X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 4759
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Praca leśniczego - scenariusz zajęć dydaktycznych dla grupy 5 / 6 latków

Cele:
- utrwalenie poznanych liczb i ich cyfrowego zapisu
- usprawnienie funkcji oka – ręki podczas ćwiczeń graficznych
- wzbogacanie słownika czynnego dziecka oraz poszerzanie wiedzy na temat ekosystemu „las”
Umiejętności:
Dziecko:
- zachowuje płynność w kreśleniu linii i wzorów literopodobnych
- doskonali koordynację oka i ręki
- potrafi sprawnie liczyć w zakresie pięciu
- kojarzy liczbę z jej zapisem cyfrowym
- orientuje się w wybranych środowiskach przyrodniczych( las)
- wzbogaca swoja wiedzę na temat wybranych gatunków zwierząt

Formy pracy: indywidualna, grupowa i zbiorowa

Metody:
- czynna: zadań stawianych dziecku, ćwiczeń
- percepcyjna: obserwacji i pokazu
- słowna: rozmowa, objaśnienia i instrukcji, metoda żywego słowa

Środki i pomoce dydaktyczne: „ Ala i Adam...” książka do nauki czytania, „ Ala i Adam” płyta CD 2, ilustracje ze zwierzętami leśnymi, karty pracy, ołówki, liczmany, kasztany , nitki

Przebieg zajęć dydaktycznych

I ( Dzieci siedzą na dywanie.)
1. Wprowadzenie do tematu- rozwiązanie zagadki słuchowej- słuchanie płyty z odgłosami lasu
Nauczyciel informuje, że za udział w zajęciach dzieci maja szansę otrzymać odznakę
2. Rozmowa z dziećmi na podstawie ilustracji na temat obowiązków leśniczego:
- Co robi leśniczy? Jakie ma obowiązki?
- Jak wygląda strój leśniczego? Jakiego jest koloru?
- Czy praca leśniczego jest łatwa czy trudna? Dlaczego?
POMOCNIK LEŚNICZEGO.
3. „ Opowieści Sowy Mądrej Głowy”
– opowiadanie nauczyciela o zwyczajach zwierząt leśnych
- oglądanie zdjęć zwierząt leśnych
- rozmowa dotycząca przystosowań zwierząt do środowiska leśnego.

II ( Dzieci stoją na środku sali)
1. „Śpisz- nie śpisz!” – zabawa ruchowa.
Dzieci otrzymują emblematy z obrazkami zwierząt. Szukają miejsca dla swojej „ zwierzęcej rodzinki” na sali i „zasypiają”. Nauczyciel wydaje polecenia:
- wstają niedźwiadki
- wstają jeże
- wstają węże
- wstają węże i jeże
2. Zabawa matematyczna -liczenie w zakresie 5:
- Wysłuchanie rymowanki przygotowanej przez nauczyciela
W lesie jeden wielki żubr zrobił swoją nogą głośno: TUP!
Wystraszyły się dwa zające i umknęły w trawy na łące.
Trzy płochliwe jelenie skryły się w leśnej gęstwinie
i czekają aż ten hałas minie.
Cztery małe dziki uciekały aż się kurzyło,
a pięć wiewióreczek spało w swej dziupli aż miło.
- Jakie zwierzęta pojawiły się w opowieści?
3. Nauczyciel zawiesza obrazki zgodnie z kolejnością występowania zwierząt w opowieści.
- Tupnij tyle razy ile jest żubrów w lesie?
- Podskocz tyle razy ile jest zajęcy?
- Policz, ile jest jeleni?
- Zrób tyle przysiadów ile było dzików?
- Klaśnij w dłonie tyle razy, ile jest wiewiórek?
- Jakich zwierząt jest najwięcej?
- Jakich zwierząt jest najmniej?
Pokaz pisania cyfr od 1 do 5 przez nauczyciela, a następnie pisanie cyfr przez dzieci „w powietrzu”, układanie cyfr z nitki. Dzieci układają tyle kasztanów ile jest poszczególnych zwierząt.

( Dzieci siadają przy stolikach).

4. Dzieci sześcioletnie: Przygotowanie do pisania- ćwiczenia grafomotoryczne –pisanie liczb po śladzie i samodzielnie oraz dopełnianie poszczególnych zbiorów
Dzieci pięcioletnie: Przygotowanie do pisania- ćwiczenia doskonalące koordynację oka i ręki- wypełnianie kolorem konturu zwierząt

III ( Dzieci siedzą na dywanie)
1. Podsumowanie zajęć:
- Czym zajmuje się leśniczy?
- Czy jest to ciekawa praca? Dlaczego?
- Jakie zwierzęta można spotkać w lesie?
- Jak trzeba zachowywać się w lesie?
2. Wręczenie odznaki: POMOCNIK LEŚNICZEGO

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.