Scenariusz zajęć „Dzień kobiet”
Grupa wiekowa: 3-6 lat
Czas trwania: 30-40 minut
Cele główne:
•kultywowanie tradycji związanych z Dniem Kobiet
•kształtowanie wartości- szacunku do kobiet
•nawiązanie kontaktów interpersonalnych w czasie wspólnych zabaw
•doskonalenie umiejętności poprawnego wypowiadania się
•rozwijanie u dzieci poczucia przynależności do społeczności przedszkolnej
Cele szczegółowe:
Dziecko:
•zna tradycje związane z Dniem Kobiet, oraz wie co to jest Dzień Kobiet;
•okazuje szacunek innym, w tym kobietom
•rozpoznaje swoje uczucia i dostrzega je u innych;
•poprawnie formułuje wypowiedzi
•buduje atmosferę przyjaźni, potrafi współpracować z rówieśnikami;
•komunikuje się w grupie za pomocą słów, mimiki i gestów;
Metody pracy: oglądowa, słowna, czynna
Formy pracy: grupowa, zbiorowa, indywidualna
Środki i pomoce dydaktyczne: tekst wiersza „Na Dzień Kobiet”, nagranie piosenki „Dzień Kobiet”, krzesła, sznurki/ skakanki, materiały niezbędne do wykonania laurek
Przebieg zajęć:
1.Rozmowa z dziećmi na temat dnia kobiet. Jak należy się zachowywać , aby wszystkie dziewczynki z naszej grupy były szczęśliwe i wesołe? Pomysły podają głównie chłopcy – wypowiedzi uzupełniają ewentualnie dziewczynki.
2.Wiersz Marleny Templer pt. „Na dzień kobiet”. Odczytanie wiersza przez nauczyciela.
Są kobietki całkiem małe
I kobietki bardzo duże
A ja będę wielką damą
Przyszłość sobie wielką wróżę
Będę tańczyć w sznurach pereł
I jedwabne suknie nosić
Szpilki mamy wezmę z szafki
Nawet jej nie musze prosić
Bo kobietka jestem zawsze
O tym śpiewa cały świat
I Dzień Kobiet dziś obchodzę
Choć mam tylko kilka lat.
Rozmowa z dziećmi na temat wiersza:
Jakie mogą być kobietki?
Co będzie nosić dziewczynka w wierszu?
Od kogo dziewczynka pożyczy szpilki?
Dzielenie poszczególnych wersów na sylaby przez wybrane dzieci. Wspólna nauka wiersza.
3.Zabawy przy piosence „Dzień Kobiet”
(https://www.youtube.com/watch?v=s-VuCIL46Eo)
•„Bądź uprzejmy dla koleżanki” – zabawa do muzyki. Przy dźwiękach muzyki z magnetofonu dzieci biegają po całej sali – na przerwę w muzyce zatrzymują się i każdy chłopiec pozdrawia koleżanki stojące najbliżej, wykonując ukłon w ich kierunku lub podając im rękę. Zabawę powtarzamy 5-6 razy.
•Zabawa ruchowa pt. „Układamy kwiaty dla kobiet” . Dzieci poruszają się po sali (marsz, bieg, podskoki), na sygnał tamburyna zatrzymują się i ze skakanek lub sznurka przygotowanego wcześniej przez nauczyciela układają kwiaty na dywanie.
•Zabawa gorące krzesła. Nauczyciel wraz z dziećmi układają krzesła w kole. Krzeseł musi być o jedno mniej niż uczestników w zabawie. Nauczyciel odtwarza piosenkę, gdy muzyka ucichnie dzieci siadają na krzesła. Osoba, która nie zdążyła zająć miejsca odpada z gry.
•Figury lodowe. Dzieci poruszają się po Sali (marsz, bieg, podskoki). Gdy muzyka ucichnie zamieniają się w lodowe figury- nie mogą się poruszyć.
4.Wykonanie przez chłopców laurek dla dziewczynek.
5.Rozdanie upominków dla dziewczyn- laurek, prezentów, odznak.
6.Karty pracy oraz kolorowanki (dodatkowo) ze strony eduzabawy.com.