Scenariusz zajęcia z dominacją działalności umysłowej
Data: 20.12.2021r.
Prowadząca: XXXXX
Grupa: IV „Żabki”, 5-6-latki
Obserwator: wicedyrektor XXXX
Cel obserwacji: Indywidualizacja zajęć dydaktyczno-wychowawczych umożliwiające dziecku samodzielne poszukiwanie rozwiązywania problemów oraz rozwijanie kreatywności u dzieci.
Temat dnia: Na święta czekamy, choinkę zapraszamy.
Cel ogólny:
- samodzielne poszukiwanie rozwiązania problemu oraz rozwijanie kreatywności
Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozwiąże zagadkę słowną,
- ułoży ozdobę choinkową wg wskazówek N.,
- podzieli nazwy na sylaby (PI) oraz wyróżni głoski w nagłosie (PII),
- dopasuje napis do obrazka (PII),
- przeliczy ilość choinek w danej obręczy i dopasuje cyfrę odpowiadającą ich ilości,
- potrafi ruchem i gestem naśladować Mikołaja,
- połączy w pary pasujące obrazki,
- potrafi złożyć dwie połówki choinki pasujące do siebie (PI),
- czerpie radość ze wspólnej zabawy,
- potrafi samo rozwiązać problem,
- ułoży choinkę wykorzystując swoją kreatywność,
Realizacja Podstawy Programowej:
I 5. uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych,
z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne;
II 2. szanuje emocje swoje lub innych,
II 7. szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie; wdraża swoje własne strategie, wspierane przez osoby dorosłe lub rówieśników;
II 8. zauważa, że nie wszystkie przeżywane emocje i uczucia mogą być podstawą do podejmowania natychmiastowego działania, panuje nad nieprzyjemną emocją, np. podczas czekania na własną kolej w zabawie lub innej sytuacji;
II 9. wczuwa się w emocje i uczucia osób z najbliższego otoczenia;
III 8. obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe;
IV 1. wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, intencjonalnego ruchu, gestów, impresji plastycznych, technicznych, teatralnych, mimicznych, konstrukcji i modeli z tworzyw i materiału naturalnego;
IV 2. wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie, poprawnie wypowiada ciche
i głośne dźwięki mowy, rozróżnia głoski na początku i końcu w wybranych prostych fonetycznie słowach;
IV 9. czyta obrazy, wyodrębnia i nazywa ich elementy, nazywa symbole i znaki znajdujące się w otoczeniu, wyjaśnia ich znaczenie;
IV 12. klasyfikuje przedmioty według: wielkości, kształtu, koloru, przeznaczenia, układa przedmioty w grupy, szeregi, rytmy, odtwarza układy przedmiotów i tworzy własne, nadając im znaczenie, rozróżnia podstawowe figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt);
IV 15. przelicza elementy zbiorów w czasie zabawy, prac porządkowych, ćwiczeń i wykonywania innych czynności, posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi, rozpoznaje cyfry od 1 do 10, eksperymentuje z tworzeniem kolejnych liczb, wykonuje dodawanie i odejmowanie w sytuacji użytkowej, liczy obiekty, odróżnia liczenie błędne od poprawnego;
Aktywność:
- słowna,
- umysłowa,
-matematyczna,
- muzyczna,
- techniczna,
- ruchowa.
Metody:
- czynna (zadania stawiane dziecku),
- słowna (rozmowa),
- oglądowa (ilustracja, obserwacja, pokaz).
Formy:
- praca zbiorowa,
- praca indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
- ozdoby choinkowe różnej wielkości umieszczone w paczce, obrazki przedstawiające las, choinkę, bombkę, płyta Cd, magnetofon, pendrive, słomki konstrukcyjne, makaron, guziki, soczewica, rzepki, patyczki plastikowe, pisaki, kartki A4 tekturowe, cyfry (magnesy), choinki wycięte z brystolu, obręcze, kolorowanki dla dzieci.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci i wicedyrektora przypomnienie zasad obowiązujących w trakcie trwania zajęć („Kodeks dobrego przedszkolaka”).
2. Wprowadzenie do tematu zajęć. W tym tygodniu rozmawiamy o Świętach Bożego Narodzenia; mam problem, nie pamiętam jak nazywa się drzewko, które ubraliśmy z okazji Bożego Narodzenia kolorowymi ozdobami; ono może być żywe lub sztuczne- dziękuję
za podpowiedź to choinka. Proszę pomóżcie mi i powiedzcie: jak wygląda choinka, jaki
ma kształt?
3. Zabawa matematyczna: układanie ozdób choinkowych względem własnego ciała
wg wskazówek N.
- połóż bombkę na głowie,
- połóż bombkę przed sobą,
- połóż bombkę za plecami,
- połóż bombkę obok siebie,
4. Dzielenie nazw obrazków:
- na sylaby (PI), wyróżnianie głoski w nagłosie w słowach: las, choinka, bombka (PII),
- dopasowywanie nazw do obrazka (PII),
5. Zabawa ruchowa pantomimiczna „Mikołaj to ja” - dzieci poruszają się po sali w rytmie muzyki- na przerwę w muzyce naśladują wymyślonego przez siebie Mikołaj- sposób poruszania się.
6. Zabawa matematyczna „Choinki”- określanie ilości choinek w danym zbiorze (obręczy) (PI), dopasowywanie cyfr od 1 do 6 (PII).
7. Tworzenie choinki wg pomysłów dzieci i z wybranych materiałów plastycznych, przedmiotów, produktów spożywczych na kartce A4. Mam problem chcę ułożyć choinkę, ale nie wiem z czego mogę ją ułożyć i w jaki sposób proszę pomóżcie mi.
8. Karty pracy dodatkowe:
- połącz w pary pasujące obrazki (PI),
- złóż dwie połówki choinki pasujące do siebie (PI),
- policz ilość ozdób: zapisz ich liczby za pomocą kresek (PI) lub użyj zapisu graficznego; cyfra (PII),
9. Zakończenie zajęć- podziękowanie dzieciom za aktywny udział w zabawach, wręczenie każdemu dziecku kolorowanki.