Numer: 47539
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesteśmy Polakami - zabawy w kodowanie. Scenariusz zajęcia koleżeńskiego przeprowadzonego w grupie dzieci 4-letnich

Data: 16.11.2021r.

Opracowały: Agnieszka Górecka, Ewelina Kaźmierska

Temat zajęcia: „Jesteśmy Polakami” – zabawy w kodowanie.

Cele ogólne:
- Budzenie szacunku i przywiązania do symboli narodowych - przypomnienie barw flagi i godła państwowego
- Rozpoznawanie melodii hymnu państwowego oraz zachowania właściwej postawy podczas słuchania hymnu państwowego.
- Wzbogacanie słownika dzieci o nowe pojęcia.

Cele operacyjne (dziecko potrafi ):
- zna nazwy pór roku, dni tygodnia, miesięcy (październik, listopad, grudzień);
- rozpoznaje swoje imię i przyczepia je na tablicy;
- odpowiada na pytania zadane przez nauczyciela;
- wie, jak nazywa się nasza Ojczyzna;
- zna symbole narodowe;
- wie jak wygląda flaga i godło Polski;
- rozpoznaje melodię hymnu państwowego;
- zachowuje właściwą postawę podczas słuchania hymnu;
- śpiewa piosenkę i ilustruje jej treść ruchem;
- układa na macie flagę Polski;
- układa wg wzoru kolorowe kubeczki;
- zgodnie współpracuje w grupie;
- wystukuje rytm na kubeczkach.

Metody pracy:
- czynne;
- oglądowe;
- słowne.

Formy pracy:
- indywidualna;
- grupowa;
- zbiorowa.

Środki dydaktyczne:
magnetofon, płyta CD, emblematy – czerwone i białe serduszka, imiona, pociąg z nazwami dni tygodnia, karteczki z nazwami miesięcy, karteczki z nazwami pór roku, maty do kodowania: mniejsza i większa, 2 czarne ramki, czerwone i białe kwadraty wycięte z papieru, kolorowe kubeczki, białe kubeczki, pędzelki, flaga Polski , godło.

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie piosenką „Witaj skrzacie”.

Witaj Skrzacie, witaj Skrzacie
Jak się masz, jak się masz.
Wszyscy Cię witamy, wszyscy Cię kochamy.
Bądź wśród nas, bądź wśród nas.

2. Przypomnienie pór roku, obecnego miesiąca, dnia tygodnia.

3. Zabawa „Rozsypane imiona”.
Nauczyciel rozsypuje na dywanie imiona. Zadaniem dzieci jest wybranie swojego imienia i przyczepienie go na tablicy.

4. Oglądanie filmu edukacyjnego „Polak Mały”.(link do filmu: IPNtv Kraków - Polskie Symbole Narodowe - Polak Mały – YouTube ).

5. Rozmowa dotycząca filmu.
Dzieci odpowiadają na pytania:
- Jakie znacie symbole narodowe?
- Jak wygląda flaga Polski?
- Jak wygląda godło Polski?
- Jaką postawę należy przyjąć podczas śpiewania hymnu?
- Czy w naszej sali znajdują się jakieś symbole narodowe?

6. Kodowanie na dywanie – „Flaga Polski”.
Dzieci zostają podzielone na dwie grupy zgodnie z kolorem serduszek przyklejonych na bluzkach. Jedna grupa siada przy mniejszej macie, a druga przy większej. Dzieci z użyciem czerwonych i białych kwadratów wyciętych z papieru układają flagę Polski. Następnie oglądają gotowe flagi, określają, która flaga jest większa, a która mniejsza.

7. Zabawy z kolorowymi kubeczkami.
Dzieci siadają przy stolikach tworząc 4 grupy. Nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej wzór, wg którego każda grupa układa kubeczki.

8. Zabawa ilustracyjna do piosenki „Mały Polak”.

9. Zabawa rytmiczna z kubeczkami „Klap klap song”.
Nauczyciel rozdaje dzieciom po jednym białym kubeczku i po dwa pędzelki. Następnie włącza nagranie, a dzieci wystukują rytm zgodnie z instrukcją nauczyciela.

10. Ewaluacja zajęć.
Nauczyciel zadaje dzieciom pytania:
- Co dziś robiliście na zajęciach?
- Co wam sprawiło trudność?
- Co wam się najbardziej podobało?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.