SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Data:
Grupa wiekowa: Grupa średnia 4 – 5 – latki
Prowadząca:
Temat kompleksowy: „W dawnych czasach”
Temat zajęcia: „Jak powstał węgiel?” – rozmowa na podstawie filmu edukacyjnego dla dzieci o powstaniu węgla, jego właściwościach i przeznaczeniu. Rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego i umiejętności poprawnego wypowiadania się pod względem logicznym i gramatycznym, poszerzanie słownika dzieci o wyrazy: górnik, kopalnia.
„Malowidła na ścianach jaskini” – praca plastyczna. Zapoznanie dzieci z nową techniką. Rysowanie na dowolny temat przy pomocy węgla rysunkowego. Rozwijanie pomysłowości dzieci. Wystawka prac.
Cel główny:
- Wdrażanie do uważnego słuchania i umiejętności logicznego wiązania ze sobą faktów.
- Rozwijanie umiejętności tworzenia dłuższych wypowiedzi.
- Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne.
- Zapoznanie dzieci z zawodem górnika oraz z właściwościami węgla.
- Zapoznanie z nową techniką plastyczną – rysowanie węglem rysunkowym.
Cele operacyjne: Dziecko:
- rozwiązuje zagadkę słowną,
- uważnie słucha filmu i odpowiadania na pytania jego dotyczące,
- aktywnie bierze udział w zajęciach,
- wie, jak powstał węgiel,
- wie, kto to jest górnik,
- zna właściwości węgla,
- reaguje na sygnał słuchowy,
- tworzy pracę plastyczną za pomocą nowej techniki plastycznej,
- jest kreatywne, pobudza wyobraźnie,
- rozwija własne działania twórcze.
Metody pracy:
- słowne,
- oglądowe,
- czynne.
Formy pracy:
- indywidualna,
- zbiorowa.
Środki dydaktyczne: zagadka, ilustracja górnika, film edukacyjny, laptop, ilustracje o powstaniu węgla, węgiel, klamerki, czarny karton, materiały do pracy plastycznej: kartki, węgiel rysunkowy.
Przebieg zajęcia:
1. Wprowadzenie do tematu zajęcia, rozwiązanie zagadki „Górnik”.
„Zjeżdża co dzień pod ziemię,
gdzie najciemniej, najgłębiej,
czarny węgiel tam drzemie.
czas obudzić ten węgiel.”
2. Pokaz ilustracji górnika i omówienie jego wyglądu.
3. Oglądanie filmu edukacyjnego dla dzieci „Jak powstał węgiel?” https://www.youtube.com/watch?v=PHmmgOLQXhc
4. Rozmowa na temat filmu edukacyjnego.
- O czym był film?
- Jak powstał węgiel?
- Kto i gdzie go wydobywa?
- Jak wygląda?
- Do czego jest potrzebny węgiel?
5. Prezentacja ilustracji „Jak powstaje węgiel” – nauczyciel opowiada historię powstania węgla z pokazem ilustracji.
6. Zabawa ruchowa kształtująca postawę ciała „Paprocie tutaj rosną”.
Dzieci klęczą z opuszczoną głową i ramionami, powoli prostują się, wstają i podnoszą ręce do góry, naśladując szum wiatru szuuuuuuuuuuu kołysząc się.
7. Zabawa badawcza „Czarny węgiel”.
Omówienie właściwości fizycznych węgla. Dzieci oglądają grudki węgla kamiennego, dotykają je, wrzucają do naczynia z wodą, określają właściwości węgla (czarny, twardy, brudzi, w wodzie nie znika - nie rozpuszcza się).
8. Zabawa z elementami terapii ręki „Podaj dalej czarną bryłę”.
Dzieci siedzą w kole, każde ma klamerkę. Nauczycielka prezentuje chwyt pęsetowy (kciuk i palec wskazujący trzymają klamerkę). Zadaniem dzieci jest podawać sobie czarny kartonik używając tylko klamerki.
9. Praca plastyczna „Malowidła na ścianach jaskini” - dzieci rysują węglem rysunkowym na białym kartonie – poznanie nowej techniki plastycznej.
10. Podziękowanie za udział w zajęciach, udzielenie pochwał. Wystawka prac.