X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 47615
Przesłano:

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. 5. Jak być tolerancyjnym?

Temat: Jak być tolerancyjnym?
Cel główny:
- kształtowanie u uczniów postawy tolerancji, akceptacji i wyrozumiałości dla odmiennych zachowań innych ludzi.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
- zdefiniować pojęcie tolerancji
- być wrażliwym na odmienność innych postaw
- przyjąć postawę tolerancyjną wobec ludzi
- wymienić zachowania tolerancyjne i nietolerancyjne
- unikać zachowań nietolerancyjnych
- aktywnie pracować w grupie
Metody dydaktyczne:
- „burza mózgów”
- dyskusja
- scenki rodzajowe
Formy pracy:
- praca w grupach
- praca indywidualna
Środki i materiały dydaktyczne:
- arkusze bristolu
- komputer
- projektor
- kartki z zadaniami dla grup
- flamastry
Przebieg zajęć
1. Część wprowadzająca
Sprawy organizacyjno – porządkowe
- powitanie
- sprawdzenie obecności
- podanie tematu lekcji
- podział klasy na grupy (4-5 osobowe).
- wybór liderów przez uczniów poszczególnych grup.
Uczniowie metodą „burzy mózgów” udzielają odpowiedzi do określenia wartościowy człowiek.
Przykładowe odpowiedzi uczniów – to człowiek: szczery, mądry, obiektywny, samokrytyczny, mówiący prawdę, szanujący drugiego człowieka, wykształcony, pomocny, skromny
Nauczyciel wspólnie z uczniami definiuje pojęcia.
Tolerancja - wyrozumiałość, pobłażanie dla cudzych poglądów, upodobań, wierzeń, akceptowanie "innego" postępowania, zachowania.
Człowiek tolerancyjny - jest wyrozumiały dla cudzych poglądów, upodobań, wierzeń, rozumie je i szanuje, zachowując swoją indywidualność: w swoich decyzjach i działaniach uwzględnia i szanuje prawa drugiej osoby.
2. Część realizacyjna
Praca w grupach – rozdanie losowo wybranych kartek z zadaniami.
Grupy I-III piszą odpowiedzi na arkuszach bristolu
I grupa
Przykłady postaw nietolerancyjnych (przykładowe odpowiedzi)
- zgoda na prowadzenie samochodu po wypiciu alkoholu,
- przyzwalanie na przemoc fizyczną i agresję,
- zgoda na picie alkoholu w pracy, w szkole,
- zgoda na palenie papierosów i zażywanie narkotyków
- brak akceptacji ludzi mających odmienne zdanie
II grupa
Przykłady postaw tolerancyjnych (przykładowe odpowiedzi)
- akceptowanie ludzi o innym kolorze skóry niż my,
- akceptowanie ludzi ubierających się inaczej niż my,
- akceptowanie ludzi innego wyznania niż my
- akceptowanie innych poglądów niż nasze,
- akceptowanie ludzi chorych na AIDS (o ile świadomie nie zarażają innych ludzi).
III grupa
Przykłady różnic między ludźmi (przykładowe odpowiedzi)
- styl życia
- wiek
- zainteresowania
- poglądy
- miejsce zamieszkania
- kolor skóry
- płeć
- wyznani religijne
- narodowość
- język mowy
- cechy charakteru
Grupy po prezentacji zadań przyczepiają arkusze bristolu do tablicy.
IV grupa
Przygotujcie i zaprezentujcie scenkę dotyczącą zachowania nietolerancyjnego
V grupa
Przygotujcie i zaprezentujcie scenkę dotyczącą zachowania tolerancyjnego
Grupy IV i V przygotowują scenkę tej samej sytuacji.
Przykładowe scenki
1. Do klasy przychodzi nowy uczeń, wygląda zupełnie inaczej niż jego rówieśnicy (odmienny strój, inna fryzura ...)
2. Przed klasówką z matematyki uczeń nie chce wyjaśnić kolegom danego zagadnienia. Twierdzi, że sam też go nie rozumie. Okazuje się, że sprawdzian napisał bardzo dobrze.
3. Zaraz po dzwonku uczeń zmusza kolegę, aby ten zaniósł jego plecak do drugiej sali, sam szybko biegnie zapalić papierosa.
4. Jeden z uczniów ma inne, całkiem odmienne zdanie na każdy temat, prezentuje odmienne poglądy, nie zgadza się z większością.
5. Jeden z chłopców jest kibicem drużyny sportowej, która przez większość uważana jest za najgorszego przeciwnika, wroga ich ulubionej drużyny.
Prezentacja grup, uczniowie z innych grup odgadują zachowania po prezentacji scenek
3. Część podsumowująca
1. Co nowego dowiedzieliście się na temat tolerancji?
2. Jakie wnioski Wam się nasuwają? Czy warto być tolerancyjnym i dlaczego?
3. Wysłuchanie piosenki w wykonaniu Stanisława Sojki „Tolerancja”
4. Ocena aktywności uczniów i zachęcenie ich do bycia tolerancyjnym na co dzień.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.