SCENARIUSZ ZAJĘCIA – DZIECI 6- LETNIE
Temat kompleksowy: Wiosna tuż, tuż.
Temat zajęcia: „Po czym poznajemy wiosnę?”
Cele ogólne:
1. Dostosowanie technik plastycznych do możliwości ekspresyjnych i manipulacyjnych dzieci.
2. Doskonalenie precyzji ruchów w trakcie wykonywania prac nową techniką- witraż.
3. Zwracanie uwagi na zagospodarowanie przestrzenne prac plastycznych.
4. Rozbudzanie fantazji i wyobraźni dziecięcej.
5. Poszerzenie i utrwalenie wiadomości o wiośnie.
Cele operacyjne – dziecko:
– potrafi określić cechy danej pory roku,
– prawidłowo trzyma przybory plastyczne,
– wyraża swoje spostrzeżenia w twórczości plastycznej,
– stosuje płynne ruchy podczas malowania farbami,
– potrafi dokonać analizy i syntezy dźwiękowej wyrazów,
– rozumie pojęcia: rośliny chronione, witraż, szkic, tło,
– określa kierunki – prawa strona, lewa strona.
Metody: słowne - rozmowa, objaśnienie
czynna: - zadania stawianych dzieciom do wykonania
percepcyjne: - obserwacji, pokazu, uprzystępniania dzieł sztuki
Forma: zajęcie plastyczne – praca w grupach
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Wprowadzenie do tematu – zagadki. Pierwsze litery rozwiązań zagadek utworzą hasło – WIOSNA.
– analiza i synteza dźwiękowa wyrazów – woda, igła, okulary, skakanka, noc, aparat.
– rozsypanka literowa – wyszukiwanie liter w, i, o, s, n, a.
– ułożenie i odczytanie wyrazu, analiza i synteza dźwiękowa.
2. Wiersz pt. „Szukamy wiosny”(ilustracje o wiośnie) – analiza treści wiersz, symbole wiosny, utrwalenie zdobytych informacji o aktualnej porze roku
3. Zabawa przy piosence pt. „Hej do widzenia panie bałwanie” (wyrażanie ruchem i gestem słów piosenki, dokładne wybrzmiewanie słów, marsz w lewą
i prawą stronę, machanie lewą i prawą ręką ).
4. Zapoznanie z nową techniką plastyczną – malowanie farbami witrażowymi na szkle.
– pokaz kilku prac wykonanych nową techniką,
– informacje z encyklopedii nt. „Co to jest witraż?”
5. Część główna zajęcia – podział na grupy, wyjaśnienie, co dzieci robią w poszczególnych grupach:
– grupa I (znak kwadrat – rysowanie plasteliną nt. Wiosenne kwiaty”,
– grupa II (znak koło – malowanie farbami plakatowymi nt. „ Wiosna”,
– grupa III (znak prostokąt – kolorowanie ukrytych, wiosennych symboli),
– grupa IV (znak trójkąt – malowanie farbami witrażowymi).
Znaki figur geometrycznych mają dzieci przyklejone do fartuszków, takie same znaki położone są na stanowiskach pracy. Dzieci muszą odszukać odpowiedni znaczek oraz karteczkę ze swoim imieniem (pomoc dzieciom mającym trudności).
6. Praca w grupach.
7. Ocena prac wykonanych przez dzieci w poszczególnych grupach.
Urządzenie wystawy.