X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 47637
Przesłano:

Ważna waga. Scenariusz z edukacji matematycznej - klasa II

Scenariusz zajęć
Imię i nazwisko nauczyciela: Karolina M-L
Przedmiot: kształcenie zintegrowane
Klasa: II
Temat lekcji: Ważna waga.
Data ...........................
Treści kształcenia:
1) w zakresie stosowania matematyki w sytuacjach życiowych oraz w innych obszarach edukacji:
- dokonuje obliczeń szacunkowych w różnych sytuacjach życiowych;
- waży; używa określeń: kilogram, dekagram, zna zależności między tymi jednostkami;
- rozwiązuje zadania wymagające umiejętności praktycznych;
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
• Oszacować w rękach co jest cięższe, a co lżejsze,
• Ważyć przedmioty za pomocą wagi
• Ważyć za pomocą odważnika,
• Porównywać przedmioty według ich ciężaru,
• Porządkować przedmioty rosnąco lub malejąco według ciężaru,
• Działać twórczo,
• Rozwiązywać zadania wymagające umiejętności praktycznych,

Cele sformułowane w języku ucznia:
• zważysz produkty/siebie za pomocą wagi
• Porównasz ciężar ważonych przedmiotów/osób,
• uporządkujesz przedmioty/osoby według ich ciężaru,
• zaplanujesz swoją pracę
• poradzisz sobie w sytuacji problemowej,
• rozwiążesz zadania wymagające umiejętności liczenia, ważenia,
Kompetencje kluczowe:
• Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
• Porozumiewanie się w języku ojczystym

Środki dydaktyczne:
• Tablica, sprzęt multimedialny (komputer, rzutnik),
• Wagi: szalkowa, elektroniczna, kuchenna, hakowa, łazienkowa, dydaktyczna,
• Kilogramowe opakowane orzechów ziemnych w łupinie, melon, 4 jabłka, kilogram mąki i cukru, papryka, 4 opakowania kaszy gryczanej po 10 dag, miska,
• Wydrukowane i wycięte dla każdego ucznia: 4 wagi szalkowe, zestaw 18 odważników (2 po 1 dag, 2 po 2 dag, 4 po 5 dag, 4 po 10 dag, 4 po 20 dag 2 po 50 dag), kartka z owocami i określonymi wagami do wycięcia przez uczniów
• Podręcznik, zeszyt ćwiczeń
• Krzyżówka dla każdej grupy

Dodatkowo:
• Karty pracy dla każdego ucznia
• Gra dydaktyczna: „Ile brakuje do kilograma?” http://scholaris.pl/resources/run/id/102011

Metody nauczania:
• Podająca: objaśnienia,
• Problemowa: rozmowa kierowana,
• Praktyczne: metoda praktycznego działania, ćwiczenia, doświadczenia

Formy pracy:
• Zbiorowa
• Indywidualna
• Grupowa

Przebieg zajęć:
Etap wstępny
1.Prowadzący zajęcia wita uczniów. Wprowadzenie do tematu zajęć: nauczyciel wyjaśnia, że temat dzisiejszej lekcji jest ukryty w krzyżówce, którą muszą rozwiązać. Dzieci w grupach rozwiązują krzyżówkę.
1. Liczba, która jest o 21 mniejsza od 30. (dziewięć)
2. Liczba, która jest o 6 większa od 7. (trzynaście)
3. 1 złoty to 100 .............. (groszy)
4. Cyfra jedności w liczbie 62. (dwa)
Uczniowie odczytują hasło.
Nauczyciel informuje, że każdy uczeń na dzisiejszej lekcji zważy produkty za pomocą wagi, porówna ciężar ważonych produktów/osób, uporządkuje produkty/osoby według ich ciężaru, zaplanuje swoją pracę, poradzi sobie w sytuacji problemowej, rozwiążesz zadania wymagające umiejętności liczenia, ważenia.
2. Rozmowa na temat różnych rodzajów wag na podstawie dostępnych wag i wiadomości dzieci. Nauczyciel informuje dzieci, że wagę produktu zapisujemy w kilogramach, a mniejszą jednostką jest dekagram i zapisuje na tablicy: 1 kilogram = 100 dekagramów
1 kg = 100 dag, pół kilograma = 50 dekagramów (uczniowie w dalszej części lekcji przepisują powyższą notatkę z tablicy do zeszytu).

