Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III
Temat bloku : Las.
Temat dnia : Czym się żywią mieszkańcy lasu?
Cele ogólne:
• Odpowiadanie na pytanie, które zwierzęta odżywiają się pokarmem zarówno roślinnym, jak i zwierzęcym.
• Zapoznanie z tekstem Co kryją martwe drzewa?
• Ćwiczenie doskonalące spostrzegawczość.
• Wzbogacanie wiedzy na temat sposobów odżywiania się organizmów występujących na Ziemi na podstawie tekstu i ilustracji zamieszczonej w podręczniku oraz własnych spostrzeżeń i obserwacji uczniów.
• Wyjaśnienie pojęcia łańcuch pokarmowy. Tworzenie łańcucha pokarmowego z wykorzystaniem nalepek.
• Rozwijanie umiejętności podziału zwierząt na roślinożerne, mięsożerne i wszystkożerne. Otaczanie kolorowymi pętlami zdjęć zwierząt zgodnie z podanym warunkiem.
• Wzbogacanie wiedzy na temat znaczenia martwych drzew w ekosystemie leśnym. Podpisywanie zdjęć ptaków chronionych mieszkających w martwych.
• Poznanie mandali jako techniki plastycznej .
• Powtórzenie pojęć: czynnik, iloczyn.
• Praktyczne korzystanie z tabliczki mnożenia.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
• Zapoznaje się tekstem Co kryją martwe drzewa?
• Podpisuje zdjęcia ptaków chronionych mieszkających w martwych drzewach.
• Bierze udział w rozmowie na temat sposobów odżywiania się organizmów. występujących na Ziemi na podstawie tekstu i ilustracji zamieszczonej w podręczniku oraz własnych spostrzeżeń i obserwacji.
• Uczestniczy w rozmowie na temat znaczenia martwych drzew w ekosystemie leśnym.
• Wyjaśnia pojęcie łańcuch pokarmowy.
• Tworzy łańcuch pokarmowy z wykorzystaniem nalepek.
• Wie, że zwierzęta dzielą się na roślinożerne, mięsożerne i wszystkożerne.
• Zna pojęcia: czynnik, iloczyn.
• Umie korzystać z tabliczki mnożenia.
Metody:
• słowne : praca z tekstem, rozmowa, opowiadanie
• oglądowe: pokaz, obserwacja
• działania praktyczne
• aktywizujące: gry matematyczne
Formy pracy:
• zbiorowa jednolita
• indywidualna jednolita
• indywidualna zróżnicowana
• zespołowa
Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna „Łańcuchy zwierząt”, obrazki zwierząt (przykładowych łańcuchów pokarmowych), czasownik – plansza, dary jesieni: liście, kasztany, żołędzie, jarzębina, szyszki , klej wikol; tekturowe talerzyki, Karty Grabowskiego.
Przebieg zajęć:
1. Rozmowa na temat sposobów odżywiania się organizmów występujących na Ziemi na podstawie tekstu i ilustracji zamieszczonej w podręczniku oraz własnych spostrzeżeń i obserwacji.
2. Łańcuch pokarmowy – wyjaśnienie pojęcia, omówienie wybranych łańcuchów pokarmowych – prezentacja multimedialna.
3. Podział zwierząt na roślinożerne, mięsożerne, wszystkożerne. Nauczyciel przygotowuję obrazki zwierząt oraz podpisy zwierzęta roślinożerne, zwierzęta mięsożerne, zwierzęta wszystkożerne. Każdy z uczniów otrzymuje obrazek, który musi dopasować do określonej grupy.
4. „Co robi to zwierzę?” – zabawa ruchowa – naśladowanie czynności wykonywanych przez zwierzęta.
5. Powtórzenie wiadomości o czasowniku. Odmiana czasowników przez osoby, liczby i czasy.
6. Tworzenie planszy o czasowniku.
7. Wyszukiwanie czasowników i kolorowanie póz z czasownikami według instrukcji. (ćw. S.44).
8. „Co kryją martwe drzewa?” – rozmowa na temat znaczenia martwych drzew w ekosystemie leśnym. Wspólne redagowanie notatki.
9. „Jesienna mandala” – praca plastyczno-techniczna z wykorzystaniem darów jesieni.
10. „Jaką liczbą jestem?” – zagadki matematyczne
Wybrany uczeń myśli o określonej liczbie, wskazuje czy to jest liczba 1 czy 2 cyfrowa, zapisuje ją na kartce i nie pokazuje klasie. Pozostałe dzieci zgadują jaka to może być liczba. Wybrane dziecko określa czy wymyślona przez niego liczba jest większa czy mniejsza od podawanych przez dzieci liczb.
11. „5 sekund” - zabawa utrwalająca umiejętność mnożenia liczb.
Dzieci przygotowują po 3 żetony/kredki, które oznaczają ilość działań do rozwiązania. Nauczyciel pokazuje dzieciom kolejno kartonik z działaniem i odlicza do 5 (można wykorzystać „tubę” z gry „5 sekund”), jeśli dziecko nie odpowie lub odpowie nieprawidłowo traci żeton. Wygrywają dzieci, które zachowają wszystkie punkty.
12. „Wywiad” – n-l chowa kartę z wynikiem, dzieci podają działania, a nauczyciel mówi czy iloczyn tych liczb jest za duży czy za mały.