Scenariusz zajęć logopedycznych
Temat: Utrwalanie prawidłowej wymowy głoski "sz" w nagłosie w zdaniach.
Cele:
- usprawnianie funkcji narządów mowy- czynności oddychania , motoryki artykulatorów i fonacji .
- przypomnienie zasad poprawnej artykulacji głoski „sz” .
- wdrażanie do prawidłowej artykulacji głoski „sz” w nagłosie .
- rozwijanie kompetencji językowych.
Pomoce :
lustro, bibuła , papierowe lub naturalne piórka , gra logopedyczna „ wąż logopedyczny”
Przebieg zajęć:
1. Ćwiczenia oddechowe - „ fruwające piórka” - zdmuchiwanie piórka ze stołu , lub z dłoni. 2. Ćwiczenie oddechowe - „fruwające bibuły”- dmuchanie na bibułę trzymając ją w górze.
2. Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne- wykonywanie ćwiczeń języka i warg wspólnie z logopedą podczas opowiadania ,,Języczek wędrowniczek”.
3. Dziecko czyta zdania z głoską sz w nagłosie :
a) Szymon idzie do szkoły .
b) Szyję owijam szerokim szalem .
c) W szafie są szerokie szuflady.
d) W szkole jest duża szatnia .
e) Szare szyszki leżą w szufladzie .
4. Podkreślanie głoski ,,sz” w zdaniach :
a) Na wieszaku wisi szalik.
b) W szatni stoją wieszaki.
c) Szymek owija szyje szalem.
d) Szyman gra w szachy.
e) Szczepan schował szpilki do szuflady.
5. Odgadywanie zagadek zawierających w swoich hasłach głoski ,,sz” w nagłosie .
a) ,,Latem w szafie gdzieś się kryje pośród ciepłej twej odzieży, żeby zimą twoją szyję opatulić jak należy” (szalik)
b) Kraciasta plansza. Tam jak na dłoni. Jest król, królowa i para koni. (szachy)
c) To taki przedmiot – Czy wiecie dzieci? – Na który Kasia zamiecie śmieci. (szufelka)
d) Wietrzyk mną kolebie, a gdy spadnę z drzewa, dookoła sosny nasionka rozsiewam. (szyszka)
e) Czerwona kredka . Po ustach skacze. Gdy cię mama pocałuje, zostawi znaczek.(szminka)
6. Gra planszowa logopedyczna „ Wąż logopedyczny”.
7. Podsumowanie zajęć
- Słowna ocena pracy ucznia
- Pożegnanie
Opracował
Maciej Kwiatek