Scenariusz zajęć koleżeńskich
Nauczyciel prowadzący zajęcia: mgr Kamilla Konobrocka
Data: 27.12.2021r.
Miejsce: sala przedszkolna
Czas realizacji zajęć: 30 minut
Grupa dzieci: 5-latki
Temat: Mróz artysta.
Cele główne:
- Rozwijanie wiedzy na temat zimowych zjawisk przyrodniczych.
- Rozwijanie umiejętności matematycznych-klasyfikowanie, przeliczanie,
- Budzenie zainteresowania czytaniem,
- Rozwijanie ekspresji plastycznej i umiejętności manualnych,
Cele operacyjne:
(Dzieci)
- odpowiadają na pytania nauczycielki,
- poruszają się w rytm muzyki,
- śpiewają piosenkę,
- biorą udział w zabawach ruchowych,
- klasyfikują przedmioty według określonej cechy,
- przeliczają przedmioty,
- rozwiązują zagadki,
- wykonują pracę plastyczną.
Metody pracy:
- słowna: opowiadanie, rozmowa, piosenka, objaśnienie,
- oglądowa: pokaz, obserwacja,
- czynna: zadania stawiane do wykonania,
- ruchowa: naśladowanie ruchem.
Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa
- zbiorowa.
Środki dydaktyczne: płyta CD, odtwarzacz CD, książeczka z bajkami, zagadki, „Śniegowe gwiazdki” opowiadanie Bożeny Formy, ilustracje śnieżynek, gwiazdki w czterech kolorach: białym-4, niebieskim-3, złotym-2, żółtym-3, pudełko, kartki ciemne, kredki białe, kredki pastelowe.
I. Faza wstępna
1. „W kole”- powitanka-piosenka. Dzieci na prośbę nauczycielki tworzą koło. Następnie przy akompaniamencie muzycznym śpiewają piosenkę. Wszyscy w kole tu stoimy, każdy czyjąś rękę trzyma. I dzień dobry już mówimy tak zabawa się zaczyna.
2. „Czytankowo”- słuchanie tekstu literackiego czytanego przez nauczyciela. Dzieci na prośbę nauczycielki kładą się na dywanie, a nauczycielka czyta wybrany przez siebie tekst literacki.
II. Faza realizacyjna
1. „Śniegowe gwiazdki”- słuchanie opowiadania Bożeny Formy.
Nauczycielka prezentuje ilustracje przedstawiające kształty płatków śniegu i ich pochodzenie, a następnie czyta dzieciom opowiadanie. „Śniegowe gwiazdki”
"Siedzi Pani Zima w ogromnym fotelu i haftuje. Śnieżnobiałe nitki przesuwają się pomiędzy palcami. Przeciąga je igłą przez oczka wymyślając piękne wzory. Przybiegły Zimowe Ludki.
- Co robisz Pani Zimo? Tyle nici. Co z nich wyczarujesz? - ciekawie spoglądają do koszyków.
- Dowiecie się kiedy przyjdzie odpowiednia pora. Teraz zmykajcie, mam jeszcze bardzo dużo pracy.
- Przez kilka nocy pali się światło w komnacie Zimy. Kiedy już wszystkie kosze są pełne, dzwoni srebrnym dzwoneczkiem i woła:
- Wyjeżdżamy. Zabierajcie bagaże z mojego pokoju. Czas odwiedzić Ziemię. Biegną Zimowe Ludki, wesoło podskakują ciekawe, co też za niespodziankę Zima zgotowała. Noszą kosze i układają w saniach.
- Co też w nich może być? - szepcą po cichu. Tymczasem Zima w białej pelerynie siada wygodnie w saniach. - Potrzebna mi wasza pomoc. Ludki wskakują do sań i siadają wygodnie. Mają ze sobą książki o Ziemi i o jej mieszkańcach.
- Poczytamy trochę o zwyczajach ludzi - zawołał najstarszy z nich.
- Może będą chcieli z nami porozmawiać. Już Pani Zima mknie saniami po niebie, aż tu nagle wiatr mroźny wieje. A razem z nim tańczy Mróz. Zatrzymuje się Pani Zima na jego widok. Rozmawiają przez chwilę i już razem wyruszają w dalszą drogę.
