Numer: 47652
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W mojej ojczyźnie jestem bezpieczny - zawód żołnierz

Scenariusz zajęcia z Programu Preorientacji zawodowej pt. „W mojej ojczyźnie jestem bezpieczny – zawód żołnierz”.

Cele ogólne:
- Zapoznanie z zawodem żołnierz, rożnymi formacjami.
- Poznanie wyglądu żołnierza ( mundur).
- Kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej oraz postawy patriotycznej.
- Rozwijanie poprawności wypowiedzi.

Cele szczegółowe(dziecko):
- Wymienia elementy munduru żołnierza: kurtka mundurowa, spodnie mundurowe, hełm, czapka, buty.
- Układa puzzle.
- Porusza się w rytm muzyki.
- Reaguje na sygnał dźwiękowy.
- Skupia uwagę na wykonywanym zadaniu.
- Przelicza poprawnie żołnierzy.
- Ilustruje muzykę ruchem.
Formy Pracy:
•Praca z całą grupą.
•Praca w grupach ( w parach).
•Praca indywidualna.
Metody:
•Słowna – rozmowa, opowiadanie.
•Oglądowa – pokaz.
•Czynna – zadań stawianych dzieciom do wykonania, samodzielnych doświadczeń.

Środki dydaktyczne: napisy „Dzień dobry”, „Witaj”; puzzle z wizerunkiem żołnierza; obrazki żołnierza, czołgu, statku, samolotu; karty pracy z rysunkami żołnierzy, spinacze do bielizny, muzyka na CD; gazety, czapki żołnierskie, koniki, chustki białe, wianki na włosy.

Przebieg:
1.Powitanie przez nauczyciela dzieci.
2.Zabawa ruchowa pt. „Dzień dobry, witaj”. Dzieci chodzą po sali przy dźwiękach muzyki, gdy muzyka milknie nauczyciel pokazuje wyraz „Dzień dobry”- dzieci witają się przez podanie sobie rąk, a gdy widzą wyraz „Witaj”, machają rączkami do siebie.
3.Wprowadzenie do zajęć, układanie przez dzieci puzzli z wizerunkiem żołnierzy różnych formacji ( marynarz, lotnik, czołgista) ćwiczenia spostrzegawczości wzrokowej.
4.Burza mózgu „Żołnierz”, podawanie przez dzieci skojarzeń z żołnierzem(dzielny, odważny, silny, wysportowany, pomaga ludziom,wojsko, broni ojczyzny, defilada, pilot, marynarz, czołgista, samolot, czołg, ...).
5.Zabawa ruchowa „Czołgiści”, przy dźwiękach muzyki dzieci poruszają się w gazetach.(gazety sklejone ze sobą za pomocą taśmy- „gąsienice”).
6.Zabawa matematyczna „Policz żołnierzy”. Dzieci na kartach pracy przeliczają żołnierzy, zaznaczają odpowiednią ilość za pomocą spinaczy do bielizny.
7.Zabawa ruchowa pt. „Koniki”. Dzieci na zmianę dźwięków muzyki poruszają się odpowiednio: żołnierze, dziewczynki, koniki.
8.Oglądanie munduru żołnierza, nazywanie elementów stroju. Przymierzanie przez chętne dzieci.
9.Ewaluacja zajęć – dzieci wokół sylwety żołnierza umieszczają buźki z odpowiednią miną, ( wesołe lub smutne), w zależności jak się czują, czy zajęcia im się podobały czy też nie.
10.Na zakończenie dzieci z okazji urodzin naszej ojczyzny śpiewają piosenkę „Niepodległa Polska”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.