Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III
Temat bloku: Tropimy ortografię.
Temat dnia: Sposób na ortografię -ó – zajęcia w ramach realizacji innowacji pedagogicznej.
Cele ogólne:
• Zapoznanie z wybranymi wierszami ortograficznymi Marcina Brykczyńskiego.
• Omówienie pisowni wyrazów z ó. Nauka wybranego wiersza na pamięć.
• Ćwiczenie w pisaniu ze słuchu.
• Powtórzenie i utrwalenie zdobytych wiadomości ortograficzno-gramatycznych.
• Utrwalanie zasad pisowni wyrazów z ó (wymiennym, niewymiennym, w zakończeniach: -ów, -ówka, -ówna oraz ó na początku wyrazu).
Cele szczegółowe:
Uczeń:
• Głośno czyta wybrane wiersze ortograficzne Marcina Brykczyńskiego
• Zna zasady pisowni wyrazów z ó.
• Zna zasady pisowni wyrazów z ó wymiennym.
• Doskonali pisanie ze słuchu.
• Bierze udział w zabawach.
• Powtarza i utrwala zdobyte wiadomości ortograficzno-gramatyczne.
• Wykonuje ćwiczenia utrwalające zasady pisowni wyrazów z ó (wymiennym, niewymiennym, w zakończeniach: -ów, -ówka, -ówna oraz ó na początku wyrazu).
Metody:
• Aktywizujące
Formy pracy:
• zbiorowa jednolita
• indywidualna jednolita
• grupowa zróżnicowana
Środki dydaktyczne: tekst wierszy, karty z zapisanymi hasłami, piłka, krzesło.
Przebieg zajęć:
1. Głośne czytanie wybranych wierszy ortograficznych Marcina Brykczyńskiego – omówienie pisowni wyrazów z ó.
2. Ćwiczenie utrwalające zasady pisownie wyrazów z ó.
Nauczyciel dzieli klasę na 3 grupy i każdej przyporządkowuje wybraną zasadę:
Pierwsza grupa: wyrazy z ó wymiennym na o,a,e.
Druga grupa – wyrazy z ó niewymiennym
Trzecia grupa: wyrazy z ó w zakończeniach -ów, -ówka, -ówna i ówna początku wyrazu.
Uczniowie wykorzystują zgromadzone w podręczniku wyrazy do opracowania historyjki, którą zapisują na kartkach. Po ułożeniu tekstu mogą go zilustrować i zaprezentować na forum klasy (przeczytać tekst i przedstawić ilustrację/komiks).
3. „Ortograficzne kalambury” – zabawa utrwalająca ortogramy
z ó.
Nauczyciel przygotowuje karty z zapisanymi hasłami, które będą odgadywane przez dzieci. Chętny uczeń losuje jedną z kart i przedstawia hasło za pomocą rysunku. Zadaniem pozostałych uczniów jest odgadniecie tego hasła. Uczeń, który jako pierwszy odgadnie losuje kolejną kartę. Zabawa trwa do wyczerpania kart. Hasła: Powolny jak żółw. Królewska korona. Ósma klasa. Góra soli. Duży wór. Pracowity jak mrówka. Miód w słoju. Zupa ogórkowa.
4. „Ortograficzny futbol”- zabawa utrwalająca ortogramy z ó, u – zabawa wg pomysłu uczniów
Klasa podzielona jest na 2 zespoły. Każdy zespół wybiera 1 eksperta i 1 bramkarza. Kolejno każdy uczeń z zespołu ma za zadanie udzielić poprawnej odpowiedzi na pytanie dotyczące wyrazu np. Jakie u zapiszemy w wyrazie....(krówka, ulica itp.). Tylko poprawna odpowiedź daje możliwość strzelania do bramki. Wygrywa drużyna, która zdobędzie więcej celnych strzałów.
5. „Gorące krzesło” - zabawa utrwalająca ortogramy z ó– zabawa wg pomysłu uczniów
Uczniowie podzieleni są na 2 drużyny. Na środku między drużynami stoi krzesło. Wokół krzesła krążą 2 uczestnicy gry (Kolejno po 1 uczestniku z każdej drużyny). Nauczyciel wymienia wyrazy z różną trudnością ortograficzną. Punkt dla swojej drużyny zdobywa uczestnik, który jako pierwszy usiądzie na krześle kiedy usłyszy ortogram z ó. Zwycięska drużyna to ta, która zdobędzie najwięcej punktów.
6. „ Baba Jaga mówi” - zabawa utrwalająca ortogramy z ó– zabawa wg pomysłu uczniów
Uczniowie wybierają 1 osobę, która jest „Baba Jagą”. Osoba ta zwrócona jest twarzą do uczestników i wymienia wyrazy z różną trudnością ortograficzną. W tym czasie pozostali uczniowie ustawiają się na wyznaczonej linii, a następnie poruszają się „stopa za stopą” w kierunku „Baby Jagi”. Muszą się zatrzymać w momencie, w którym usłyszą ortogram z ó. Kto się nie zatrzyma odpada z gry. Wygrywa osoba, która jako pierwsza dotknie „Baby Jagi”, wtedy następuje zamiana – osoba, która wygrała jest w roli „Baby Jagi”.