Scenariusz lekcji języka angielskiego
Nauczyciel: Sylwia Markiewicz
Data: 17.05.2021r.
Klasa: 6e
Czas: 45 minut
Temat: Cornish food.
Cel ogólny: poznanie oraz utrwalenie nazw typowego jedzenia
w Korwalii.
Cele szczegółowe:
- rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem,
- rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem,
- rozwijanie postawy aktywnego uczenia się,
- utrwalanie umiejętności podporządkowania się przyjętym zasadom.
Formy pracy:
- indywidualna,
- zbiorowa.
Metody pracy:
- słowna,
- oglądowa.
Środki dydaktyczne:
- karty obrazkowe,
- płyta CD,
- karty pracy.
Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne:
- sprawdzenie listy obecności,
- zapytanie uczniów o samopoczucie słowami „How are you today?”etc.
- sprawdzenie pracy domowej,
- podanie tematu lekcji i omówienie celu zajęć.
2. Wprowadzenie do tematu:
- pogadanka na temat typowego brytyjskiego oraz kornwalijskiego jedzenia,
- uczniowie podają znane nazwy potraw Wielkiej Brytanii,
- prezentacja nowego słownictwa za pomocą kart obrazkowych,
nauczyciel prezentuje nieznane dotąd uczniom nazwy artykułów spożywczych, uczniowie słuchają, powtarzają oraz zapisują nowe słownictwo w zeszycie.
3. Rozwinięcie lekcji:
- uczniowie podpisują obrazki nazwami artykułów spożywczych z ramki,
- uczniowie czytają pytania i piszą odpowiedzi, następnie oglądają film
o jedzeniu w Kornwalii i sprawdzają swoje odpowiedzi,
- oglądając film uczniowie zaznaczają te artykuły spożywcze, które widzą,
- uczniowie oglądają film jeszcze raz i uzupełniają podane zdania,
- po obejrzeniu filmu uczniowie mają połączyć części zdań.
4. Podanie pracy domowej:
- uczniowie mają rozwiązać krzyżówkę oraz quiz utrwalając poznane słownictwo,
- nauczyciel udziela wskazówek w celu upewnienia się, że praca domowa zostanie poprawnie wykonana.
5. Zakończenie zajęć:
- nauczyciel sprawdza czy cel lekcji został osiągnięty, podsumowuje zajęcia i wystawia oceny bądź plusy za pracę na lekcji,
- pożegnanie z uczniami.