Numer: 47514
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kocham babcię i dziadka. Scenariusz zajęć otwartych

Scenariusz zajęć otwartych w ramach WDN prowadzonych
w Przedszkolu Miejskim Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach

Temat tygodniowy: Czas z babcią i dziadkiem
Temat zajęć: „Kocham babcię i dziadka”
Termin: 19.01.2022r.
Grupa: IX (4-latki)
Miejsce: sala grupy Skrzaty
Osoba prowadząca: Anna Łukasik-Frątczak
Cel ogólny:
- Doskonalenie postawy szacunku wobec osób starszych;
- Rozwijanie zainteresowania dźwiękami;
- Kształtowanie umiejętności uważnego słuchania;
Przewidywane efekty:
Dziecko:
- potrafi dekodować dźwięki za pomocą symboli;
- rozróżnia dźwięki krótkie i długie;
- aktywnie uczestniczy w zabawach;
- określa położenie przedmiotów w stosunku do własnej osoby;
- wyraża dźwięk ruchem i gestem;
- wykonuje ćwiczenia artykulacyjne.
Metody pracy:
- czynne (zadania stawiane do wykonania, kierowania aktywnością);
- oglądowe (pokaz);
- słowne (rozmowa, instrukcje);
- aktywizujące (kodowanie).
Formy: z całą grupą, indywidualna.
Obszary wskazane w podstawie programowej wychowania przedszkolnego:
I.5) uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne;
III.6) nazywa i rozpoznaje wartości związane z umiejętnościami i zachowaniami społecznymi, np. szacunek do dzieci i dorosłych, szacunek do ojczyzny, życzliwość okazywana dzieciom i dorosłym – obowiązkowość, przyjaźń, radość;
IV.7) eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru muzyki, np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku oraz wyraża ją ruchem, reaguje na sygnały, muzykuje z użyciem instrumentów oraz innych źródeł dźwięku; śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym muzykowaniu; wyraża emocje i zjawiska pozamuzyczne różnymi środkami aktywności muzycznej; aktywnie słucha muzyki; wykonuje lub rozpoznaje melodie, piosenki i pieśni, np. ważne dla wszystkich dzieci w przedszkolu, np. hymn przedszkola, charakterystyczne dla uroczystości narodowych (hymn narodowy), potrzebne do organizacji uroczystości np. Dnia Babci i Dziadka, święta przedszkolaka (piosenki okazjonalne) i inne; w skupieniu słucha muzyki;
IV.14) określa kierunki i ustala położenie przedmiotów w stosunku do własnej osoby, a także w stosunku do innych przedmiotów, rozróżnia stronę lewą i prawą;
Pomoce dydaktyczne: paski z kodami, kółka gimnastyczne, magnetofon, płyta CD, czerwony i zielony lizak, plansza z kratownicą, czerwone kartoniki, gwizdek, bębenek, okulary, gazeta, taśma, symbole – uśmiechnięta i smutna buźka.
PRZEWIDYWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „Iskierka przyjaźni” – zabawa integracyjna na powitanie. Dzieci ustawiają się w kole, trzymają się za ręce. Nauczycielka przekazuje dziecku stojącemu obok uścisk dłoni, mówiąc: „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech powróci do moich rąk”. Dzieci kolejno przekazują sobie uścisk dłoni.
2. „Tajemnicza wiadomość” – dzieci siadają jedno za drugim w rzędzie. Ostatnie dziecko otrzymuje od nauczyciela jeden pasek z kodem, natomiast pierwsze dziecko w tym rzędzie otrzymuje trzy paski z różnymi kodami. Ostatnie dziecko patrzy na pasek, a następnie wykonuje go na plecach swojego kolegi, który siedzi przed nim (kropka – punktowe, delikatne uderzenie palcem, kreska – pozioma dłuższa linia). Gdy zakodowana wiadomość dotrze do pierwszej osoby, wówczas zabawa dobiega końca. Pierwsze dziecko dokonuje wyboru, spośród trzech pasków z kodami musi wybrać ten, na którym jest namalowany prawidłowy kod. Nauczyciel odczytuje tajemniczą wiadomość. (21 i 22 stycznia swoje święto obchodzą Babcie i Dziadkowie, pamiętajcie aby złożyć życzenia i wręczyć laurkę. Spędźcie ten czas ze swoimi dziadkami).
3. „Jedziemy samochodem do dziadków” – zabawa ruchowa. Dzieci gromadzą się z kółkami w wyznaczonym miejscu. Na znak nauczyciela przy akompaniamencie muzyki, biegają po sali. Kiedy nauczyciel pokaże czerwony lizak, dzieci zatrzymują się. Kiedy pokaże zielony lizak biegają po sali. Gdy muzyka milknie, dzieci wracają w wyznaczone miejsce.
4. „Serce dla babci i dziadka” – dzieci siadają w kole. Na środku układamy plansze z kratownicą oraz kartoniki. Gdy dzieci usłyszą dźwięk krótki, wówczas pozostawiają jedną kratkę pustą, a gdy dźwięk długi – kładą na odpowiednie pole czerwony kartonik. Chętne dzieci uzupełniają kolejne linijki na kratownicy – przeliczają pola i układają kartoniki.
5. „Gdzie są babci okulary?” – nauczyciel gra na bębenku, dzieci biegają po sali. Kiedy przestaje grać dzieci stają w miejscu. Nauczyciel chodzi między dziećmi z okularami w ręku i pyta : „Gdzie są okulary?” (nad moją głową, za moimi plecami, pod moimi nogami, obok mnie).
6. „Na łyżwy z babcią” – każde dziecko otrzymuje dwie strony gazety, a następnie nauczyciel zamienia wszystkie dzieci w łyżwiarzy – salę w lodowisko. Dzieci kładą gazety na podłogę i wchodzą na nie stopami. Podczas wolnego akompaniamentu dzieci poruszają się tak, jakby jeździły na łyżwach. Gdy pojawi się śmieszny dźwięk oznacza to, że łyżwiarz się przewrócił (dzieci przewracają się na podłogę).
7. „Buziaki dla babci i dziadka” – dzieci siadają w kole, całują dłoń i zdmuchują całusa w dal – raz delikatnie, raz bardzo mocno.
8. Podsumowanie zajęć – pochwała dzieci za pracę.
9. Ewaluacja – na dywanie naklejamy linię, po jednej stronie jest uśmiechnięta buzia, po drugiej smutna. Dzieci przechodzą na właściwą stronę, w zależności czy zajęcia im się podobały (uśmiechnięta buźka), czy nie podobały (smutna buźka).
10. Podziękowanie za udział w zajęciach.

Opracowanie:

....................................

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.