Numer: 47599
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Czerwony Kapturek" - wykorzystanie ciekawych rozwiązań metodycznych służących kształtowaniu wrażliwości dzieci na prawdę i dobro

Scenariusz zajęć
w grupie III dzieci 3-letnich

Temat: „Czerwony Kapturek” – wykorzystanie ciekawych rozwiązań metodycznych służących kształtowaniu wrażliwości dzieci na prawdę i dobro.

Podstawa programowa:
I/5; II/6; III/1,2,5,6,8,9; IV/
Cel ogólny:
- rozwijanie u dzieci wartości takich jak dobro, szlachetność, zaangażowanie społeczne oraz dbałość
o zdrowie.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- odpowiada na pytania dotyczące wysłuchanej bajki;
- wskazuje bohatera dobrego i złego;
- rozumie dlaczego należy pomagać choremu lub osobie starszej;
- podejmuje próbę współpracy w zespole.
Formy pracy:
- grupowa;
- zespołowa
Metody pracy:
- słowne
- oglądowe
- praktycznego działania
Środki dydaktyczne:
Ilustracje do bajki „Czerwony Kapturek”, ilustracje bohaterów, ilustracje bohaterów pocięte na części, koszyczek, tablica flip-chart, muzyka, kolorowe kwiaty z pytaniami dotyczącymi treści bajki.

Przebieg zajęcia:
1. Zapoznanie z tematem zajęć.
N. Posłuchajcie
Dzisiaj opowiem wam bajkę o Czerwonym Kapturku. Chciałabym, abyście zrozumieli, jak odróżniać dobro od zła, dobrych bohaterów od złych, jak należy dbać o zdrowie i pomagać innym.
2. Opowiadanie bajki w oparciu o ilustracje.
1. Mama poprosiła Czerwonego Kapturka, aby zaniosła chorej babci jedzenie oraz syropek na kaszel, bo babcia była bardzo chora. Przypomniała dziewczynce, by nie rozmawiała z obcymi.
2. Dziewczynka szła do babci przez las i po drodze spotkała wilka. Wilk namówił Czerwonego Kapturka, żeby zboczył z drogi i zebrał kwiaty dla babci.
3. Wilk szybko pobiegł do domku babci, podstępem wszedł do środka i połknął starszą panią.
4. Wilk przebrał się w ubrania babci.
5. Kiedy Czerwony Kapturek przyszedł pod dom, zauważył otwarte drzwi. Dziewczynka weszła do pokoju. Babcia wyglądała wyjątkowo dziwnie, więc zaczęła jej zadawać pytania.
Babciu dlaczego masz takie itp......
Wilk połknął Czerwonego Kapturka, a następnie położył się do łóżka.
6. Myśliwy przechodził obok domku babci i usłyszał głośne chrapanie wilka. Wszedł do środka i uwolnił babcię i Czerwonego Kapturka, a wilka przegonił za góry i rzeki.
7. Babcia z wnuczką podziękowały Myśliwemu i poczęstowały go pyszna herbatką i ciasteczkami.
Od tego dnia Czerwony Kapturek już nigdy nie rozmawiał z obcymi i zawsze słuchał mamy.
3. Pytania nauczyciela dotyczące wysłuchanej bajki.
Wybrane dziecko podaje nauczycielowi kwiatek z pytaniem dotyczącym bajki, odpowiedzi udzielają chętne dzieci.
Dlaczego Czerwony Kapturek poszedł do Babci?
Dlaczego Czerwony Kapturek posłuchał wilka i zbierał kwiatki?
Dlaczego wilk przebrał się za babcię?
Dlaczego wilk poszedł do domku babci?
Dlaczego myśliwy zaszedł do domku babci?
Jak myślicie kto jest tu dobrym bohaterem?
A kto złym? (i dlaczego?)
Czy potraficie powiedzieć co to znaczy być dobrym dzieckiem, synem/córką?
4. „Kim jesteś?” – zabawa ruchowo-naśladowcza przy muzyce.
Na przerwę w muzyce dzieci poruszają się ja bohater którego wskaże nauczyciel. (Kapturek, Wilk, Babcia, Myśliwy)
5. „Jak możemy pomóc osobie chorej?” – burza mózgów; nauczyciel zapisuje odpowiedzi dzieci na tablicy.
6. „Koszyczek Czerwonego Kapturka” - Układanie puzzli w zespołach
- Dopasujcie swoje kolory z innymi elementami i wspólnie z innymi ułóżcie obrazek.
Każde dziecko losuje z koszyczka fragment obrazka i układa go w odpowiednim miejscu.
Zespoły dobrane losowo według kolorów karteczek.
Nauczyciel nadzoruje kolejno pracę każdego zespołu.
7. Zespołowa ocena bohaterów – chętne dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela.
Jaki jest Wasz bohater dobry czy zły? (Czerwony Kapturek)
Jak zachował się wasz bohater? – szlachetność (Myśliwy)
Dlaczego babcia nie wychodziła z domu? Co zaniósł Czerwony Kapturek Babci? Dlaczego? (Babcia)
Czy dobrze zrobił Czerwony Kapturek rozmawiając z wilkiem? (Wilk)- osoba obca
8. Podsumowanie
Jak myślicie czy warto być dobrym?
Dlaczego warto być dobrym?
Swobodna rozmowa z dziećmi, próby udzielenia odpowiedzi.
9. Ewaluacja:
Ocena zachowania poszczególnych osób. Jeżeli będzie to dobra postawa - dzieci podskakują jak piłeczki i klaszczą w dłonie, jeżeli będzie to zła postawa to dzieci kucają i zakrywają się dłońmi.
- Krzyś pomógł swojemu bratu posprzątać zabawki.
- Madzia zniszczyła koleżance rysunek.
- Ola pomogła babci upiec pierniki.
- Robert nie chciał posprzątać swojego pokoju.
- Rafał podzielił się czekoladą ze swoją siostrą.
- Nina wypiła cały sok swojego brata.
- Lena zepsuła Ani budowlę z klocków.
- Grzesiu pomógł zbudować Adasiowi samolot.

Opracowała:
Ewa Reut

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.