SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW
5 – 6 LATKI
Temat: Zabawa badawcza „Czy woda jest czysta”. Utrwalenie wiadomości na temat ochrony środowiska.
Cele kształcenia:
• zapoznanie ze sposobem oczyszczania wody przy użyciu filtra z waty,
• rozwijanie umiejętności prowadzenia doświadczeń i wyciągania odpowiednich wniosków,
• poznanie znaczenia wody w życiu człowieka i zwierząt,
• rozwijanie właściwych nawyków dotyczących ochrony środowiska,
• rozwijanie umiejętności czytania poprzez układanie wyrazów z rozsypanki literowej,
• rozwijanie umiejętności stosowania znaków matematycznych: <, >, =,
• rozwijanie logicznego myślenia.
Cele operacyjne:
• przeprowadza doświadczenie zgodnie z instruktażem nauczyciela,
• potrafi wyciągnąć odpowiednie wnioski i wytłumaczyć je,
• wie, jaką rolę odgrywa woda w życiu człowiek i zwierząt,
• umie wytłumaczyć, na czym polega ochrona środowiska,
• czyta proste wyrazy,
• stosuje znaki matematyczne: <, >, =
• prawidłowo rozwiązuje zagadki.
Pomoce dydaktyczne: krzyżówka, litery, zagadki, płyta CD, sylwety papierowych chmurek, sylwety planety Ziemia: „zdrowej” i „chorej”, wiersz „Sznurek Jurka”, pojemniki na śmieci w odpowiednich kolorach, ręcznik jednorazowy, pisak, spryskiwacz do wody, napisy: szkło, plastik i metal, papier; gazety, sylwety kropel deszczu z cyframi z jednej strony i literami z drugiej strony; plastikowe butelki 1,5,l, ziemia, miska, olej, piórka, chusta animacyjna, sylwety rybek i jeziora, znaki matematyczne, cyfry od 1 – 10, odznaki Ekoludka, rozsypanka literowa w czterech kolorach.
Przebieg zajęcia:
1. Przywitanie przybyłych gości.
2. Wprowadzenie do zajęć – zapoznanie z postacią Ekoludka.
3. Rozwiązywanie krzyżówki.
Rodzice czytają zagadki do krzyżówki. Dzieci z rozsypanki literowej układają hasła i przypinają do szablonu krzyżówki. Odczytują hasło: EKOLOGIA.
• Rozmowa na temat zanieczyszczenia Ziemi i sposobu jej ochrony
4. Ćwiczenia oddechowe „Chmurki”.
Na dywanie leżą dwa koła przykryte papierowymi chmurkami. Zadaniem dzieci jest rozdmuchać chmurki tak, aby odkryć koła (planetę Ziemię - brudną i czystą).
• Prezentacja dwóch planet – czystej i zanieczyszczonej Ziemi
• Rozmowa na temat „Czy różnią się planety?”
5. Zabawa ruchowa przy muzyce „Ptaszki fruwają” (z zasobów Bliżej Przedszkola).
Dzieci improwizują ruchem tekst piosenki.
6. Inscenizacja wiersza „Sznurek” I. Sikirycki.
Na dywanie rozłożone są szare arkusze papieru. Nauczycielka czyta wiersz, rzucając na papier poszczególne przedmioty, o których jest mowa w wierszu. Tworzy się wysypisko.
Za przedszkolem, bardzo blisko,
Było miejsce na boisko.
Kiedyś tam wyrzucił Jurek
Poplątany stary sznurek.
A nazajutrz obok sznurka
Od banana spadła skórka,
Wyrzucona przez Karola.
Tam też wkrótce Jaś i Ola
Wyrzucili bez wahania
Swoje torby po śniadaniach.
Stos papierków po cukierkach
Wysypała tam Walerka.
Na papierki spadła ścierka,
Jakaś pusta bombonierka,
I od lodów sto patyków,
Pustych kubków moc z plastiku,
Wyskubane słoneczniki,
Jeden kalosz, nauszniki,
Stare trampki, piłka z dziurą,
Połamane wieczne pióro,
Kilka opon od rowerów
I ogromny stos papierów.
Oto tak, od sznurka Jurka,
Wnet urosła śmieci górka.
A z tej górki, wielka góra,
Której szczyt utonął w chmurach.
Nie ma miejsca na boisko,
Lecz śmietnisko mamy blisko.
• Rozmowa na temat wiersza
7. Zabawa badawcza „Wysypisko śmieci”.
Dzieci otrzymują ręcznik jednorazowy, na którym pisakiem rysują schemat domu i znak umowny wysypiska śmieci (duża kropka) – prowadząca spryskuje go wodą.
Dzieci wyciągają wniosek z doświadczenia.
