Scenariusz zajęć przedszkolnych
Nauczyciel prowadzący zajęcia: mgr Kamilla Konobrocka
Data: 07.10.2021r.
Miejsce: sala przedszkolna
Czas realizacji zajęć: 30 minut
Grupa dzieci: 5-6-latki Tygryski
Temat: W rytmie deszczu.
Cele główne: - Rozwijanie słownika czynnego o określenia cech jesiennej pogody.
- Kształtowanie myślenia matematycznego-wprowadzenie liczby-cyfry 2 w trzech aspektach.
- Rozwijanie percepcji słuchowej.
Cele operacyjne: (Dzieci) - odpowiadają na pytania nauczycielki,
- przeliczają w zakresie do dwóch,
- biorą udział w zabawach ruchowych,
- śpiewają piosenkę,
- poruszają się w rytm muzyki,
- dobierają ubrania do właściwej pory roku i pogody,
- wykonują pracę plastyczną.
Metody pracy: - słowna: rozmowa, piosenka, objaśnienie,
- oglądowa: pokaz, obserwacja,
- czynna: zadania stawiane do wykonania,
- ruchowa: naśladowanie ruchem.
Formy pracy: - indywidualna,
- zbiorowa.
Środki dydaktyczne: ślady kaloszy w dwóch rozmiarach i dwóch kolorach, obrazek przedstawiający jesienną deszczową pogodę, akcesoria i ubrania na różne warunki pogodowe, bębenek, płyta CD, odtwarzacz CD, kartki-kałuże, sylwety -krople deszczu, obręcze kolorowe, bloki rysunkowe, kredki,
I. Faza wstępna
1. „W kole”- powitanka-piosenka. Dzieci na prośbę nauczycielki tworzą koło. Następnie przy akompaniamencie muzycznym śpiewają piosenkę. Wszyscy w kole tu stoimy, każdy czyjąś rękę trzyma. I dzień dobry już mówimy tak zabawa się zaczyna.
2. „Ślady kaloszy”- zabawa ruchowa równoważna. Nauczycielka rozkłada po całej sali kolorowe ślady kaloszy, tworząc długą, wijącą się dróżkę.
Dzieci wędrują jedno za drugim po śladach, starając się stawiać stopy dokładnie na każdym kształcie. Pokonują wytyczoną trasę dwa razy.
II. Faza realizacyjna
1. „Jesienna słota”- praca z obrazkiem. Nauczycielka prezentuje obrazek przedstawiający jesienną deszczową pogodę i odpowiednio ubranych ludzi. Dzieci opowiadają co widzą na obrazku.
2. „Wybierz, co pasuje”- zabawa matematyczna. Nauczycielka gromadzi różne ubrania i akcesoria. Zadaniem dzieci jest wybrać te elementy, które pasują do pogody przedstawionej na obrazku.
3. „Kropelki deszczu”- zabawa ruchowa. Dzieci są kropelkami. Nauczycielka zapowiada, że pada deszcz-uderza w bębenek, nadając tempo. Dzieci poruszają się w tempie granym przez nauczycielkę. Gdy tempo przyśpiesza, dzieci także, gdy zwalnia-one również zwalniają. Na hasło nauczycielki kałuża!- dzieci układają się na podłodze jedno obok drugiego.
4. „Dołóż do dwóch lub odłóż do dwóch”- zabawa dydaktyczna. Nauczycielka przyczepia na tablicy kilka niebieskich kartek-kałuży, na których są doczepione krople deszczu w niektórych-trzy, w innych dwie, jeszcze w innych jedna, a w niektórych nie ma ich wcale. Zadaniem dzieci jest tak uporządkować krople, aby w każdej kartce-kałuży były dwie krople.
5. „Spacer po kałużach”- zabawa ruchowa. Nauczycielka układa na podłodze tor z kropli- obręcze. Następnie objaśnia, że w obręcze dzieci wchodzą mówiąc słowa-kap, kap, a wychodząc z obręczy mówią słowa-chlup, chlup. Dzieci pokonują tor pojedynczo. Gdy go przejdą, wracają na koniec kolejki. Zabawę można powtarzać.
6. „Jesienna pogoda”- praca plastyczna. Nauczycielka rozdaje dzieciom bloki rysunkowe i kredki. Zadaniem dzieci jest wykonanie pracy plastycznej ilustrującą pogodę jesienną.
III. Faza podsumowująca
1. Ewaluacja zajęć. Dzieci rysują na kartkach wesołe lub smutne minki w zależności od tego, jak im się podobały zajęcia.