X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 47753
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W świecie wartości

Scenariusz zajęć w grupie 6-latków Data 19.01.2022r.

Temat globalny: W świecie wartości

Podstawa programowa: II1, II2, II6, II9, III1, III2, III5, III6, III7, III8, IV3, IV5, IV9, IV12, I5,

Cele ogólne:
• Wprowadzenie dzieci w świat wartości moralnych,
• Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych w grupie rówieśniczej.

Cele operacyjne:
dziecko:
• Poznaje podstawowe wartości moralne,
• Obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują,
• Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych),
• Buduje wypowiedź wielozdaniową poprawną gramatycznie na temat ilustracji,
• Układa historyjkę obrazkową według chronologii wydarzeń,
• Ocenia postępowanie bohaterów ilustracji,
• Proponuje inne zachowania – akceptowane przez rówieśników i osoby dorosłe,
• Tworzy dwa zbiory: ilustracji z poprawnym i nieprawidłowym zachowaniem,
• Odszukuje schowany przedmiot jedynie po wskazówkach kolegów,
• Zgodnie tworzy wspólną pracę plastyczną.

Metody pracy:
• Rozmowy,
• Twórcza,
• Zadaniowa,
• Samodzielnych doświadczeń.

Formy pracy:
• Indywidualna,
• Grupowa,
• Zbiorowa.

Środki dydaktyczne: krzyżówka, historyjka obrazkowa „Bal lalek”, piłka, ilustracje przedstawiające poprawne i nieprawidłowe zachowania w grupie rówieśniczej, obrazki uśmiechniętych i smutnych twarzy, maskotka – Pszczoła, rysunek ula, mazaki, papierowe pszczółki, tamburyn, płyta CD z piosenką „Stonoga”

Przebieg zajęć:.
1. Zabawa ruchowa „Ustawiamy się przy osobie...”
Dzieci biegają swobodnie po sali przy akompaniamencie tamburyna, na przerwę w muzyce ustawiają się przy osobie wskazanej przez nauczycielkę np. Ustawiamy się przy osobie, której imię rozpoczyna się głoską K.
2. Rozwiązywanie krzyżówki – załącznik nr 1
o Wpisywanie rozwiązań – liter w określone miejsca w krzyżówce,
o Odczytywanie hasła,
o Próba zdefiniowana pojęcia „wartości”.
3. Zabawa w kole „Piłka z dobrym słowem”
Dzieci siedzą w kole i turlają piłkę do kolegi/koleżanki jednocześnie mówić o niej/nim kilka miłych słów
4. Rozmowa przy tablicy tematycznej.
o Układanie historyjki obrazkowej według chronologii wydarzeń,
o Budowanie wypowiedzi wielozdaniowej poprawnej gramatycznie na temat ilustracji,
o Próba oceny postępowania bohaterów ilustracji,
o Proponowanie innego zachowania – akceptowanego przez rówieśników (ogół społeczeństwa).
5. Zabawa dydaktyczna „Ciepło-zimno”
o Odnajdywanie schowanego przedmiotu (maskotki „Pszczółki") jedynie po wskazówkach kolegów: „ciepło”- czyli blisko, „zimno” – daleko.
6. Zabawa dydaktyczna „Wartości”
o Stworzenie dwóch zbiorów: z poprawnym i niepoprawnym zachowaniem,
o Łączenie w pary wyrazów globalnych z odpowiednią ilustracją,
o Proponowane przykładowych rozwiązań sytuacji przedstawionych na ilustracjach.
7. Praca plastyczna „Ul pełen Pszczół”.
o Przyklejanie do kartki własnej „Pszczółki”,
o Nazywanie wartości najważniejszej według danego dziecka w grupie Pszczółek,
o Wspólne (zgodne) tworzenie pracy plastycznej.
8. Zakończenie zajęć/podsumowanie
o Omówienie pracy plastycznej,
o Wspólna zabawa przy piosence „Stonoga”

Załącznik nr 1

1. Jest nim każdy chłopiec dla swojej babci i swojego dziadka - WNUK
2. Wszystkie przedszkolaki wręczają ją dziadkom z okazji ich święta - LAURKA
3. Dzień tygodnia, który będzie w dniu jutrzejszym - CZWARTEK
4. Dzień tygodnia, który był wczoraj - WTOREK
5. Każde dziecko chętnie zaśpiewa ją babci i dziadkowi - PIOSENKA
6. Dzisiejszy dzień tygodnia - ŚRODA
7. Żona dziadka - BABCIA
8. Poza piosenką wyrecytuje go każdy wnuk babci i dziadkowi - WIERSZ

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.