uważnie słuchać opowiadania;
-Układa historyjkę obrazkową zgodnie z kolejnością zdarzeń;
-Segreguje sylwety ryb zgodnie z podanym kodem;
-Rozpoznaje zwierzęta po śladzie zostawionym na śniegu oraz na podstawie usłyszanej pierwszej sylaby;
-Czyta globalnie wyrazy: Eskimos, pingwin, niedźwiedź polarny, wilk, renifer, foka, orka, zając;
-Rysuje po śladzie (5-latki), wyszukuje różnice w obrazkach (4-latki).
Metody: słowna – opowiadanie, objaśnienie, rozmowa, czynna - stawianych zadań.
Formy: z całą grupą, indywidualna.
Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające życie ludzi na biegunie; ilustracje do opowiadania
i opowiadanie „Odarpi, syn Egigwy” H. Szayerowej; Ilustracje do ułożenia historyjki obrazkowej „Domek z lodu”; sylwety ryb w czterech kolorach, w dwóch wielkościach; kartoniki z kropkami 1-7; ilustracje zwierząt polarnych ( niedźwiedź, wilk, pingwin, foka, orka, zając); napisy go globalnego czytania (niedźwiedź, wilk, pingwin, foka, orka, zając, Eskimos); ilustracje zwierząt afrykańskich
(zebra, słoń, żyrafa);
Przebieg zajęć:
1. Zaproszenie do lodowej krainy.
Wskazanie na globusie biegunów. Rozmowa związana z życiem na obszarach biegunowych. Wskazanie, że Eskimosi żyją w Arktyce, zaś biegun południowy nie jest zaludniony – przebywają tam jedynie pracownicy stacji badawczych. Pokaz ilustracji Eskimosa – określanie przez dzieci cech charakterystycznych postaci (skośne oczy, czarne włosy itp.).
2. Odarpi, syn Egigwy – słuchanie opowiadania H. Szayerowej na podstawie ilustracji.
To Odarpi. Mały chłopiec Eskimosek.
Oczy czarne, jak paciorki, płaski nosek.
Żyje w kraju wiecznej zimy, wiecznych śniegów.
I ma samych Eskimosów za kolegów.
A, że w skórach chodzą wszyscy Eskimosi,
Więc Odarpi też niedźwiedzie futro nosi.
Mieszka w igloo, igloo śnieżnej chacie z bloków lodu.
Jeszcze dziadek sam zbudował je za młodu.
A do szkoły co w odległym jest okręgu
Wiozą chłopca na saneczkach psy w zaprzęgu.
I Odarpi widzi ciągle w czasie biegu,
Renifery mech skubiące, gdzieś z pod śniegu.
Gdy Odarpi leży nocą w swym śpiworze.
To mu do snu lodowate huczy morze.
A gdy mały Eskimosek mocno zaśnie,
Sen mu inne niż wam opowiada baśnie.
3.Rozmowa na temat opowiadania.
4. Domek z lodu – układanie historyjki obrazkowej.
Nauczyciel rozkłada w rozsypce ilustracje historyjki obrazkowej , a dzieci układają je
w odpowiedniej kolejności, opisując, co się dzieje na każdej z nich.
5. Nauczyciel podaje informacje o życiu Eskimosów:
Eskimosi nie mieszkali w igloo na stałe. Te lodowe domki służyły np. jako schronienie oraz w czasie polowań. Obecnie na Grenlandii ludzie mieszkają w drewnianych kolorowych domkach, domach murowanych, a nawet w blokach – z centralnym ogrzewaniem i ciepłą wodą.
6. Łowienie ryb – zabawa matematyczna
Segregowanie sylwet ryb do odpowiedniej pętli zgodnie z podanym kodem. Przeliczanie i dopasowanie odpowiedniej ilości kropek na kartoniku.
7. Czym można dotrzeć na Arktykę? – zabawa ruchowa „samoloty”.
Kogo Odarpi może spotkać na spacerze? – zwrócenie uwagi na biały kolor zwierząt polarnych.
- podążanie po śladach zwierząt (niedźwiedź polarny, renifer, pingwin). Odszukanie napisu do globalnego czytania, podział na sylaby.
- odnalezienie innych zwierząt polarnych na podstawie znanej pierwszej sylaby: fo- (foka), za- (zając), or- (orka).
8. Karta pracy