KONSPEKT ZAJĘĆ W GRUPIE 3,4 LATKÓW
Prowadząca: mgr Beata Morkisz
Dział tematyczny: Już blisko zima – ubieramy się ciepło.
Temat zajęcia: Ubrania na zimne dni.
Grupa wiekowa: 3,4-latki
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.
(...)
Celem wychowania przedszkolnego jest wspomaganie i ukierunkowywanie rozwoju dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi w relacjach ze środowiskiem społeczno – kulturowym
i przyrodniczym.
(...)
Wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji
(...)
Budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym
i technicznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych
(...)
Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją przyrodniczą
Cele ogólne:
Określanie zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla jesieni,
Nazywanie poszczególnych elementów garderoby, dopasowywanie ich do odpowiedniej części ciała,
Wdrażanie do ubierania się zgodnie z porą roku,
Rozwijanie umiejętności klasyfikowania według dwóch cech, przeliczania oraz porządkowania zbiorów.
Cele szczegółowe – dziecko:
nazywa części garderoby,
klasyfikuje przedmioty według dwóch cech,
dziecko wie jak ubrać się gdy jest zimno i pada śnieg,
dziecko nazywa części ciała, które ogrzewane są przez poszczególne części garderoby,
dziecko wie że trzeba dbać o zdrowie,
Określa charakterystyczne cechy pory roku jesieni,
Rozpoznaje podstawowe kolory,
Metody: słowna – wiersz, objaśnienie, rozmowa, czynna - stawianych zadań.
Formy: z całą grupą, indywidualna.
Pomoce: ilustracje do wiersza, symbole pogody, obrazki przedstawiające części garderoby, płyta z muzyką, obrazki czapek i szalików do zabawy ruchowej, Karta pracy Tropiciele 4-latka KP, Tropiciele 3-latka WP.
Przebieg zajęcia
1. Wprowadzenie do tematu zajęć:
-Jaką mamy porę roku, miesiąc?
-Jaka może być pogoda w tym miesiącu?
-Pomagamy Tupowi ubrać się odpowiednio do pogody, tak, aby nie zmarzł.
2. Wysłuchanie wiersza, omówienie jego treści:
Do widzenia letnie ubrania
Małgorzata Lewicka
Zimny wiatr gałęzie głaszcze,
zakładamy ciepłe płaszcze,
rękawiczki, czapki, szale,
wtedy nie zmarzniemy wcale.
Do widzenia, krótkie spodnie,
latem było w nich wygodnie!
Bluzki - króciutkie rękawki
już wkładamy dziś do szafki.
Gdy ochładza się powietrze,
pomyśl o wełnianym swetrze,
długich spodniach, ciepłych butach,
gdy jesienna przyjdzie pluta.
Już kożuchy i futerka,
zaczynają na nas zerkać.
Nie będziemy czekać zimy,
tylko w nie się wystroimy.
3. Dzieci wypowiadają się na temat ubrań, które zakładamy, gdy jest zimno. Zwrócenie uwagi na ich prawidłowe nazwy.
4. „Ubrania na ciepłe i zimne dni” - klasyfikowanie ubrań ze względu na pogodę, kiedy jest ciepło i kiedy jest zimno. Zwrócenie uwagi na to, jaką część ciała ogrzewa odpowiednia część garderoby.
5. Zabawa ruchowa „Czapka, szalik” – Dzieci otrzymują czapki w różnych kolorach. Podczas muzyki spacerują po dywanie, kiedy muzyka umilknie, zadaniem dzieci jest odnalezienie szalika w tym samym kolorze co czapka.
6. Ubrania – klasyfikowanie ubrań wg dwóch cech, ze względu na kolor i kształt.
7. Ubrania – klasyfikowanie ubrań ze względu na dwie cechy. Praca z książką. Tropiciele czterolatka KP./ Tropiciele trzylatka WP.
8. Ewaluacja zajęcia: dzieci śpiewają piosenkę „Kolorowy pada deszcz”, rodzic umieszcza swoją sylwetę czapki w wyznaczonym naczyniu
z wesołą lub smutną buźką.