Scenariusz zajęć obserwowanych przez Dyrektora
w grupie IV dzieci 5-letnich „Jeżyki”
w Przedszkolu Publicznym nr 9 w Bartoszycach
w dniu 15.12.2021 r.
Temat: „Dzieci z grupy Jeżyki pomagają Mikołajowi”
Podstawa Programowa wychowania przedszkolnego:
I/4,5,7
II/ 7,8
III/4,8,9
IV/ 1,2,5,7,9,12,15
Cele ogólne:
- Rozwijanie umiejętności matematycznych
- Rozwijanie logicznego myślenia
- Dostosowanie stopnia trudności zadań do możliwości dziecka
Cele operacyjne:
-określanie wysokości poprzez porządkowanie przedmiotów przedstawionych na obrazkach od najniższego do najwyższego lub odwrotnie,
- określanie i porównywanie liczebności zbiorów (więcej , mniej, tyle samo)
-działanie na liczbach (dodawanie i odejmowanie) poprzez dokładanie i odkładanie elementów w zakresie 10 i więcej, wyznaczanie wyniku
-rozpoznawanie informacji przedstawionych w formie zapisu (cyfra, kropki)
Metody pracy:
Czynne - zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń, zabaw utrwalających
Słowne- opowiadanie, rozmowa
Oglądowe- obrazki, symbole, cyfry
Formy pracy:
Indywidualna, zespołowa, grupowa
Środki dydaktyczne:
Płyta CD z muzyką, obrazki z prezentami różnej wielkości dla każdego dziecka, szablon worka z cyfrą lub kropkami, prezenty na obrazkach, bum bum rurki, słodkie upominki.
Przebieg zajęć:
1.Opowiadanie o Mikołaju.
Święty Mikołaj jak co roku czyta listy, które otrzymuje od dzieci z całego świata. W tym roku ma jednak problem z dostarczeniem prezentów dla dzieci, gdyż prawie wszystkie elfy się rozchorowały i nie ma kto pomóc Mikołajowi w sortowni prezentów ani dostarczeniu ich pod choinkę dla dzieci. A może Wy pomożecie Mikołajowi w pracy? Zobaczymy, czy sobie poradzicie i czy nadajecie się na pomocników Mikołaja?
2. Układanie prezentów w odpowiedniej kolejności.
Dzieci otrzymują w woreczku prezenty różnej wielkości. Należy uporządkować je i ułożyć w odpowiedniej kolejności od największego do najmniejszego lub odwrotnie.
3. Święty Mikołaj nocą wędruje
Zabawa ruchowa ze śpiewem przy muzyce C. Orffa
4. Worki z prezentami dla pomocników Mikołaja.
Dzieci otrzymują worki na których znajdują się cyfry lub kropki. Zadaniem dziecka jest rozpoznanie cyfry lub policzenie kropek i ułożenie odpowiedniej liczby prezentów na worku.
5. Gdzie jest więcej prezentów?
Dzieci dobierają się w pary. Zadanie polega na tym, żeby porównać worki i wskazać, czy w workach jest tyle samo prezentów, a może w którymś worku jest więcej lub mniej?
6. Policzcie, ile teraz macie wszystkich prezentów.
Dzieci siedzą w parach na dywanie. Liczą prezenty w obu workach i wyznaczają wynik. Następnie nauczycielka prosi dzieci, żeby zabrały lub dołożyły kilka prezentów do worka i policzyły, ile jest teraz wszystkich prezentów razem w workach.
7. Pomocnicy Mikołaja wiozą saneczkami prezenty
Zabawa ruchowa przy muzyce w parach z wykorzystaniem bum bum rurek
8 .Ewaluacja zajęć:
- Co dzisiaj robiliście podczas zajęć?
- Czego się nauczyliście?
- Czy było na zajęciach coś co sprawiło Wam trudność?
- Co było dla Was najciekawsze?
- Jak myślicie, czy nadajecie się na pomocników Mikołaja?
9. Prezent od Mikołaja dla pomocników.
Joanna Wojciechowicz