Konspekt zajęć – zajęcia plastyczne
Temat: Fantazyjne oblicza. Collage – wykorzystanie elementów drukowanych w formach prac tworzonych przez dziecko
Cele:
POZNAWCZY - zapoznanie z reprodukcją obrazu Giuseppe Arcimboldiego „Vertumnus”, przypomnienie z jakich części składa się twarz ludzka
KSZTAŁCĄCY - kształcenie umiejętności posługiwania się nożyczkami, rozwijanie wyobraźni, umiejętne dobieranie owoców, kwiatów, warzyw wyciętych z czasopism i zastępowanie nimi części twarzy wymyślonej postaci ( oczu, nosa, uszu, włosów itp. )
WYCHOWAWCZY – umiejętne, ostrożne posługiwanie się nożyczkami, zwrócenie uwagi na wykorzystanie do pracy tylko starych czasopism NIGDY KSIĄŻEK!
Metody: Podające, problemowa, praktyczna
Formy: Praca grupowa (2-3) dzieci
Środki dydaktyczne: Reprodukcja obrazu „Vertumnus” namalowanego przez włoskiego artystę Giuseppe Arcimboldiego dla cesarza Rudolfa Habsburga, plik starych kolorowych czasopism, arkusze papieru, nożyczki , klej, lusterka.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zabawa pantomimiczna do rymowanki „ Pokaż proszę...”
Pokaż proszę, gdzie masz oczy,
gdzie masz uszy,
a gdzie nos,
gdzie masz rękę,
gdzie masz nogę,
gdzie na głowie rośnie włos.....
2. Oglądanie swoich odbić w lusterkach
jak wyglądam gdy jestem smutny (a)?
jak wyglądam gdy jestem wesoły (a)?
jak wyglądam gdy jestem zdziwiony (a)? itp.
3. Obejrzenie filmu z obrazami Giuseppe Arcimboldiego i muzyką epoki manieryzmu. Link Orlando di Lasso i smakowite obrazy Arcimboldiego – You Tube.
4. Czy kiedykolwiek widziałeś twarz zrobioną z roślin? Rozmowa z dziećmi, podczas której zapoznają się z reprodukcją obrazu włoskiego artysty Giuseppe Arcimboldiego „ Wertumnus”
- krótka informacja dotycząca artysty,
- dzieci wymieniają jakimi owocami, warzywami, kwiatami malarz zastąpił oczy, uszy, nos itp.
- zwrócenie uwagi na prawdziwość wyglądu namalowanych owoców.
5. Podanie tematu pracy - określanie zadania do wykonania dla dzieci: wyszukajcie w starych czasopismach owoców, roślin, warzyw i wytnijcie je, ułóżcie na papierze poszczególne części tak, aby powstał portret z roślin, itp. przyklejcie wycięte części do papieru
6. Indywidualna praca przy stolikach. Zwrócenie uwagi na zgodną pracę w zespołach
7. Omówienie prac i ocena prac - wybieramy najzabawniejszy portret organizujemy wystawę prac