KONSPEKT ZAJĘĆ – lekcja on-line
Blok tematyczny: Bezpieczne wakacje
Temat lekcji: Gdzie i jak można spędzać ciekawe wakacje.
Rodzaj edukacji: edukacja przyrodnicza
Cele:
Cele lekcji (nauczyciela): uczeń wskazuje na mapie Polski: góry, niziny, wyżyny, jeziora, rzeki i morze; uczeń wypowiada się na temat sposobów spędzania letniego wypoczynku; uczeń rozwija umiejętność czytania ze zrozumieniem; uczeń potrafi poprawnie ułożyć zdanie i je zapisać.
Cele sformułowane w języku ucznia:
potrafię wskazać na mapie Polski: góry, niziny, wyżyny, jeziora, rzeki i morze; wypowiadam się na temat sposobów spędzania letniego wypoczynku; rozwijam umiejętność czytania ze zrozumieniem; potrafię ułożyć zdanie z rozsypanki i je poprawnie zapisać.
Kompetencje kluczowe rozwijane podczas lekcji:
Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji, kompetencje w zakresie wielojęzyczności, kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, kompetencje cyfrowe, kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Metody pracy: podająca, problemowa, eksponująca.
Formy: zespołowa, indywidualna.
Pytanie kluczowe: Gdzie i jak można spędzać ciekawe wakacje?
Przebieg zajęć:
1. Powitanie z uczniami, przypomnienie materiału z poprzednich lekcji.
2. Wprowadzenie do tematyki tygodniowej oraz tematu dnia.
3. Odczytanie wiersza Pawła Beręsewicza „Powitanie lata”. Rozmowa na temat treści wiersza.
4. Tworzenie mapy myśli – Gdzie można spędzać wakacje – zapisywanie propozycji uczniów
5. Praca z podręcznikiem – „Dokąd można pojechać na wakacje?”
6. Rozmowy kierowane nt. wakacji.
7. Film edukacyjny „Krajobrazy Polski” – powtórzenie.
8. Praca z mapą Polski. Wskazywanie na mapie nizin, wyżyn, jezior, rzek, gór oraz morza.
9. Zadanie interaktywne na platformie dzwonek.pl – krajobrazy Polski.
10. Ćwiczenia w czytaniu i pisaniu. Układanie zdań z rozsypanek wyrazowych. Zapisanie dowolnego zdania w zeszycie.
11. Podsumowanie lekcji poprzez wypowiedzi uczniów nt. „Co chcielibyście robić na wakacjach?”