Numer: 47678
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Matematyczne przygody misia Bazylego - tworzenie sytuacji zadaniowych zakresie edukacji matematycznej uwzględniających treści adekwatne do możliwości i oczekiwań rozwojowych dzieci

SCENARIUSZ OBSERWACJI W GRUPIE I DZIECI 4-LETNICH „BIEDRONKI” Z DNIA 24.11.2021 roku

Temat obserwacji: „Matematyczne przygody misia Bazylego” - tworzenie sytuacji zadaniowych zakresie edukacji matematycznej uwzględniających treści adekwatne do możliwości i oczekiwań rozwojowych dzieci.

Data: 24.11.2021 roku

Ilość dzieci obecnych:............

Podstawa programowa:
I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka.
5. uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich;
7. wykonuje czynności, takie jak: sprzątanie, pakowanie, trzymanie przedmiotów jedną ręką i oburącz, małych przedmiotów z wykorzystaniem odpowiednio ukształtowanych chwytów dłoni;
II. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka.
4. przedstawia swoje emocje i uczucia, używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu;
8. zauważa, że nie wszystkie przeżywane emocje i uczucia mogą być podstawą do podejmowania natychmiastowego działania, panuje nad nieprzyjemną emocją, np. podczas czekania na własną kolej w zabawie lub innej sytuacji;
III Społeczny obszar rozwoju dziecka.
4. używa zwrotów grzecznościowych podczas powitania, pożegnania, sytuacji wymagającej przeproszenia i przyjęcia konsekwencji swojego zachowania;
5. przyjmuje, respektuje i tworzy zasady zabawy w grupie, współdziała z dziećmi w zabawie,
7. respektuje prawa i obowiązki swoje oraz innych osób, zwracając uwagę na ich indywidualne potrzeby;
8. obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe;
IV Poznawczy obszar rozwoju dziecka.
2. wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie, poprawnie wypowiada ciche i głośne dźwięki mowy,
7. eksperymentuje głosem, ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; śpiewa piosenki, reaguje na sygnały, śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru
9. czyta obrazy, wyodrębnia i nazywa ich elementy, nazywa symbole i znaki znajdujące się w otoczeniu, wyjaśnia ich znaczenie;
12. klasyfikuje przedmioty według: kształtu, koloru, układa przedmioty w grupy, rozróżnia podstawowe figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt);
15. przelicza elementy zbiorów w czasie zabawy, posługuje się liczebnikami głównymi wykonuje dodawanie i odejmowanie w sytuacji użytkowej, liczy obiekty, odróżnia liczenie błędne od poprawnego;

Cele ogólne :
- rozbudzanie zainteresowania matematyką;
- kształtowanie kompetencji matematycznych;

Cele operacyjne - dziecko:
- wskazuje i nazwa kolory (czerwony, żółty, zielony, niebieski, biały)
- rozpoznaje i nazywa kształty (koło, trójkąt serce, gwiazdka), podejmuje próby rozpoznawania i nazywania figur geometrycznych (kwadrat, prostokąt)
- dodaje i odejmuje na konkretach w zakresie 5
- podaje wynik dodawania i odejmowania na konkretach w zakresie 5.

Formy pracy:
- grupowa,
- indywidualna

Metody pracy:
- aktywizujące,
- praktycznego działania.

Środki dydaktyczne: miś Bazyli, wiatrak matematyczny, pojemnik z klockami, dywaniki, figury geometryczne, plansze z kształtami, talerze, ciasteczka w kształcie koła.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Powitanie pani Dyrektor.
2. Zapoznanie dzieci z misiem Bazylim.
3. Zapoznanie dzieci z celami zajęcia.
3. Zabawy z wykorzystaniem wiatraka matematycznego
• „Kolorowy pociąg” – nauczyciel stoi z misiem w środku wiatraka, wiatrak leży rozłożony na płasko na podłodze, każde dziecko siedzi przy szarfie w wybranym kolorze. Do pociągu wsiadają dzieci (wstają), które trzymają szarfę w podanym przez nauczycielkę kolorze. Gdy wszystkie dzieci wsiądą śpiewają wspólnie piosenkę „Jedzie pociąg” maszerując po kole. Po skończonej piosence nauczycielka prosi, aby dzieci wysiadały z pociągu (siadając na podłodze) w kolejności podawanych kolorów.
• „Dzień dobry” – nauczyciel stoi z misiem w środku wiatraka, dzieci trzymają wstążki za uchwyty. Na sygnał prowadzącego (kształt na szarfie) dzieci owijają się wstążką zbliżając się do środka. Kiedy wszyscy są zwinięci pozdrawiają się głośnym „dzień dobry”. Nauczyciel daje hasło: „do widzenia”, wówczas dzieci odwijają się na miejsce.
• „Porządkujemy zabawki misia?” – wiatrak leży na płasko na podłodze, dzieci siedzą przy wybranej wstążce. Nauczyciel, wymieniając kolory, prosi dzieci aby posegregowały klocki wg kolorów. Porządkowanie miejsca zabawy.
4. „Ile ciasteczek ma miś?” – dzieci dodają i odejmują na konkretach w zakresie 5 manipulując figurami geometrycznymi podczas słuchania opowieści nauczyciela. Przeliczają po każdym działaniu ilość elementów, podejmują próby nazywania figur geometrycznych. Porządkują miejsce zabawy.
5. Ewaluacja zajęć
• Jakich kolorów nauczyliśmy dziś misia Bazylego? – dzieci odpowiadają na pytanie, na sygnał wskazują przedmiot w podanym kolorze.
• Jakich kształtów nauczyliśmy dziś misia Bazylego? – dzieci odpowiadają na pytanie, wybrane dziecko odszukuje z przyklejonych na podłodze plansz kształt wskazany przez rówieśników.
• Czego jeszcze nauczyliśmy dziś misia Bazylego? - dzieci odpowiadają na pytanie.
Nauczyciel pyta dzieci: Co muszę zrobić, aby dodać przedmioty – dzieci uzasadniają odpowiedź (dołożyć), wybrane dziecko przelicza przedmioty i podaje ich ilość. Nauczyciel pyta dzieci: Co muszę zrobić, aby odjąć przedmioty – dzieci uzasadniają odpowiedź (zabrać), wybrane dziecko przelicza przedmioty i podaje ich ilość.

6. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach, poczęstowanie ich ciasteczkami w kształcie koła.
7. Pożegnanie pani Dyrektor.

Opracowała i przeprowadziła:
Joanna Łach

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.