Scenariusz zajęć kółka szachowego przeprowadzonych w dniu 13.12.2021 przez Beatę Jagielską.
TEMAT: Rozwiązywanie zadań- co zbić skoczkiem? Utrwalenie ruchów bierki.
CEL GŁÓWNY • utrwalenie ruchów skoczka szachowego
CELE OPERACYJNE Dziecko:
• utrwala podstawowe cechy skoczka
• wie, gdzie na szachownicy stoi skoczek
• potrafi pokazać na szachownicy, jak porusza się i jak bije skoczek
• wykonuje ćwiczenia związane ze wskazaniem ruchów skoczka
METODY
• pogadanka, rozmowa kierowana
• pokaz z objaśnieniem
• ćwiczenia praktyczne
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
• szachownica demonstracyjna
• karty pracy
PRZEBIEG LEKCJI
1. Sprawy organizacyjne: przywitanie dzieci i gości, sprawdzenie listy obecności oraz przypomnienie zasad zachowania na zajęciach.
2. Nauczyciel przypomina na szachownicy demonstracyjnej, jak porusza się skoczek oraz jak może zbijać figury przeciwnika. Ruchy skoczka może wytłumaczyć na dwa sposoby:
• porównując je do literki „L”. Skoczek idzie najpierw o dwa pola po linii prostej a następnie skręca w prawo lub lewo o jedno pole, wykonując w sumie trzy kroki.
Jeden krok, drugi krok i przy trzecim w bok.
Kropkami zaznaczono miejsca, przez które skoczek jedynie „przeskakuje” a krzyżykiem, pola, na które może się ruszyć. Manewr ten może wykonać ruszając skoczkiem w każdą stronę:
Skoczek, który stoi na białym, polu może ruszyć się jedynie na czarne i odwrotnie, stojąc na czarnym może w następnym ruchu zająć jedynie białe.
• Skoczek stoi na polu e4. Kropkami zrobiona jest „przeszkoda” (do zaprezentowania tego sposobu na tablicy demonstracyjnej w miejsce kropek można postawić pionki szachowe lub przyczepić magnesy), którą skoczek musi przeskoczyć. Skoro skoczek stoi na białym polu, może w następnym ruchu skoczyć jedynie na czarne. Polami, na które może poruszyć się z pola e4, są wszystkie czarne pola znajdujące się zaraz, bezpośrednio za „przeszkodą”.
3. Nauczyciel ustawia skoczka na wybranym przez siebie polu. Dzieci podchodzą po kolei do tablicy demonstracyjnej i ustawiają poprawnie na odpowiednim polu, na które w danej sytuacji może poruszyć się skoczek.
4. Zapoznanie z zasadą poruszania skoczkiem – zbijanie. Wykonujemy te same ćwiczenia, które już przeprowadzaliśmy, tylko dokładamy figury i pionki, które skoczek może przeskoczyć lub zbić. Dokładamy również bierki w kolorze skoczka, tak aby dzieci zauważyły, że skoczek nie może pojechać na pola zajęte przez bierki z jego drużyny.
5. Wykonanie ćwiczeń samodzielnie przez dzieci
6. Podsumowanie zajęć z przypomnieniem ustawienia, ruchów i bicia skoczka.
7. Pożegnanie z dziećmi.