Michał Helmin
,,Przestrzeganie higieny w dobie pandemii koronawirusa” – scenariusz lekcji wychowawczej
Cele zajęć:
- uczeń wie czym jest koronawirus,
- uczeń zna objawy koronawirusa u człowieka,
- uczeń wie jak przestrzegać zasady higieny w dobie pandemii.
Metody:
- indywidualna,
- grupowa,
- burza mózgu,
- pod kierunkiem.
Środki dydaktyczne:
- kartki papieru,
- pisaki.
Czas zajęć 60 minut.
Przebieg zajęć:
1. Na wstępie wychowawca zapoznaje uczniów z tematem i celami oraz jak będzie wyglądała praca na zajęciach.
2. Wychowawca wyjaśnia uczniom co to jest koronawirus?
Przykładowa odpowiedź:
- Koronawirus to wirus wywołujący infekcje układu oddechowego. U ludzi wywołuje łagodne infekcje górnych dróg oddechowych, ale może przyczynić się do rozwinięcia śmiertelnego niebezpieczeństwa zapalenia płuc.
3. Wychowawca pyta uczniów czy wiedzą jakie są objawy koronawirusa u człowieka.
Przykładowe odpowiedzi:
- gorączka,
- kaszel,
- duszność,
- problemy z oddychaniem.
4. Wychowawca wyjaśnia uczniom jak przestrzeganie higieny chroni przed wirusem.
Przykładowe odpowiedzi.
- myj często ręce,
- zachowaj odległość,
- noś maseczkę,
- staraj się unikać dużych skupisk ludzi.
5.Wychowawca wyświetla film ukazujący jak prawidłowo myć ręce.
Uczniowie oglądają film.
6. Wychowawca dzieli uczniów na dwie grupy. Uczniowie mają za zadanie wykonać plakat promujący przestrzeganie higieny w dobie pandemii.
Wychowankowie wykonują plakaty. Wychowawca koryguje pracę uczniów.
7. Wychowawca podsumowuje zajęcia razem z uczniami.