X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 47555
Przesłano:
Dział: Świetlica

W zdrowym ciele zdrowy duch. Wskazówki dla dzieci dotyczące zdrowego stylu życia

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

DATA : 22.05.2019r.
PROWADZĄCY : Aneta Kolarska
GRUPA/KLASA: II i III klasy szkoły podstawowej
CZAS TRWANIA: 35 min.
TEMAT ZAJĘĆ: W zdrowym ciele zdrowy duch: Wskazówki dla dzieci dotyczące zdrowego stylu życia.
CEL OGÓLNY: Wdrażanie uczniów do zdrowego stylu życia.
CELE OPERACYJNE :
Uczeń:
- Zna podstawowe zasady zdrowego żywienia.
- Zna podstawowe zasady higieny osobistej.
- Potrafi wypowiadać się całymi zdaniami.
- Potrafi słuchać i wykonywać polecenia.
- Potrafi się bawić z grupą.
- Potrafi współpracować z innymi.
- Potrafi rozwiązać krzyżówkę.
CEL WYCHOWAWCZY :
- Kształtowanie postaw prozdrowotnych u dzieci.
METODY:
- Metoda samodzielnego dochodzenia do wiedzy – krzyżówka, zabawa ruchowa.
- Metoda asymilacji wiedzy – rozmowa na temat zdrowego stylu życia, prezentacja multimedialna.
- Metoda praktyczna – realizacja zadań wytwórczych (plakat „Co najbardziej lubię jeść”)
FORMY PRACY:
- Zbiorowa, indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- prezentacja multimedialna, laptop krzyżówka, karteczki, mazak, klej, szablon kamieni z rysunkami.
TREŚCI NAUCZANIA Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
Wychowanie fizyczne.
- wie, że choroby są zagrożeniem dla zdrowia i że można im zapobiegać poprzez: szczepienia ochronne, właściwe odżywianie się, aktywność fizyczną, przestrzeganie higieny; właściwie zachowuje się w sytuacji choroby;
KRYTERIUM POTWIERDZAJĄCE REALIZACJĘ CELÓW: Dzieci poznały nawyki zdrowego odżywiania, a następnie wykonały wszystkie zadania przygotowane przez nauczyciela.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie uczestników zajęć.
2. Ćwiczenie „ Co najbardziej lubię jeść?”
Uczniowie kolejno zapisują na kartkach co lubią i co nie lubią jeść. Kartki przyczepiają do papieru na którym są napisy: (Jeżeli ktoś ma problem z zapisaniem wyrazu na kartce, nauczyciel udziela mu pomocy).

Moje ulubione „rzeczy” do jedzenia:
Nie lubię:

Po zakończonym zapisywaniu i przyczepieniu zadaję pytanie: Czy gdybyście jedli tylko to, co najbardziej lubicie, to czy Wasze odżywianie byłoby prawidłowe, zdrowe, korzystne dla Waszego rozwoju i zdrowia? (Kształtowanie umiejętności wypowiadania się całymi zdaniami).
3. Zabawa „Ścieżka zdrowia”. Na podłodze są rozłożone wycięte z kartonu „kamienie” z obrazkami różnych produktów spożywczych. Dzieci dokonują klasyfikacji tych produktów na zdrowe/ szkodzące zdrowiu (wybierają taką drogę, żeby przejść po kamykach z obrazkami tego, co służy zdrowiu).
4. Pokazanie prezentacji multimedialnej 10 wskazówek dla dzieci dotyczące zdrowego stylu życia. (Doskonalenie umiejętności słuchania oraz koncentracji uwagi).
5. Przerywnik ruchowy - Zabawa „Idzie Zuch” (Integracja dzieci. Doskonaląca świadomość prawej i lewej strony ciała.)
Przygotował zuch dwie nogi,
Do dalekie ciężkiej drogi.
Noga lewa, noga prawa,
To dla zuch jest zabawa.

Ref: Idzie zuch, wicher dmucha,
I do tyłu ciągnie zucha,
Ale zuch się nie przejmuje,
I do przodu maszeruje.

Przygotował zuch dwie ręce,
Tylko dwie, bo nie ma więcej.
Ręka lewa, ręka prawa,
To dla zucha jest zabawa.

6. Wspólne rozwiązanie krzyżówki. (Kształtowanie umiejętności wykorzystania posiadanej wiedzy. Wyciszenie dzieci):

1. W R Z E S I E Ń
2. D Y N I A
3. S E L E R
4. J A R Z Ę B I N A
5. C Y T R Y N A
6. S O W A
7. B O C I A N

8. M U C H O M O R
9. W I E W I Ó R K A
10. J A B Ł K O
11. L I Ś C I E
12. J E S I E Ń

1. Miesiąc, w którym rozpoczyna się jesień.
2. Duże, pomarańczowe warzywo.
3. Popularne warzywo, które pojawia się w wierszyku „Na straganie”.
4. Rosną na drzewach, jesienią możemy z nich roić korale.
5. Żółty, kwaśny owoc, bogaty z witaminę C.
6. Ptak, który nie śpi nocą.
7. Duży ptak z czerwonym dziobem, który odlatuje do ciepłych krajów.
8. Trujący, nakrapiany grzyb.
9. Mieszka w dziupli i ma rude futerko.
10. Pyszny owoc, który możemy jeść przez cały rok.
11. Jesienią spadają z drzew.
12. Pora roku, która rozpoczyna się we wrześniu, zaś kończy się w grudniu.
HASŁO: WARZYWA OWOCE

7. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.