- Widzę Ziemię. Te światełka to domy ludzi - tłumaczy Zima Zimowym Ludkom, które znużone długą podróżą zasypiały.
- Tak, tak - zamyślił się Mróz. - Dzieci już na nas czekają. Jednak wszędzie jakoś szaro i ponuro. Sanie zatrzymują się na puszystej chmurce.
- Zatem do pracy - woła Zima. - Czas opróżnić kosze. Ludki szybko wyskakują z sań i wysypują na ziemię śniegowe gwiazdki. Każda ma inny wzór, napracowała się Pani Zima, oj napracowała. - Mrozie zamień wodę w lód, dmuchnij też na moje gwiazdki, niech pięknie błyszczą. Gwiazdki zamieniają się w grubą miękką pierzynę. Drzewa ustrojone w kożuchy wyglądają dostojnie. A dzieci? Dzieci w czapkach i szalikach biegną na górkę wołając: Zima do nas przybyła, świat śniegiem pokryła. Na sanki, na narty wszystkich zaprosiła. Tysiące gwiazdek na ziemię spada to jest dopiero świetna zabawa. A każda gwiazdka o innym wzorze zachwycić kształtem każdego może. Dziękujemy ci Zimo. "
Po wysłuchaniu opowiadania dzieci odpowiadają na pytania nauczycielki np.
- Co w swoim domu robiła Pani Zima?,
- Kto pomagał jej nosić ciężkie kosze?,
- Kogo po drodze na Ziemię spotkali Pani Zima i Zimowe Ludki?,
- Co się stało z koszami pełnymi gwiazdek?
2. „Śnieżynki”- zabawa ruchowa. Dzieci dobierają się w zespoły sześcioosobowe. Przy dźwiękach melodii piosenki „Tęgi mróz” poruszają się w kółkach w dowolny sposób. Gdy muzyka cichnie, robią śnieżynkę, czyli ustawiają się tak, by zrobić kształt gwiazdki.
3. „Zima”- rozwiązywanie zagadek. Gdy spadnie po raz pierwszy, świat robi się bielszy. śnieg
Wyciągamy narty, sanki, dzieci lepić chcą bałwanki.
Co to są za gwiazdki, może odgadniecie, śnieżynki które z wiatrem tańczą, w czas zimy po świecie?
Jaka porę roku mamy, gdy za morzem są bociany? zima
Latem było tu boisko, a gdy zimą mróz ścisnął, lodowisko wylano wodę czystą, to już jest ... .
Ze śniegu zrobiony, kapelusz na głowie. bałwan Zgadnij, kto to taki. Ja wiem, lecz nie powiem!
Nie mają kół, a zjadą w dół po śniegu białym sanki i torze wspaniałym.
4. Pudełko z gwiazdkami-zabawa matematyczna. Nauczycielka przygotowuje gwiazdki w czterech kolorach: białym-4, niebieskim-3, złotym-2, żółtym-3. Wszystkie gwiazdki wkłada do pudełka i miesza. Następnie prosi dzieci, aby zrobiły porządek i poukładały w kupki gwiazdki tego samego koloru. Gdy dzieci skończą klasyfikować, wówczas nauczycielka zadaje pytania: Ile jest gwiazdek białych? Ile jest gwiazdek niebieskich, Ile jest gwiazdek żółtych? Ile jest gwiazdek złotych? Za każdym razem dzieci pod zbiorem gwiazdek kładą karteczkę z właściwą liczbą. Nauczycielka zadaje dzieciom następne pytania: Których gwiazdek jest tyle samo? Których gwiazdek jest mniej?, Których gwiazdek jest więcej? Na koniec zabawy dzieci liczą wszystkie gwiazdki.
5. „Wszędzie biało”- praca plastyczna. Nauczycielka rozdaje dzieciom ciemne kartki, białe kredki i kredki pastelowe. Zadaniem dzieci jest wykonać pracę plastyczną.
III. Faza podsumowująca
1. Ewaluacja zajęć. Dzieci rysują na kartkach wesołe lub smutne minki w zależności od tego, jak im się podobały zajęcia.