8. Zabawa taneczna przy piosence „Ziemia – zielona wyspa”.
9. Zabawa dydaktyczna „Segregujemy śmieci”.
Na tablicy umieszczona jest rozsypanka literowa w czterech kolorach. Dzieci dzielą litery ze względu na kolor i układają wyrazy: papie, plastik, szkło. Następnie odszukują takie same wyrazy na dywanie i oznaczają nimi pojemniki na śmieci. Dzieci segregują śmieci zgromadzone na szarym papierze do odpowiednich pojemników.
• Rozmowa na temat znaczenia segregacji odpadów.
10. Zabawa ruchowa z gazetami przy muzyce z udziałem rodziców.
Dzieci i rodzice otrzymują gazety, poruszają się do muzyki wykonując jednocześnie polecenia nauczyciela.
11. Zabawa dydaktyczna „Kropelkowa układanka”.
Na tablicy umieszczone są sylwety kropelek deszczu z cyframi po jednej stronie i literami po drugiej stronie. Dzieci układają sylwety kropelek wg kolejności cyfr (od 1-10), odwracają kropelki i odczytują hasło – „Woda to skarb”.
12. Burza mózgów „Woda to skarb – dlaczego tak jest?”.
13. Zabawa badawcza „Czy woda jest czysta?”.
• Doświadczenie 1 – przeprowadzenie filtracji. Na stolikach uszykowane są butelki z lejkami dla każdego dziecka, woda czysta i zanieczyszczona ziemią, wata. Dzieci słuchając opowiadania nauczyciela, wykonują doświadczenie. Wyciągają wnioski.
• Doświadczenie 2 – sprawdzenie, jaki wpływ na piórka ptaków ma oliwa w wodzie.
Dzieci wlewają do miski wodę i zanurzają w niej piórko, wyjmują je, strzepują krople wody. Wyciągają wnioski.
Następnie dzieci wlewają do miski wodę, dodają olej, obserwują powierzchnię wody, wkładają do niej piórka. Wyciągają wnioski.
14. Zabawa ruchowa z wykorzystaniem chusty animacyjnej do muzyki.
15. Zabawa matematyczna „Ryby w rzece” – ustalenie liczebności zbiorów.
• Na tablicy umieszczone są sylwety rybek w dwóch kolorach oraz sylwety rzeki. Problem dla dzieci: w jaki sposób możemy ułożyć rybki? Liczą ryby, porównują liczebność i wstawiają cyfry i znak. Czytają działanie.
6 = 6
• Na tablicy umieszczone są sylwety jezior oraz rybek. Dzieci umieszczają rybki w jeziorach wg poleceń nauczyciela. Określają gdzie jest więcej, gdzie mniej, o ile. Wstawiają odpowiednie cyfry i znak. Czytają działanie.
7 > 5
• Na tablicy umieszczone są małe i duże sylwety rybek. Problem dla dzieci: w jaki sposób możemy ułożyć rybki w rzeczkach? Dzieci układają tyle rybek, ile wskazuje cyfra. Określają, których rybek jest mniej, których więcej i o ile. Wstawiają odpowiedni znak. Czytają działanie.
8 < 10
16. Ślubowanie.
Kocham ptaki, zieleń, drzewa,
wiem, jak o przyrodę dbać trzeba.
nie będę łamał gałęzi,
rozpalać ognisk w lesie,
nie będę rzucać śmieci,
zwierzętom krzywdy nie zrobię,
nie zabrudzę wody,
bo jestem PRZYJACIELEM PRZYRODY!
17. Wręczenie dzieciom odznak Ekoludka.
Hasła do krzyżówki.
1. Co to za okrągła planeta,
na której bez wody,
tlenu i słońca
nie byłoby życia. (Ziemia)
2. Kiedy wiosna przybywa,
zza morza powracają,
budują gniazda,
wesoło śpiewają. (ptaki)
3. Służy do picia,
służy do mycia,
bez niej na ziemi
nie byłoby życia (woda)
4. W nim rosną drzewa,
w nim ptaki śpiewają.
W nim małe i duże
zwierzęta mieszkają. (las)
5. Stoją głodne i czekają
na ulicy i na skwerku:
na patyczki od lizaków
i papierki od cukierków. (kosze)
6. Na patyku zębów rządek,
znają je na pewno dzieci.
Służą do równania grządek
i do wysprzątania śmieci. (grabie)
7. Już ciepły wietrzyk
z łąki powiewa,
drobniutkie pąki,
rosną na drzewach. (wiosna)
8. Kolorowe i pachnące,
zakwitają wiosną.
Można spotkać je na łące,
w parku i w ogródku rosną. (kwiaty)