SCENARIUSZ ZAJĘĆ
I Grupa wiekowa: 4 - 5 – latki
II Data: 15.12.2016 r.
III Tygodniowy temat kompleksowy:
Porządkami czas się zająć, zaraz goście przybywają
IV Temat dzienny:
Domowy robotek
V Cele ogólne:
- rozwijanie wyobraźni dzieci,
- wdrażanie do przestrzegania reguł zabawy,
- rozwój mowy.
VI Cele operacyjne:
Dziecko:
- stosuje się do poleceń nauczyciela,
- słucha wiersza i udziela odpowiedzi na pytania do tekstu,
- potrafi określić czynności, w których mógłby dorosłą osobę zastąpić robot,
- właściwie reaguje na sygnały dźwiękowe,
- stara się naśladować mechaniczne ruchy robotów,
- segreguje rzeczy i układa je w wyznaczonym miejscu,
- stara się określić liczebność zbiorów,
- próbuje wymyślić imię dla robota,
- dostrzega różnice w wyglądzie sylwet robotów,
- stara się przykleić brakujące elementy na obrazku tworząc własnego robota.
VII Formy pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna,
- grupowa
VIII Metody:
- słowne,
- oglądowe,
- praktyczne.
IX Środki dydaktyczne:
magnetofon, płyta CD z nagraniami „Wszyscy są”, „Marsz kawalerii”, wiersz „Robotek” Joanny Papuzińskiej, jajko, miska, trzepaczka, mikser, zabawka – robot, opaska symbolizująca robota, szarfy, obręcze, klocki, obrazki z sylwetkami robotów, klej, kredki, papierowe elementy robota
X Przebieg zajęć:
1) Powitanie. Dzieci stoją w kręgu i śpiewają piosenkę.
Wszyscy są, witam was,
zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś ty
raz, dwa, trzy!
2) Nawiązanie do tematu, inspirowanie dzieci do odgadnięcia tematu zajęć. Nauczyciel pokazuje, że męczy go ręczna praca i szuka innego rozwiązania, aby mógł odpocząć. Rozbicie jajka, użycie trzepaczki, a następnie miksera. Pokazanie robota (zabawki), który mógłby wyręczyć mamę w czasie prac domowych.
3) „Robotek” - słuchanie wiersza Joanny Papuzińskiej. W czasie czytania nauczyciel zamienia się w robota, zakłada opaskę z antenkami.
„Robotek”
Blacha, gwoździe, drut, śrubokręt i młotek.
Co to będzie?
Mały robot, Robotek.
Dla kogo?
No, nie dla mnie,
ja go dam naszej mamie.
Robotek co dzień o świcie
nastawi dla wszystkich wodę na mycie.
Do sklepu zbiegnie na dół
I zakupy zrobi do obiadu.
Pozdejmuje kożuchy z mleka.
Szczypiorek drobno posieka.
Wyprasuje fartuszki.
Guzik przyszyje do bluzki.
Ugotuje, pozmywa, sprzątnie, zrobi pranie,
a mama będzie leżeć na tapczanie
i książki czytać.
Albo nas pytać:
„A może byśmy poszli do kina, kochani?”
Rozmowa na temat treści wiersza.
Z czego zrobiony miał być Robotek?
Dla kogo miał być Robotek?
Po co mamie taki Robot?
4) „Roboty” – zabawa muzyczno – ruchowa z elementami matematyki. Nauczyciel dzieli grupę na trzy drużyny: zielonych, żółtych i czerwonych. Kładzie na dywanie trzy obręcze
w trzech kolorach (zieloną, żółtą, czerwoną) i prosi dzieci by podeszły do swoich obręczy. Rozrzuca klocki. Nauczyciel prezentuje nagranie piosenki „Marsz kawalerii”. W czasie muzyki dzieci usztywnionymi, kanciastymi ruchami ciała naśladują poruszanie się robotów. Na przerwę w muzyce dzieci zbierają klocki w odpowiednich kolorach do swoich obręczy. Ważne jest to, żeby do obręczy zanosić tylko po jednym klocku. Gdy zostaną zebrane wszystkie klocki, dzieci siadają w kole i przeliczają klocki.
5) „Imię dla Robota” – rozwijanie mowy i myślenia, dzieci wymyślają imiona dla robotów.
6) „Robotek dla mamy” – praca plastyczno – techniczna. Dzieci mają przed sobą elementy robota. Przyklejają elementy w dowolny sposób, tak aby powstał robot. Mogą wykorzystać wszystkie albo tylko wybrane elementy oraz według uznania mogą dorysować brakujące części.
7) Wystawa prac dzieci. Pochwała słowna za aktywny udział w zajęciach.