Scenariusz zajęcia w grupie V „ Skrzaty”
Grupa wiekowa: 5 i 6 latki
Data: 03.11.2021 rok
Prowadząca: Katarzyna Koźmin
Temat dnia: „Woda – kapie, pluska, szumi”
Cele ogólne pięciolatki :
- poznanie stanów skupienia wody
- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych
- czerpanie radości z uczestnictwa w zabawie,
Cele ogólne sześciolatki:
- poznanie procesu obiegu wody w przyrodzie,
- utrwalanie znajomości właściwości wody ( skraplanie, parowanie )
- kształtowanie umiejętności wnioskowania i logicznego myślenia
Cele szczegółowe:
- wie, że woda występuje pod różnymi postaciami,
- poznaje trzy stany skupienia wody,
- poznaje właściwości wody, lodu i pary,
- zgodnie współpracuje w grupie,
- reaguje na sygnały dźwiękowe i ich zmiany podczas zabaw ruchowych,
- zna rolę wody w przyrodzie - sześciolatki
- poznaje zbiorniki wodne ( jezioro, rzeka, strumyk, morze ) - sześciolatki
- dokonuje analizy sylabowej i głoskowej, wdrażanie do poprawnej realizacji
głosek - sześciolatki
- przelicza w dostępnym zakresie- sześciolatki
- poznaje sytuacje zagrożenia spowodowane kontaktem z wodą- sześciolatki
Metody:
- słowna – słuchanie opowiadania, rozmowa, odpowiedzi na pytania
- oglądowa – oglądanie filmu edukacyjnego,
- badawcza i czynna – działanie dzieci, doświadczenie
- aktywizująca – metoda Thulina – burza mózgów
- problemowa – burza mózgów, rozwiązywanie problemu
Forma:
- grupowa i indywidualna
Pomoce i środki dydaktyczne:
- ilustracje wody, lodu, śniegu, słoiki, śnieg, film edukacyjny o obiegu wody w przyrodzie, karty pracy, kredki, napis woda, sylwety kropli wody i płatka śniegu
Przebieg zajęć – cała grupa:
- słuchanie opowiadania Heleny Bechlerowej „ Jedna srebrna kropelka” – rozmowa z dziećmi na temat opowiadania kierowana pytaniami nauczyciela:
Gdzie znajdowała się kropla ? O czym marzyła kropla deszczu ?Co powiedziała jej stara wierzba ? Gdzie zatrzymała się kropelka po opuszczeniu płatka ? Co się stało z obłoczkiem ? Co się stało z kropelką ? Jak myślicie, co się stanie, kiedy znowu zaświeci słońce?,
- prezentacja multimedialna filmu edukacyjnego: „ Krążenie wody w przyrodzie” Krążenie wody w przyrodzie - YouTube–
rozmowa na temat treści zawartych w filmie:
Co się dzieje z wodą z jeziora, kiedy świeci słońce i ogrzewa ją? Co dzieje się później z wodą w chmurach? Pod jaką postacią może spadać woda z chmur na ziemię?
- zabawa badawcza - doświadczenie – obserwacja zmian stanu skupienia śniegu umieszczonego w słoiku – czynne działanie dzieci, ocena wyniku doświadczenia,
- odgłosy wody – ćwiczenia rytmiczno – ortofoniczne i logorytmiczne ( plum-plum, plask -plask, bul- bul-bul, kap –kap...)
- „Wędrująca woda” – zabawa ruchowa z elementem rywalizacji ( jezioro, rzeczka, strumyk)
- zabawy muzyczno – ruchowe – „ Kropelki , sopelki, kałuże” , „ Deszczyk, słońce i burza” – rozpoznawanie zmian sygnałów dźwiękowych, wysokości dźwięków, dynamiki,
- zabawa orientacyjno – porządkowa – „Kałuże, rzeka, jezioro”
- osłuchanie z piosenką Wojciech Kalety "Jesienny deszcz” - naśladowanie wyrazów dźwiękonaśladowczych - pada, płynie, bębni, dzwoni....
Pięciolatki:
- ćwiczenia gramofotyczne – rysowanie po śladzie – wypełnianie Kart Pracy
- ćwiczenia manualne – wycinanie kropelki , kolorowanie
Sześciolatki:
- „Czy woda może być groźna?”- burza mózgów – jakie zagrożenia powoduje woda – doskonalenie wypowiadania się całym zdaniem,
- ćwiczenia gramofotyczne – praca z Kartami Pracy – rysowanie szlaczków literopodobnych
- rozwiązywania działań – doskonalenie umiejętności dodawania w zakresie „6”,
- ćwiczenia słuchu fonematycznecznego – dzielenie na głoski słów: woda, sopel, rzeka, deszcz, jezioro, morze...
- Kącik Molika Książkowego – słuchanie opowiadania H.Ch. Andersena - „ Bałwan”