Scenariusz zajęć ,,Matematyczna pizza” z zakresu edukacji matematycznej
Grupa: 4- latki
Prowadząca: Monika Korab
Data: 31.01.2022
Cele ogólne:
- integrowanie grupy,
- zaktywowanie zmysłów,
- utrwalanie nazw kolorów: czerwony, zielony, żółty, niebieski,
-rozwijanie umiejętności rozpoznawania i nazywania figur geometrycznych
(koło, trójkąt, kwadrat),
- wdrażanie do logicznego myślenia,
- kształtowanie umiejętności przeliczania w zakresie 6,
- wdrażanie do współpracy w grupie.
Cele operacyjne: dziecko
- rozpoznaje i nazywa kolory: czerwony, zielony, żółty, niebieski,
- rozwiązuje zagadkę słowną,
- rozpoznaje i nazywa figury geometryczne (koło, trójkąt, kwadrat),
- układa pizzę z figur geometrycznych: trójkątów,
- przelicza do 6,
- dokańcza rytm według wzoru,
- tworzy własną kompozycję z wykorzystaniem figur geometrycznych: kół, trójkątów, kwadratów (,,dodatków do pizzy”),
- współpracuje w grupie.
Metody pracy: pedagogika zabawy KLANZA,
słowna – zagadka, objaśnienia i instrukcje,
czynna – praktycznego działania, zadań stawianych dziecku.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: chusta animacyjna, zagadka, 6 trójkątów (jednakowej wielkości, w trzech kolorach) wyciętych z brystolu, koła wycięte z bloku technicznego, podzielone na 6 części dla każdego dziecka, małe ,,dodatki” do pizzy czerwone, zielone, żółte figury geometryczne (koła, kwadraty, trójkąty), kleje, nożyczki, 2 taśmy, znaczki: uśmiechnięte, smutne buźki.
Przebieg
1. Powitanie- wszystkie dzieci stoją w kole, trzymając chustę. Na hasło nauczycielki: wicher- dzieci mocno wachlują chustą, na hasło: wietrzyk- dzieci lekko poruszają chustą.
2. Zabawa ruchowa ,,Kolorowa pizza” z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
Dzieci rozkładają chustę na podłodze. Siadają po 2-3 osoby na każdym trójkącie: niebieskim, czerwonym, zielonym, żółtym. Następnie nauczyciel wymienia jeden
z kolorów- dzieci, które znajdują się na tym kolorze- zamieniają się miejscami.
Prowadząca wymienia wszystkie kolory po kolei.
3. Wprowadzenie do tematu- zagadka słowna.
Prowadząca czyta zagadkę:
,,Jest okrągła i chrupiąca,
smaczna z serem, pieczarkami
i licznymi dodatkami.
Dobra też z papryczką chili.
O jakiej potrawie myślę moi mili?” (pizza)
4. Wspólne układanie pizzy z dużych trójkątów na dywanie.
Nauczycielka rozkłada w rozsypce na dywanie 6 trójkątów (jednakowej wielkości, w trzech kolorach) wyciętych z brystolu. Zadaniem dzieci jest ułożenie trójkątów w kształcie koła-pizzy.
Następnie prosi, aby dzieci wspólnie policzyły z ilu kawałków składa się pizza. (6)
Dzieci odpowiadają na pytania:
- Jaki kształt ma pizza?
- Jaki kształt mają kawałki pizzy?
5. Dla chętnych dzieci- dokańczanie rytmów według wzoru z wykorzystaniem
demonstracyjnych trójkątów z brystolu w trzech kolorach.
6. ,,Moja ulubiona pizza”- praca indywidualna przy stoliku.
Każde dziecko otrzymuje koło wycięte z bloku technicznego podzielone na 6 części. Zadaniem dzieci jest przygotować swoją pizzę tak jak najbardziej lubią. Do wykorzystania mają gotowe małe ,,dodatki” do pizzy- czerwone, zielone, żółte figury geometryczne (koła, kwadraty, trójkąty), które należy przykleić na kawałki pizzy.
Zadanie o podwyższonym stopniu trudności.- chętne dzieci rozcinają po śladzie gotową pizzę na kawałki.
Dla dzieci, które wymagają wsparcia- na kawałkach pizzy są narysowane ,,dodatki”- figury geometryczne w różnych miejscach.
7.,,Kelner”- zabawa ruchowa w dwóch grupach.
Zadaniem każdej grupy jest przejście z wykonaną pizzą ( pizza, która nie została rozcięta na kawałki) trzymając ją na dłoni, tak jak kelner tacę po wyznaczonej linii.
Wygrywa grupa, która wykonana zadanie najszybciej.
8. Ewaluacja zajęć.
Dzieci wybierają buźkę uśmiechniętą, jeśli zajęcia im się podobały lub smutną, jeśli nie.