Scenariusz zajęć przedszkolnych
Nauczyciel prowadzący zajęcia: mgr Kamilla Konobrocka
Data: 23.12.2021r.
Miejsce: sala przedszkolna Czas realizacji zajęć: 30 minut
Grupa dzieci: 5-latki
Temat: Zanim zaświeci pierwsza gwiazdka.
Cele główne:
- Kształcenie sprawności językowej-tworzenie logicznej wypowiedzi na temat Świąt Bożego Narodzenia.
- Budzenie zainteresowania tradycją i zwyczajami związanymi z Bożym Narodzeniem.
- Rozwijanie ekspresji plastycznej i umiejętności manualnych.
Cele operacyjne:
(Dzieci)
- odpowiadają na pytania nauczycielki,
- poruszają się w rytm muzyki,
- śpiewają piosenkę,
- biorą udział w zabawach ruchowych,
- wykonują pracę plastyczną.
Metody pracy:
- słowna: opowiadanie, rozmowa, piosenka, objaśnienie,
- oglądowa: pokaz, obserwacja,
- czynna: zadania stawiane do wykonania,
- ruchowa: naśladowanie ruchem.
Formy pracy:
- indywidualna,
- zbiorowa.
Środki dydaktyczne: płyta CD, odtwarzacz CD, szarfy, bębenek, opowiadanie „Wigilijny wieczór” Bożeny Formy, szablony gwiazdek, nożyczki, kleje, kartki.
I. Faza wstępna
1. „W kole”- powitanka-piosenka. Dzieci na prośbę nauczycielki tworzą koło. Następnie przy akompaniamencie muzycznym śpiewają piosenkę. Wszyscy w kole tu stoimy, każdy czyjąś rękę trzyma. I dzień dobry już mówimy tak zabawa się zaczyna.
2. Pierwsza gwiazdka-zabawa ruchowa z elementem biegu. Dzieci są gwiazdkami. Pięcioro z nich ma szarfy zaczepione z tyłu za pasek spodni lub spódnicy. Dzieci ustawiają się w pięć rzędów-pierwsze dziecko z szarfą to gwiazda betlejemska. Na sygnał dzieci rozbiegają się i mają za zadanie złapać i przejąć ogon gwiazdy betlejemskiej. Komu się to uda, zatrzymuje się i czeka. Gdy wszystkie ogony zmienią właścicieli, nauczycielka podaje sygnał-gwiazda betlejemska i pozostałe dzieci ustawiają się za dziećmi z szarfami w pięciu rzędach. 3. „Domowe święta”- zabawa z piosenką. Nauczycielka prezentuje dzieciom zdania w ustalonym przez siebie rytmie wystukiwanym na bębenku.Dzieci starają się je powtórzyć z równoczesnym klaskaniem. „Domowe święta” Bożena Forma Każdy z nas, każdy z nas, lubi ten świąteczny czas. Na święta, na święta wszyscy czekamy, choinkę stroić wnet zaczynamy. Kolędę znamy, chętnie ją zaśpiewamy.
II. Faza realizacyjna
1. „Wigilijny wieczór”- słuchanie opowiadania Bożeny Formy.
Nauczycielka prezentuje ilustrację przedstawiającą wigilię, następnie czyta dzieciom opowiadanie. „Wigilijny wieczór”- Bożena Forma
Magda z zapałem pomaga w przygotowaniach do Wigilii. Na stole pojawiają się nowe półmiski z potrawami.
- Mamusiu, rozłożę sztućce i talerzyki-dziewczynka przez chwilę zastanawia się, z której strony należy położyć nóż, a z której widelec.
- Nóż z prawej, a widelec z lewej-podpowiada tatuś, który właśnie wszedł do pokoju.
- Widzę pierwszą gwiazdę!- woła Magda, spoglądając przez szybę. Czas zasiąść do kolacji. Życzenia, dzielenie się opłatkiem, próbowanie wszystkich wigilijnych potraw, wspólny śpiew kolęd i oczywiście prezenty. To dla dzieci jedna z najwspanialszych chwil wieczoru. Nagle słychać dzwonek.
- Kto to może być?- mama otwiera drzwi i nagle radosny śpiew kolęd wypełnia mieszkanie. Kolorowa gwiazda świeci różnymi kolorami. Dźwięczą szynele. Magda jest zachwycona. Pierwszy raz w życiu widzi prawdziwych kolędników. Tatuś daje im jabłka, a mamusia pięknie zdobione pierniki. Kiedy kolędnicy wychodzą, cała rodzina siada obok choinki. Rodzice wspominają czasy, kiedy byli w wieku Magdy.
- Pamiętam święta u mojej babci na wsi-tatuś rozsiada się wygodnie w fotelu.
- W drugi dzień świąt odwiedzali dom kolędnicy-przebierańcy: pastuszkowie, śmierć, diabeł, niedźwiedź, chłop i baba. Ile było wtedy radości. Śpiewali piękne kolędy, tańczyli, a ludzie obdarowywali ich świątecznymi łakociami i drobnymi pieniędzmi. Kiedy byłem starszy, sam przebierałem się i wspólnie z innymi chodziłem po domach kolędując. Po wysłuchaniu opowiadania dzieci odpowiadają na pytania nauczycielki np.
- Do jakiego święta przygotowywali się domownicy?,
- Co robiła Magda?,
- Kiedy domownicy zasiedli do kolacji?,
- O jakich zwyczajach związanych z wigilią jest mowa w opowiadaniu?, Kto to są kolędnicy?.
2. „Gwiazdki”- zabawa ruchowa. Przy dźwiękach akompaniamentu dzieci biegają, skaczą, podskakują lub maszerują-każde osobno. Gdy akompaniament ucichnie, łączą się w trójki, podając sobie splecione z przodu ręce-koszyczek i zamieniają się w gwiazdki.
3. „Błyszczące gwiazdki”- zabawa plastyczna. Dzieci dostają szablony gwiazdek. Każde dziecko odrysowuje i wycina dla siebie trzy gwiazdki, składa je na połowę i skleja ze sobą.
III. Faza podsumowująca
1. Ewaluacja zajęć. Dzieci rysują na kartkach wesołe lub smutne minki w zależności od tego, jak im się podobały zajęcia.