SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH PRZYRODNICZE ZAINTERESOWANIA DZIECI Z WYKORZYSTANIEM OGRÓDKA BADAWCZEGO
TEMAT: Z przyrodą za pan brat - skarby wokół nas.
Prowadząca: Wioletta Szymańska
Cele ogólne:
1. Stwarzanie sytuacji bezpośredniej obserwacji przyrody
2. Zapoznanie z owadami i drobnymi zwierzętami zamieszkującymi pod kamieniami
Cele operacyjne:
- aktywnie uczestniczy w zajęciach
- dokonuje analizy głoskowej
- wypowiada się poprawnymi zdaniami
- wymienia niektóre owady i zwierzęta zamieszkujące miejsce pod kamieniem
- szuka skarbów w ogrodzie
- sadzi cebulki żonkili
Metody: praktycznego działania, podająca, problemowa
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: tamburyno, koperta z listem, koperty z obrazkami i literami S K A R B, sznurek, ilustracje owadów, kamienie i kamyczki, lupy powiększające, cebulki kwiatów, skrzynka ze skarbem, list w butelce
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Wstęp do zajęć - "List w butelce" - wskazówka
Witam drogie przedszkolaki
jestem podróżnik nie byle jaki
mam dla was zadania
i misję do wykonania.
chcecie wiedzieć, co robić będziemy?
najpierw tajemnicę rozwiążemy.
2. "Co to za głoska?"- w kopertach od 1 - 5 znajdują się obrazki komara, oka, lisa, buta, lalki. Koperty te są zawieszone w różnych miejscach w ogrodzie. Kilkoro dzieci szuka kopert z kolejnymi numerami. Dzieci dzielą nazwy obrazków na głoski i podają określoną głoskę.
lis - głoska trzecia
kret - głoska pierwsza
sarna - głoska druga
borsuk - głoska trzecia
bóbr - głoska pierwsza
HASŁO: S K A R B
Litery S K A R B trzymają dzieci
3. "Nasze skarby" - zabawa badawczo - ruchowa - dzieci poszukują skarbów w ogrodzie, oglądają je przez lupę i dzielą się swoimi spostrzeżeniami.
Nauczyciel pyta:
- Co to jest skarb?
- Jakie mogą być skarby?
- Czy w naszym ogrodzie też można znaleźć skarby?
To poszukajcie, ale o czym musicie pamiętać? - dzieci podają swoje propozycje, nauczyciel uzupełnia o to, że nie należy niszczyć przyrody i zachowywać się cicho.
4. "Dom pod kamieniem" - nauczyciel pyta co może być skarbem dla zwierząt i owadów. Dzieci odpowiadają na pytanie i dochodzą do wniosku z pomocą nauczyciela, że jest to domek. Wszyscy przechodzą do domku pod kamieniem. Tam znajduje się skarb w skrzynce - kamienie i cebulki kwiatów.
5. "Dziwne stworzenia" - nauczyciel demonstruje kilka ilustracji owadów i zwierząt żyjących pod kamieniem i opowiada o nich kilka ciekawostek.
• dżdżownica - nazwa dżdżownica pochodzi od dżdżu, czyli kiedyś tak nazywano deszcz. To bardzo pożyteczne zwierzę, gdyż spulchnia ziemię i w ten sposób doprowadza tam powietrze, którego potrzebują korzenie roślin. Jeśli nieuważny rolnik uszkodzi dżdżownicę to ona potrafi się odbudować. Dżdżownica nie ma płuc - oddycha całym ciałem.
• ślimak - najczęściej są szkodnikami - niszczą rośliny i ich korzenie. Lubią wychodzić na spacer nocą, w ciepły dzień chowają się pod kamieniami. Część ich ciała służąca do poruszania się to noga. Ich ciało jest miękkie więc należą do rodziny mięczaków. Mają one wysunięte czułka na których końcu znajduje się oko. Niektóre ślimaki mają muszle, do których chowają się podczas zagrożenia.
• kowal bezskrzydły - nie są szkodliwe. Żywią się sokiem z lipy. Często poruszają się jedno za drugim, tworząc wagony, dlatego nazywane są tramwajarzami.
• pająk - żyją na lądzie, ale niektóre potrafią nurkować i pływać. Większość pająków ma jad, którym unieruchamia małe owady. Pająki robią sieć, w którą łapią mniejsze owady.
• stonoga - jest nieszkodliwa i wcale nie ma 100 nóg, ale od 20 do 24
• jaszczurka zwinka - bardzo szybka i zwinna jaszczurka. Potrafi zrzucić ogon, który odpada, gdy jaszczurka jest zagrożona. Potem ten ogon odrasta. Jaszczurki zasypiają na zimę, czyli hibernują. Jest częściowo chroniona, ponieważ grozi im wyginięcie.
6. "Rozbudowa domku" - dzieci wraz z nauczycielem układają kamienie w domku, aby go rozbudować oraz sadzą cebulki dla wiosennego upiększenia i zwabienia większej ilości owadów.
Nauczyciel pyta dzieci, jakie owady i zwierzęta zapamiętały?
7. Ewaluacja zajęć - dzieci, którym zajęcia się podobały stają pod drzewem, a dzieci, którym zajęcia się nie podobały kucają.