KONSPEKT ZAJĘĆ
Blok tematyczny: Co zmienia się w przyrodzie w listopadzie.
Temat lekcji: „Jakie drzewa nie zrzucają liści na zimę?”
Rodzaj edukacji: edukacja przyrodnicza
Data: 20.11.2019
Klasa: I
Prowadzący zajęcia: Monika Więcek
Środki dydaktyczne: skarby jesieni (szyszki, gałązki drzew iglastych), puzzle (liście drzew liściastych), iglaste pudełko, podręcznik, tablica multimedialna, domino przyrodnicze, obrazki drzew iglastych
Metody pracy:
• Podająca (opis, objaśnienie)
• Problemowa (rozmowa, dyskusja)
• Eksponująca (pokaz okazów naturalnych)
• Praktyczna (ćwiczenia)
Formy pracy:
• indywidulana
• grupowa
• zespołowa
Cele sformułowane w języku ucznia:
Będę zwracać uwagę na to, czy potraficie rozpoznawać drzewa iglaste, takie jak: sosna, świerk, jodła, modrzew.
Pytanie kluczowe: jakie drzewa nie zrzucają liści na zimę?
Cele:
• Przypomnienie wyglądu i nazw poznanych drzew liściastych;
• Zapamiętywanie wyglądu i nazw drzew iglastych: sosny, jodły, świerku, modrzewia;
• Wskazywanie cech wspólnych i różniących te drzewa;
• Doświadczalne wyjaśnienie, dlaczego drzewa iglaste nie tracą igieł na zimę.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie z uczniami. Uczniowie witają się piosenką w j. niemieckim.
2. Przypomnienie tematyki tygodniowej oraz materiału z poprzednich lekcji m.in. nazw poznanych drzew liściastych poprzez układanie puzzli, dobranie do puzzli nazwy oraz owocu do danego liścia. Zagadki o drzewach liściastych czytane przez nauczyciela.
3. Poznanie wybranych drzew iglastych – okazy naturalne.
• Dzieci porównują gałązki oraz szyszki.
• Dzielą nazwy drzew na sylaby.
• Nauczyciel opowiada krótkie najważniejsze informacje o drzewach + krótka fotograficzna prezentacja
• Zagadki o drzewach iglastych
4. Rozmowa nt. przyczyn opadania liści. Burza mózgów.
5. Praca w grupach – tworzenie kolejnych kart do szkolnego zielnika
6. Zabawa „Domino przyrodnicze”. Łącznie kostek domino liść-owoc.
7. Zadanie domowe. Uzupełnienie OK zeszytów. Dzieci wykonują rysunki drzew i ich szyszek. Rysunki wzbogacają obrazkami otrzymanymi od nauczyciela.
8. Uzupełnienie „Sygnalizatora umiejętności”.