KONSPEKT ZAJĘĆ
Temat: Pająki nadchodzą!!!
Treści nauczania: wyrażanie własnych myśli i odczuć w różnorodnych formach plastycznych,
Cele edukacyjne:
- wyróżnianie i stosowanie podstawowych środków wyrazu plastycznego na płaszczyźnie
- posługiwanie się narzędziami i materiałami w wyrażaniu sytuacji fantastycznych, własnych odczuć,
- organizowanie warsztatu pracy
- dziecko poznaje pojęcie przestrzeń, rzeźba
- dziecko potrafi pomalować formę wcześniej wykonaną w technice papieroplastyki
- dziecko potrafi ozdobić pająka ( naklejając oczka, włoski, nogi, nosy)
- współpracuje z koleżanką, kolegą
- twórczo i estetycznie wykonuje prace plastyczne
- potrafi zadbać o estetykę wykonywanej pracy oraz ład i porządek w miejscu pracy
Formy pracy:
Indywidualna – praca na swojej formie przestrzennej
Środki dydaktyczne:
- zdjęcia pająków
- sizal (włosy), oczy samoprzylepne, druciki kreatywne, pompony
- werniks końcowy
Przebieg zajęć:
I.Część wstępna
1 Przywitanie z dziećmi
2.Przygotowanie miejsc pracy, organizacja przestrzeni, przygotowanie materiałów.
II. Cześć główna
1. Przekazanie wiadomości związanych z realizowanym tematem
Nauczyciel wyjaśnia pojęcie przestrzeń, rzeźba.
Nauczyciel omawia formę wykonaną na wcześniejszych zajęciach z papieroplastyki. Przypomnienie informacji o zasadach pracy (nacisk na staranność pokrycia korpusu kawałkami papieru, dokładnym wygładzeniu realizowanej formy przestrzennej)
3. Podanie tematu pracy i wyjaśnienie zadania plastycznego – ozdobienie formy naszego pajączka w sposób jak najbardziej estetyczny, zabawny. Wypowiedź wzbogacona jest prezentacją zdjęć pająków.
4. Indywidualna praca dzieci. Dzieci mają przygotowane materiały do pracy rozpoczynają ozdabiać pajączki
Prace wykonują naklejając sizalowe włoski, samoprzylepne oczka, nogi z drucików kreatywnych, noski z pomponików.
5. Zawerniksowanie postaci pajączków
Podczas wykonywania prac nauczyciel udziela rad, służy pomocą.
III. Cześć końcowa
1.Dzieci prezentują swoje prace, dzielą się wrażeniami. Nauczyciel omawia efekty pracy dzieci.
2. Odstawienie prac do wyschnięcia.
3. Porządkowanie miejsc pracy.