Przygotował: ........................................
Szkoła Podstawowa nr 166 im. Akademii Pana Kleksa w Łodzi
Konspekt lekcji biologii dla klasy 8
Temat: Poznajemy różne sposoby ochrony przyrody.
Cel ogólny: Zapoznanie się z różnorodnymi formami ochrony przyrody występującymi na terenie Polski.
Pytanie kluczowe: Jak ratować przyrodę?
Cele operacyjne:
I. Realizacja podstawy programowej:
• podaje przykłady gatunków objętych ochroną,
• podaje, na czym polega ochrona gatunkowa zwierząt, roślin i grzybów,
• krótko charakteryzuje parki narodowe, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody,
• podaje przykłady obszarów chronionych położonych w pobliżu szkoły,
• podaje przykład pomnika przyrody w pobliżu szkoły.
II. Umiejętności ucznia:
• uzasadnia, dlaczego tworzenie obszarów chronionych jest skuteczną metodą ochrony przyrody,
• opisuje wartości przyrodnicze wybranego parku narodowego i krajobrazowego,
• krótko charakteryzuje obszary Natura 2000,
• porównuje różne formy ochrony przyrody.
Metody pracy:
• słowne – pogadanka, dyskusja, praca z książką, praca z mapą,
• oparte na działalności praktycznej uczniów – problemowa.
Środki dydaktyczne:
• prezentacja multimedialna,
• podręcznik,
• zeszyt ćwiczeń,
• Atlas przyrodniczy
• mapy i foldery z polskich parków narodowych i krajobrazowych.
Przebieg lekcji:
1. Faza wstępna
• przywitanie,
• sprawdzenie listy obecności,
• wprowadzenie do tematu, nawiązanie do lekcji poprzednich, sprawdzenie zdobytej dotychczas wiedzy, zwrócenie uwagi na olbrzymie zmiany w środowisku naturalnym wywołane działalnością człowieka oraz wynikającą z tego potrzebą ochrony przyrody,
2. Faza zasadnicza:
• nauczyciel przedstawia cele ochrony przyrody,
• nauczyciel wraz z uczniami podaje definicję Antropopresji,
• nauczyciel wraz z uczniami opisuje najważniejsze formy ochrony przyrody występujące w Polsce tj rezerwaty przyrody częściowe i ścisłe, Parki Narodowe, Parki krajobrazowe,
• nauczyciel podaje inne popularne formy ochrony przyrody tj , ochrona gatunkowa (roślin zwierząt i grzybów), pomniki przyrody, stanowiska dokumentacyjne, obszary natura 2000, ogrody zoologiczne, ogrody botaniczne.
3. Faza podsumowująca:
• ewaluacja, uczniowie wymieniają podstawowe formy ochrony przyrody w Polsce,
• Quiz wiedzy na temat form ochrony przyrody w Polsce,
• odczytanie tabeli zapamiętaj w podręczniku na stronie 176,
• omówienie zasad konkursu przyrodniczego realizowanego w formie projektu pt. „Cudze chwalicie swego nie znacie... „
• plusy dla najbardziej zaangażowanych w lekcję.