Scenariusz zajęć
Data: 04.01.2022
Temat dnia: Zimowe zabawy sensoryczne
Grupa wiekowa: 4 latki
Cele ogólne :
• Zapoznanie dzieci z charakterystycznymi cechami pory roku zimy.
• Rozwijanie integracji sensorycznej.
• Rozbudzanie w dzieciach ciekawości badawczej.
• Rozwijanie motoryki dużej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• Wie jakie są cechy charakterystyczne dla pory roku zimy.
• Z zainteresowaniem ogląda obrazki przedstawiające zimowe pejzaże.
• Wypowiada się na temat warunków atmosferycznych występujących zimą.
• Aktywnie bierze udział w zabawach badawczych.
• Chodzi bosymi stopami po różnych strukturach materiałowych i papierowych.
• Bawi się sztucznym śniegiem, formułuje z niego różnorodne kształty.
• Maluje kostki lodu farbami.
Metody pracy:
• Czynna
• Słowna
• Oglądowa
Formy pracy:
• Indywidualna
• Z całą grupą
Środki dydaktyczne: Zdjęcia przedstawiające zimowe pejzaże, odtwarzacz mp3, nośnik danych mp3, wata, folia aluminiowa, miękki materiał, soda oczyszczona, pianka do golenia, kuleczki styropianu, kostki lodu, farby.
Przebieg zajęć:
1. Wierszyk na powitanie : „Zimowe słoneczko uśmiech do Was ślę jeśli chcesz się ze mną bawić to uśmiechnij się”.
2. Zimowe pejzaże – zapoznanie się ze zdjęciami przedstawiającymi Zimę. Rozmowa na temat cech charakterystycznych dla tej pory roku.
3. Zimowy spacer sensoryczny – dzieci na boso spacerują po wacie, miękkim materiale oraz po folii aluminiowej.
4. Zabawy badawcze ze sztucznym śniegiem – przedszkolaki wspólnie tworzą sztuczny śnieg , manipulują nim, formułują z niego różne kształty.
5. Praca plastyczna „Kolorowy lód” – malowanie kostek lodu.