Następnie nauczyciel inicjuje rozmowę na temat miejsc, w których używane są wagi i ich konkretne rodzaje, pytając:
• Gdzie używane są wagi?
• Jakie to są wagi? (np. waga sklepowa, waga w gabinecie lekarskim, waga jubilerska, waga kuchenna, waga do ważenia niemowląt, waga na poczcie itd.).
Dzieci zapewne zauważą, że najczęściej są to wagi elektroniczne.

Etap realizacji
Zabawa dydaktyczna: „Czy mam wagę w rękach?”.
Nauczyciel przygotowuje: kilogramowe opakowane orzechów ziemnych w łupinie, melon, 4 jabłka, kilogram mąki i cukru, paprykę, 4 opakowania kaszy gryczanej po 10 dag, następnie pyta uczniów, kto jest chętny zważyć w rękach wybrane produkty.

W kolejnym etapie zajęć dzieci ważą siebie i wybrane produkty, za pomocą dostępnych wag i porównują, co/kto jest lżejsze(y), a co/kto cięższe(y), np.:
• Melon czy jabłko?
• Opakowane kaszy czy opakowanie orzechów?
• Uczeń 1 czy uczeń 2?
• Porządkują zważone produkty/osoby rosnąco lub malejąco według ciężaru.
• Ustalenie wniosku: „Co zauważyliście?”, „Czy zawsze to, co jest (kto jest) większe(y), jest też cięższe(y)?”
Następnie w książce wykonujemy ustnie zadanie 1 i 2 ze str. 26.
W dalszej części lekcji uczniowie zapisują w zeszycie dzisiejszą datę i notatkę:
1 kilogram = 100 dekagramów
1 kg = 100 dag
pół kilograma = 50 dekagramów
Nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi wycięte 4 wagi szalkowe, zestaw 18 odważników (2 po 1 dag, 2 po 2 dag, 4 po 5 dag, 4 po 10 dag, 4 po 20 dag 2 po 50 dag), kartka z owocami i określonymi wagami. Zadaniem dzieci jest wklejenie do zeszytu wag, wybranych produktów i właściwych odważników, odpowiadających wadze danych towarów. Kolejnym etapem zajęć jest rozdanie kart pracy. Następnie nauczyciel włącza grę dydaktyczną: „Ile brakuje do kilograma?” – uczniowie w pamięci obliczają działania i podają wyniki.
W dalszej części nauczyciel zadaje uczniom pracę domową: zeszyt ćwiczeń – strona 39, a dla chętnych: strona 40.

Etap końcowy
Nauczyciel pyta dzieci:
• Czego nauczyliście się dziś na lekcji?
• Co podobało się wam najbardziej?
Dodatkowo:
Aby określić ciężar, dziecko musi go „czuć”, wyważając w rękach. Taka ocena jest możliwa przy wyraźnych różnicach ciężaru. Dokładniejszej oceny ciężaru uczeń dokonuje za pomocą wagi. Zabawy z wagą pozwalają porównywać ciężar przedmiotów i określić, co/kto jest cięższe(y), lżejsze(y) lub waży tyle samo. Można też dokonywać porównania ciężaru więcej niż dwóch przedmiotów i szeregować je od najcięższego do najlżejszego lub odwrotnie. Stwarzając wiele okazji do oceny ciężaru przedmiotów, najpierw „na oko”, a później za pomocą wagi, doprowadzamy do zrozumienia, że masa przedmiotu zależy nie tylko od jego wielkości, ale także do materiału, z którego został wykonany. Dzieci mają kontakt z pojęciami waga i ciężar w życiu codziennym, towarzysząc dorosłym w zakupach. Te codzienne doświadczenia są bardzo cenne i ułatwiają zrozumienie pojęć związanych z ciężarem.

Słowa kluczowe:
waga, ważenie, co jest lżejsze (kto jest lżejszy), co jest cięższe (kto jest cięższy), co (kto) waży tyle samo

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.