X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 47895
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kochasz ten piękny kraj, człowieku - bądź eko. Scenariusz zajęć przedszkolnych

Scenariusz zajęć przedszkolnych na temat:
KOCHASZ TEN PIĘKNY KRAJ CZŁOWIEKU – BĄDŹ EKO.
Grupa: 4-latki, 5-latki
CELE ZAJĘĆ
Uczestnik powinien:
- znać podstawowe zasady dbania o środowisko naturalne,
- czuć odpowiedzialność za stan środowiska przyrodniczego;
- chętnie brać udział w zabawach aktywizujących do działań matematycznych;
- mieć poczucie tożsamości narodowej, przejawiać postawę dumy z bycia Polakiem.
Uczestnik umie:
-kontynuować rytm podany przez nauczyciela,
- klasyfikować przedmioty według jednej cechy
- segregować śmieci
– przeliczać przedmioty
- posługiwać się liczebnikami głównymi
- prawidłowo reagować na polecenia
Faza wstępna
1. Jaka Polska jest piękna? (ok.4 min.)
Przedstawienie dzieciom zdjęć różnych regionów Polski. Przypomnienie symboli narodowych oraz znaczenia kolorystyki w polskiej fladze: górny pas flagi oznacza białego orła, a dolny – czerwone pole tarczy herbowej.
Nauczyciel pokazuje zdjęcia i ilustracje pomagające dziecku zrozumieć, na czym polega piękno Polski.
2. Zabawa ruchowa „Flaga Polski” (ok.4 min)
Dzieci biegają na tempie wygrywanym przez nauczyciela na bębenku. Na sygnał „Flaga” dzieci dobierają się w pary, tak aby dziecko, które ma białą szarfę ustawiło się z dzieckiem, które ma czerwoną szarfę. Za każdym powtórzeniem dzieci dobierają się w inne pary.
Nauczyciel rozdaje szarfy (paski bibuły, chusteczki, kawałki materiału) w białym i czerwonym kolorze (mogą być to figury geometryczne).
Faza zasadnicza
Opowieść ruchowa „Zwiedzamy Polskę” (ok.6 min)
Krzyś i Hania wybierają się w podróż po Polsce. Pakują do plecaka ubranka (dzieci udają, że wkładają do plecaka ubrania, butelkę z wodą a nawet wafelka). Wyruszają w podróż z ciężkim plecakiem (Dz. zakładają plecak na plecy, uginają się pod jego ciężarem). i bardzo się dziwią, bo idąc przez nasz kraj zauważają, ze wszędzie jest tak dużo śmieci, chcieliby zbierać grzyby w lesie, a widzą dużo papierów. Jadą samochodem do Zakopanego. (Dz. naśladują jazdę samochodem). Najpierw podziwiają piękne górskie krajobrazy (Dz. Robią „daszek” z rąk i podziwiają widoki). Chcą zobaczyć cały kraj, więc jadą samochodem (naśladują jazdę samochodem) do Gdańska. Tam mogą popływać w morzu (naśladujemy pływanie), ale przeszkadzają im pływające plastikowe butelki. Chcieliby lepić babki z pisaku (Dz. naśladują zabawy w piasku), ale nie mogą, bo przeszkadzają im kapsle z butelek, patyki po lodach, a nawet papiery. Tak dłużej być nie może! Postanawiają posprzątać Polskę.
Wracając do domu dzieci zbierają śmieci: papiery do niebieskiego pojemnika, plastik i metale do żółtego, do zielonego pojemnika trafiają szklane odpady, do brązowego - odpady bio, a do czarnego odpady zmieszane.
Dzieci postanawiają wraz ze swoimi rodzicami uzbierane butelki plastikowe wrzucić do recyklomatu.
Opowiadanie czytane przez nauczyciela.
Dzieci segreguj odpady, a następnie przeliczają ich ilość, porównują, których odpadów jest więcej, a których mniej.
Dostosowujemy zabawy matematyczne do wieku i rozwoju dzieci.
Nauczyciel wyjaśnia na czym polega zadanie recyklomatu. Dzieci liczą wrzucane tam butelki.

2. Prawda czy fałsz (ok.4 min.)
• Godłem Polski jest biała sowa
• Stolicą Polski jest Warszawa
• Najdłuższą rzeką jest Wisła
• Kolory na fladze to biały i niebieski
• Hymnem Polski jest Mazurek Dąbrowskiego
• Każde dziecko może dbać o piękno naszego kraju.
• Recyklomat to maszyna przyjmująca plastikowe butelki do recyklingu.
Dla każdego dziecka zielony i czerwony kartonik. Jeżeli dobrze odpowie przyznaję dziecku punkt (żeton, kasztan, itp.) Na koniec wspólnie podliczamy punkty i przyznaję drobne nagrody (naklejkę, pieczątkę)
3. „Matematyczne zabawy z nakrętkami”- (ok.3 min.)
- do tego zadania będą Wam potrzebne kolorowe nakrętki. Będziemy klasyfikowali i utrwalali kolory, segregowali elementy, ćwiczyli, nosząc nakrętki na głowie.
• Podziel wszystkie nakrętki na kolory, policz, ile nakrętek jest jednego koloru, których jest najwięcej?
• Poszukaj w sali przedmiotów w kolorze nakrętek
• Wyrusz na spacer po sali z nakrętką na głowie
• Wykorzystaj nakrętki do swobodnych zabaw- być może ułożysz z nich jakieś piękne rośliny bądź zwierzęta zamieszkujące Ziemię.
Do zabawy wykorzystujemy nakrętki, które zbieramy na cele charytatywne.
Faza końcowa
„W rytmie eko” -układanie odpadów według odpowiedniego rytmu. (ok.5 min.)
Nauczyciel podaje rytm a dziecko musi go kontynuować. Trudność zadania dostosowujemy do poziomu dzieci.
Wykorzystujemy atrapy odpadów z wcześniejszej zabawy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.