Michał Helmin
,,Jak bezpiecznie korzystać z Internetu” – scenariusz lekcji wychowawczej
Cele zajęć:
- uczeń wie czym jest Internet,
- wie jakie zagrożenia niesie za sobą Internet,
- potrafi bezpiecznie korzystać z Internetu,
- wie co to jest netykieta i zna zasady netykiety.
Metody:
- pogadanka,
- burza mózgów,
- praca w grupie,
- praca pod kierunkiem
Środki dydaktyczne:
- kartki papieru
- pisaki
Czas zajęć 60 minut.
Przebieg zajęć:
1. Na wstępie wychowawca zapoznaje uczniów z tematem i celami oraz jak będzie wyglądała praca na zajęciach.
2. Wychowawca pyta uczniów czym jest Internet?
Przykładowe odpowiedzi:
- sieć komputerowa,
- globalna sieć połączona z komputerami,
- źródło informacji.
3. Wychowawca mówi uczniom, że korzystając z Internetu trzeba przestrzegać zasad netykiety czyli internetowego savoir-vivre.
Przykładowe odpowiedzi:
- nie bądź wulgarny,
- nie obrażaj innych osób,
- przestrzegaj zasad ortografii i interpunkcji,
- zawsze pisz na temat,
- nie pisz wiadomości dużymi literami bo oznaczają krzyk,
- nie umieszczaj w Internecie nieprawdziwych, nielegalnych, niezgodnych z prawem informacji,
- szanuj cudzą własność, możesz korzystać z materiałów innych osób, ale zawsze podawaj źródło ich pochodzenia,
- nie wysyłaj niepotrzebnych wiadomości typu spam.
4. Wychowawca pyta uczniów jakie zagrożenia mogą wystąpić podczas korzystania z Internetu.
Przykładowe odpowiedzi:
- wirusy,
- teksty promujące niezdrowe postawy i zachowania,
- filmy promujące przemoc,
- fałszywe sklepy internetowe,
- ataki hakerów,
- siecioholizm.
5. Wychowawca dzieli uczniów na dwie grupy. Pierwsza grupa ma wykonać plakat opisujący korzyści z bezpiecznego korzystania z Internetu. Druga grupa ma wykonać plakat opisujący zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu.
6. Wychowawca podsumowuje zajęcia razem z uczniami.