X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 47504
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Owoce egzotyczne. Scenariusz zajęć dla 5-latków

Scenariusz zajęć dla dzieci pięcioletnich
Temat: ,,Owoce egzotyczne” –
zabawy stymulujące z cyklu 8 inteligencji H. Gardnera

Cel główny: poznanie owoców egzotycznych.

Cele ogólne:
- rozpoznawanie i nazywanie owoców egzotycznych,
- uświadomienie znaczenia owoców jako źródła witamin,
- wyrażanie muzyki ruchem,
- uważne słuchanie innych,
- rozwijanie mowy i myślenia.
- doskonalenie motoryki i koordynacji,
- rozwijanie umiejętności współdziałania w zabawie i w sytuacjach
zadaniowych,
- tworzenie pozytywnego nastroju:

Przewidywane pozytywne efekty aktywności:
Dziecko:
- rozpoznaje i nazywa owoce egzotyczne,
- wie, że owoce są zdrowe,
- porusza się zgodnie z charakterem muzyki,
- obdarza uwagą dzieci i dorosłych,
- wypowiada się na określony temat,
- ma sprawne dłonie, jest zwinne,
- jest zintegrowane z grupą, podejmuje działania w parach i w grupie,
- czerpie satysfakcję z wykonania zadania.

Metody:
- czynne /zadania stawiane do wykonania, ćwiczenia utrwalające, samodzielne doświadczenia/,
- słowne /wiersz, polecenia i instrukcje/,
- oglądowe /pokaz/

Formy: zajęcia zorganizowane z całą grupą.

Środki dydaktyczne:
Owoce egzotyczne, wiersz własny ,,Owocowe tajemnice”, prezentacja na laptopie, sylweta drzewa oraz pomarańczy, piosenka CD ,,Kiedy jesteś smutny” /sł. i muz. D. i K. Jagiełło/, piłki, tacki, bibuła, klej, kubeczki, frotki i wstążki do tańca, lizaki TAK – NIE.

Przebieg:
1.Powitanka – poranny krąg.
2.Wysłuchanie wiersza ,,Owocowe tajemnice” połączone z obserwacją owoców egzotycznych oraz zdjęć drzew owocowych zaprezentowanych na laptopie.
3.Zabawa z piłką rozwijająca inteligencję słowną ,,Druga połowa słowa”.
4.Zabawa rozwijająca inteligencję interpersonalną ,,Owocowe masażyki”.
Dzieci tworzą pary i ,,rysują” na zmianę owoce na plecach kolegi.
5.Zabawa rozwijająca inteligencję logiczno – matematyczną ,,Prawda – fałsz” z wykorzystaniem lizaków TAK - NIE.
Dzieci słuchają zdań wypowiadanych przez nauczyciela i oceniają ich prawdziwość.
6.Zabawa rozwijająca inteligencję muzyczną ,,Taniec pomarańczy”.
Wykonanie układu tanecznego do piosenki ,,Kiedy jesteś smutny”.
7.Zabawa rozwijająca inteligencję intrapersonalną ,,Jestem pomarańczą”.
Dzieci próbują sobie wyobrazić, że są pomarańczami na wysokim drzewie, opowiadają, co widzą, co czują.
8.Zabawa rozwijająca inteligencję motoryczną ,,Koszyk pomarańczy”. Dzieci próbują przenieść piłeczkę umieszczoną na papierowej tacce i wrzucić ją do koszyka.
9.Zabawa rozwijająca inteligencję wizualno – przestrzenną ,,Pomarańczowe drzewo” – praca zbiorowa. Dzieci ugniatają z pomarańczowej bibuły kule /pomarańcze/ i przyklejają je do sylwety drzewa określając położenie /u góry, na dole, po prawej stronie, po lewej stronie, wyżej, niżej/.
10.Zabawa badawcza rozwijająca inteligencję przyrodniczą ,,Z czego zbudowany jest owoc?”
Obserwowanie wybranych owoców cytrusowych w przekroju. Degustacja soku pomarańczowego.
11.Posumowanie, ewaluacja. Ozdobienie naklejkami sylwety pomarańczy.

,,Owocowe tajemnice” Małgorzata Wróbel /wiersz własny/

Spotkały się owoce na tacy kolorowej.
Mama wola do Hani: - Córeczko, podwieczorek!
Hania zerka ciekawie, robiąc dziwna minkę –
Uciekaj ode mnie, ty kwaśna cytrynko!

Wolę pomarańczę, bo jest słodka przecież.
Wiedzą o tym dzieci na calutkim świecie.
Placek z ananasem, lody bananowe –
Nie ma nic lepszego, każdy nam to powie.

Ależ, Haniu, córeczko – powiedziała mama.
Sok z cytryny bardzo zdrowy, chociaż nieco kwaśny,
Toteż aby nie chorować
Wypij go z herbatką wieczorem nim zaśniesz.

Wtem zielone kiwi wtrąciło trzy grosze:
Spróbuj, Haniu, sałatkę albo pyszny soczek.
A brązowy kokos z rozwianą czuprynką
Poczęstował Hanię mleczkiem - smakuje, dziewczynko?

Hania zjadła podwieczorek i tak myśli sobie:
Skąd się wzięły u nas te pyszne owoce?
Jaką kryją w sobie dziwną tajemnicę,
Przecież nie wyrosły u babci w ogrodzie.

Co powiemy Hani? – Wy już pewno wiecie.
Pomarańcze, kiwi, banany, cytryny
W ciepłych krajach w słoneczku dojrzały
I przybyły statkiem do polskiej krainy.

Potem samochodem długo wędrowały
Aż w końcu do sklepu w Bochni przyjechały.
Ot i cała tajemnica, to jest proste przecież.
Już wie teraz mała Hania skąd się wzięły cytrusy w markecie.

Kupujemy pomarańcze, banany, cytryny
Wiosną, latem i jesienią oraz w czasie zimy.
Każdy owoc pyszny, każdy owoc zdrowy,
Więc pijmy codziennie soki owocowe.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.