MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
scenariusz zajęć w grupie dzieci 5-6-letnich
Data 19.09.2019
Prowadząca: Joanna Olendzka
Cele zajęć
- wzmocnienie wiary we własne siły
- rozwijanie logicznego myślenia
- rozwijanie kreatywności
- ćwiczenie orientacji na kartce papieru
- rozwijanie wyobraźni
Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
-zespołowa
Metody pracy:
- słowne
- poglądowe
- praktyczne
Pomoce dydaktyczne:
Papierowe duże koło-kropka; Papierowe duże drzewo z przyklejonymi papierowymi kółkami (kropkami); zestaw kolorowych kropek dla każdej pary dzieci (różowa, zielona, niebieska, czerwona, szara) i mała kratownica 5x5 pól (taka, by jedna kropka mieściła się w jednej kratce); tekst wiersza Anny Świć ,,5 kolorowych kropek”, chustka szyfonowa do zabawy ,,Mam chusteczkę”; koło /duża kropka z papieru dla każdego dziecka, farby.
Przebieg zajęć:
1.Kto ma kropki?- zabawa integracyjna
Dzieci siedzą w kole. Jedno z nich trzyma w rękach wyciętą z papieru kropkę. Mówi imię dziecka, które ma na sobie kropki i oddaje mu papierową kropkę
Na koniec dzieci odpowiadają na pytania: Co ma kropki? Co może być jeszcze w kropki?
2. Historia pewnej kropki – opowiadanie nauczyciela n podstawie książki ,,The Dot” P.H.Reynolds’a ; rozmowa na temat obchodów dnia kropki;
3. ,,Drzewo talentów”- rozmowa z dziećmi na temat ich uzdolnień i talentów; zapisanie ich na karteczkach w kształcie koła i przyklejenie do papierowego drzewa (drzewo zostanie wywieszone na korytarzu; każdy (pracownik, rodzic, dziecko) kto będzie miał ochotę, może napisać na zamieszczonych tam pustych kropkach w czym jest dobry)
4.,,5 kolorowych kropek”- zabawa z elementami kodowania wg Anny Świć
Dzieci dobierają się parami i każda para bierze przygotowany wcześniej zestaw kropek w kopertach i kratownicę. Zajmują miejsce na dywanie. Nazywają kolory, przeliczają.
Dzieci rozkładają na macie / kratownicy kolorowe kropki zgodnie z instrukcją nauczyciela (tekst wiersza).
5. ,,Mam chusteczkę haftowaną co ma same kropki”- zabawa muzyczno-ruchowa (analogiczna do tradycyjnej zabawy ,,Mam chusteczkę haftowaną”)
6. ,,Kropki w kropki”- praca plastyczna z wykorzystaniem farb i patyczków higienicznych.
Każde dziecko ozdabia własną kropkę w kropki.
7. Porządkowanie miejsc pracy. Ekspozycja prac na gazetce grupowej.