Scenariusz
zabaw karnawałowych
PROWADZĄCY: mgr Ksenia Kansy
DATA: 9 luty 2021
WIEK: 6 latki
GRUPA: Gwiazdki
CELE OGÓLNE:
• Kultywowanie zwyczajów karnawałowych zabaw
• Czerpanie przyjemności z wcielenia się w różne postacie
• Doświadczenie przyjemnych doznań wynikających z udziału we wspólnych zabaw konkursach,
• Kształtowanie u dzieci kulturalnego zachowywania się w czasie imprezy przedszkolnej
• Wytworzenie pogodnego i radosnego nastroju
CELE SZCZEGÓŁOWE:
DZIECKO:
• Stosuje się do ustalonych umów i reguł w proponowanych zabawach muzycznych i konkursach
• Dostrzega zmiany dynamiki tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego – wyraża je pląsając lub tańcząc
METODY:
• Praktyczna – działalność dziecka
FORMY:
• Indywidualna
• Zbiorowa
PRZEBIEG:
1. Prezentacja swoich strojów – zgadnij, kim jestem?
2. Taniec na gazecie – dzieci w parach tańczą na dużej gazecie przy muzyce. Gdy ona milknie składają gazetę na pół. Wygrywa ta para, której uda się najdłużej utrzymać na gazecie.
3. „Rysujemy bałwanka” – do konkursu przygotowujemy sztalugi, kolorowe kartki i mazaki. Dzieci rysują bałwana z zawiązanymi oczami. Wygrywa ten uczestnik konkursu, którego bałwan jest najśmieszniejszy lub prawidłowo narysowany.
4. „Gorące krzesła” – ustawiamy na środku sali krzesła (liczba krzeseł to liczba dzieci minus jeden), na których dzieci muszą usiąść kiedy muzyka się zatrzyma. Dziecko pozostające bez krzesła siada sobie z boku. Zabawa musi przebiec żwawo, żeby dzieci, które odpadły się nie nudziły.
5. Wężowy taniec - Dzieci ustawiają się w rzędzie chwytając się za ramiona lub w pasie. Pierwsze dziecko jest „głową” węża, a ostatnie – jego „ogonem”. Zabawa polega na tym, że „głowa” ma złapać „ogon” – a reszta dzieci musi jej w tym skutecznie przeszkodzić, jednocześnie nie dopuszczając do rozerwania całego węża.
6. Przechodzenie pod liną – dzieci przechodzą pod liną w dowolnym stylu, tak aby jej nie dotknąć. Kiedy wszyscy przejdą linę opuszczamy nieco niżej i powtarzamy przechodzenie pod nią nadal w dowolnym stylu.
7. Taniec „Lambada”- taniec polega na pląsie w kole, trzymając się za konkretną część ciała, którą nauczyciel wymienia np.: (uszy już były? Dzieci odpowiadają „nie” – a zatem chodzimy po kole śpiewając „tańczymy lambada” trzymając się za uszy).
8. Na zakończenie balu coś uspokajającego „Taniec ze sznurkiem” – dzieci dobierają się w pary i dostają lekko splątany sznurek (każde dziecko dostaje jeden koniec). Zadanie polega na rozplątaniu sznurka bez jego puszczania oraz poruszaniu się w rytm spokojnej muzyki.