Numer: 47554
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mamo, tato, ze mną ćwicz, bo ja zawsze zdrowym chcę być. - wykorzystanie Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne

Scenariusz zajęć otwartych

Temat: „Mamo, tato ze mną ćwicz bo ja zawsze zdrowym chcę być” – wykorzystanie Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne zgodnie z indywidualnymi potrzebami dziecka

Prowadzące: Monika Krupicka
Grupa: 5latki
Cele:
• Kształtowanie świadomości własnego ciała w przestrzeni oraz umiejętności dzielenia przestrzeni i nawiązywania kontaktu z innymi
• Wspomaganie rozwoju dziecka poprzez ruch, kontakt emocjonalny i wzrokowy
• Kształtowanie poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie, rozwijanie zaufania do partnera

Metody:
Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne

Formy:
• grupowa
• zespołowa

Pomoce:
Płyta CD z muzyką relaksacyjną, koce

Przebieg zajęcia:

Ćwiczenia wstępne:
1. Powitanie – piosenką „Witaj, witaj” na melodię „Panie Janie”

Witaj witaj, witaj witaj - machamy
Jak się masz, jak się masz? - Rozkładamy ręce
Wszyscy cię witamy - zataczamy ręką krąg
Wszyscy cię kochamy - Krzyżują ręce na piersiach
Bądź wśród nas, bądź wśród nas. Wszyscy chwytają się za ręce, tworząc krąg

2. Przywitanie się w parach (dziecko – dorosły) przy muzyce – witają się nasze dłonie, łokcie, głowy, stopy, kolana plecy itp.

3. Przedstawienie autorki metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne i podanie informacji dotyczących pracy tą metodą z dziećmi w wieku przedszkolnym.

Ćwiczenia „z” w parach:
1. „Lustro” – rodzice i dzieci siedzą naprzeciwko siebie, dziecko wykonuje dowolne ruchy, gesty, wykorzystuje mimikę twarzy, rodzic naśladuje ruchy dziecka – zamiana ról.
2. Dziecko leży na podłodze, rodzic turla go w różne strony – zamiana ról.
3. „Naleśnik” – dziecko leże na plecach, na podłodze, rodzic „zwija go w naleśnik”, „smaruje dżemem, posypuje cukrem, kroi” – zamiana ról.
4. Dziecko i rodzic siedzą na podłodze w siadzie prostym, opierają się plecach o siebie, dziecko pcha placami rodzica – zamiana ról.
5. „Wóz” – rodzic ciągnie za kostki dziecko, które leży na plecach.
6. Dziecko siada przy nodze rodzica, obejmuje je rękoma, ten powoli idzie ciągnąc dziecko.
7. „Fotelik” – rodzic w siadzie skrzyżnym, dziecko siada opierając się placami o rodzica, kołysanie dziecka przy dźwiękach muzyki klasycznej, relaksacyjnej.
8. „Tunel” – rodzic w klęku podpartym, dziecko przechodzi pod rodzicem.
9. „Prowadzenie ślepca” – rodzic ma zamknięte oczy, dziecko prowadzi go po sali – zamiana ról.
10. „Krokodyl” – rodzic leży na brzuchu, dziecko kładzie się na niego tak, by brzuchem dotykać pleców rodzica. Rodzic wozi dziecko po sali.
Ćwiczenia „przeciwko” w parach:
1. Dziecko zwija się w kłębek, rodzic próbuje go rozwinąć – zamiana ról.
2. Dziecko siedzi mocno podparte na podłodze, rodzic próbuje go przesunąć – zamiana ról.

Ćwiczenia „razem” w parach:
1. Siedząc przodem do siebie i trzymając się mocno za ręce, dziecko kładzie się na plecach, rodzic przyciąga je do siebie.
2. Stojąc przodem do siebie i trzymając się mocno za ręce, palce stóp ćwiczących złączone, dziecko odchyla się od rodzica.
3. Stojąc rodzic ugina kolana (do przysiadu), dziecko z pomocą staje na udach rodzica, trzymając się mocno za ręce dziecko odchyla się do tyłu.
4. Dziecko stoi tyłem do rodzica, nie odrywają nóg od podłogi „upada” na ręce rodzica.

Ćwiczenia „razem” w grupie:
1. Huśtanie dziecka trzymając go za kostki i nadgarstki.
2. Rodzice tworzą tunel (klęk podparty), dzieci czołgają się pod tunelem na placach lub brzuchu.

Zakończenia zajęć:
„Płynęła sobie rzeczka” – masażyk całego ciała.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.