Scenariusz zajęć w grupie 6-latków Data 05.10.2021r.
Temat dnia: Dzień Postaci z Bajek
Cele ogólne:
• Rozwiązywanie zagadek słownych,
• Budowanie wypowiedzi wielozdaniowej, poprawnej gramatycznie na zadany temat.
Cele operacyjne:
dziecko:
• Rozpoznaje bajki po ilustracjach,
• Rozwiązuje zagadki słowne,
• Czyta tytuły bajek i baśni,
• Łączy ilustracje z odpowiednimi tytułami bajek,
• Odszukuje błędy literowe w tytułach bajek i baśni,
• Układa obrazki według chronologii wydarzeń w wybranej baśni,
• Przedstawia za pomocą gestów, mimiki postaci z bajek,
• Buduje wypowiedź wielozdaniową na temat wybranej bajki,
• Uważnie słucha tekstu piosenki i udziela odpowiedzi na temat jej treści,
• Starannie koloruje rysunki przedstawiające bajkowych bohaterów.
Metody pracy:
• Słowna,
• Twórcza,
• Zadaniowa,
• Samodzielnych doświadczeń.
Formy pracy:
• Indywidualna,
• Zbiorowa.
Środki dydaktyczne: zagadki słowne, ilustracje bajek, tytuły bajek i baśni (również błędnie napisane), rysunki konturowe bohaterów bajek, tamburyn, piosenki na mp3.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa orientacyjno-porządkowa„ Witamy się...”
Dzieci biegają swobodnie po sali przy piosence „Dub - I – Dub”, na przerwę w muzyce witają się wymienionymi przez nauczycielkę częściami ciała.
2. „Zgaduj – zgadula”
o Rozpoznawanie bajek i baśni po ilustracjach
o Rozwiązywanie zagadek słownych – załącznik nr 1.
o Łączenie ilustracji z odpowiednim tytułem.
3. Zabawy na materiale słownym
o Czytanie tytułów bajek i baśni,
o Przyporządkowanie ilustracjom z bajek odpowiedniego tytułu,
o Analiza i synteza sylabowa i głoskowa wyrazów związanych z tematem,
o Odszukiwanie błędów literowych w tytułach bajek i baśni – załącznik nr 2
4. Układanie bajki w odpowiedniej chronologii
o Wybieranie spośród wielu ilustracji tych które dotyczą jednej bajki („Calineczka”, „Czerwony Kapturek”, „Kot w butach”),
o Układanie obrazków według chronologii wydarzeń,
o Dostrzeganie następstw wydarzeń.
5.Zabawa ruchowa „Dobieramy się....”
o Dzieci biegają po sali przy akompaniamencie tamburyna, na przerwę w muzyce dobierają się: „dwójkami”, „trójkami”, „czwórkami”.
6. Zabawy pantomimiczne „Zgadnij co to za postać”.
o Przedstawianie za pomocą gestów, mimiki postaci z bajek i baśni.
7. Zabawa dydaktyczna „Opowiem ci bajkę”.
Dzieci losują z zamkniętymi oczami ilustrację z bajki.
o Budowanie wypowiedzi wielozdaniowej na temat wybranej bajki.
8. Zabawa dydaktyczna „Znajdź swoja parę”
Dzieci na plecach mają naklejony jeden wyraz z tytułu bajki lub baśni. Ich zadaniem jest znalezienie swojej pary – załącznik nr 3
9. Słuchanie piosenki „My lubimy bajki”.
o Rozmowa na temat treści piosenki.
o Nauka słów piosenki.
10. Praca plastyczna „Moja ulubiona postać z bajki”.
o Staranne kolorowanie rysunków przedstawiających bajkowych bohaterów.
11. Ewaluacja
o Wystawa prac – rozmowa na ich temat,
o Wspólna zabawa przy piosence „Duch”.
ZAŁĄCZNIK NR 1
„Bajkowa zgadywanka” - Dorota Gellner
Jeździ kareta po świecie.
A kto jest w tej karecie?
Przy oknie, z lewej strony
Kapturek. Jaki? (czerwony).
Dalej na stercie poduszek
malutki Tomcio... (Paluszek).
Spoza wielkiego kosza
śmieją się Jaś i... (Małgosia).
Uwaga! Oj, uwaga!
To przecież Baba... (Jaga).
Koło lalki i misia
stoi Sierotka... (Marysia).
Pomiędzy walizkami
Dziewczynka z... (zapałkami)
A tam, gdzie największy tłok,
zgrzyta zębami ...(smok).
Ciekawe, czy już wiecie,
kto ukrył się w karecie?
ZAŁĄCZNIK NR 2
„O rybaku i rudej rybce”,
„Gapciuszek”,
„Janek i Gosia”,
„Cudowny Kapturek”,
„Królewna Śmieszka”,
„Tomek Pączuszek”,
„Sierotka Gabrysia”.
ZAŁĄCZNIK NR 3
JAŚ I - MAŁGOSIA
TOMCIO - PALUSZEK
KRÓLEWNA - ŚNIEŻKA
BRZYDKIE - KACZĄTKO
KUBUŚ - PUCHATEK
SIEROTKA - MARYSIA
KOT W - BUTACH
MAŁA - SYRENKA
DZIEWCZYNKA - Z ZAPAŁKAMI
CZERWONY - KAPTUREK