Scenariusz lekcji
Klasa: VI - VII
CELE:
a) ogólny:
- uczeń poznaje sposoby dbania o poczucie własnej wartości.
b) szczegółowe - uczeń:
- dostrzega swoje mocne strony
- potrafi pozytywnie wypowiadać się o kolegach z klasy
- zna pojęcie samoocena
METODA:
słowna, praktycznego działania
FORMA:
indywidualna, zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
karteczki, skrzydła, bajka terapeutyczna, kartki A4
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Wstęp - nauczyciel przechodzi do celu tematu - wykład
Budowanie poczucia własnej wartości jest bardzo istotnym elementem naszego życia. Na poczucie naszej wartości ma niewątpliwie wpływ najbliższe otoczenie, które od najmłodszych lat uczestniczy w procesie kształtowania naszej osobowości.
Kiedy dorastamy, poczucie własnej wartości zależy w dużej mierze od nas samych. To my samodzielnie przyjmujemy postawę wobec siebie i dokonujemy samooceny. Na samoocenę wpływać będzie wiele czynników np. charakter, wyniki w nauce, nasze talenty i umiejętności, zainteresowania, a także zdanie innych ludzi, z którymi przebywamy na co dzień. Samoocena może być różna: pozytywna, zaniżona, umiarkowana, zawyżona. Musimy sobie zdawać również sprawę z tego, że my możemy mieć wpływ na samoocenę innych ludzi. To w jaki sposób traktujemy innych, może wpływać na ich zachowanie i myślenie o sobie.
2.Ćwiczenie
Prowadzący umieszcza na plecach uczniów kartkę A4. Prosi uczestników, aby każdy z nich z tyłu napisał koledze i koleżance „co lubią w tej osobie lub co mi się w niej podoba”. Pisanie zaczynamy od dołu kartki, a następnie ją zaginamy, tak aby kolejna osoba tego nie widziała.
3. Nauczyciel rozdaje uczniom po dwa skrzydła i prosi aby na jednym z nich wypisali: „Co inni we mnie lubią?, a na drugim: „Co chciałbym/chciałabym przekazać innym o sobie?
Następnie uczniowie z tych piór układają skrzydła.
Podsumowywaniem ćwiczenia jest cytat :Twoje skrzydła już istnieją, teraz musisz tylko polecieć”.
4. Prowadzący puszcza uczniom bajkę pt. „Brzydkie Kaczątko”. Następnie zadaje poniższe pytania i wspólnie szuka na nie odpowiedzi:
• Jak zachowały się inne ptaki wobec brzydkiego kaczątka?
• Jakie emocje odczuwało Brzydkie Kaczątko?
• Jak inaczej mogły zachować się zwierzęta?
• Jak Ty byś potraktował kaczątko?
• Co powiedziałbyś Brzydkiemu Kaczątku, żeby poczuło się lepiej?
• Co powiedziałbyś innym ptakom?
Wnioski:
Każdy z nas ma prawo być inny. Każdy z nas ma potrzebę bycia akceptowanym w grupie. Inny nie oznacza gorszy, często jest tak, jak w przypadku kaczątka – nie doceniamy drugiego człowieka, wyśmiewając się z niego a on okazuje się być pięknym i dobrym.
5. Podsumowanie zajęć
Akceptacja samego siebie jest bardzo ważna. Wiara we własne siły i umiejętności dodaje nam skrzydeł i działa motywująco.