Przygotował: ........................................
........................................
Nazwa, numer i adres szkoły
Konspekt lekcji biologii dla klasy 6
Termin: .....................
Temat: Poznajemy najliczniejszą grupę kręgowców - ryby.
Cel ogólny: Zapoznanie się z cechami charakterystycznymi królestwa ryb oraz podziałem obowiązującym dla tej grupy systematycznej.
Pytanie kluczowe: Jakie są najważniejsze przystosowania ryb do życia w środowisku wodnym?
Cele operacyjne:
I. Realizacja podstawy programowej:
• uczeń wyjaśnia co to znaczy, że ryby są zmiennocieplne,
• uczeń wskazuje najważniejsze przystosowania ryb do życia w środowisku wodnym,
• uczeń wymienia przykłady ryb słodkowodnych i morskich żyjących w Polsce.
II. Umiejętności ucznia:
• wyjaśnia zasadę działania pęcherza pławnego,
• podaje przykłady ryb kostnych i chrzestnych,
• opisuje elementy budowy morfologicznej ryb.
Metody pracy:
• słowne – pogadanka, dyskusja, praca z książką, praca z pomocami dydaktycznymi,
• oglądowa – pokaz,
• oparte na działalności praktycznej uczniów – problemowa.
Środki dydaktyczne:
• prezentacja multimedialna,
• podręcznik,
• zeszyt ćwiczeń,
• Atlas przyrodniczy
• okazy ryb zatopione z w formalinie i żywicy.
Przebieg lekcji:
1. Faza wstępna
• przywitanie,
• sprawdzenie listy obecności,
• wprowadzenie do tematu, nawiązanie do lekcji poprzednich, sprawdzenie zdobytej dotychczas wiedzy, przypomnienie cech charakterystycznych dla środowiska wodnego.
2. Faza zasadnicza:
• nauczyciel przedstawia podział systematyczny królestwa ryb,
• nauczyciel wraz z uczniami podaje definicję zmiennocieplności,
• nauczyciel wraz z uczniami opisuje najważniejsze przystosowania ryb do życia w środowisku wodnym,
• nauczyciel wraz z uczniami opisuje elementy budowy morfologicznej ryby,
• nauczyciel omawia zasadę działania pęcherza pławnego na przykładzie balona,
• nauczyciel prezentuje okazy ryb zatopione w formalinie i żywicy,
• uczniowie czytają wraz z nauczycielem temat w podręczniku oraz odpowiadają na pytania.
3. Faza podsumowująca:
• ewaluacja, uczniowie wymieniają podstawowe przystosowania ryby do życia w środowisku wodnym,
• uczniowie własnymi słowami definiują termin zmiennocieplność,
• uczniowie samodzielnie podpisują elementy budowy morfologicznej ryby na schemacie przygotowanym przez nauczyciela.
• odczytanie tabeli zapamiętaj w podręczniku,
• plusy dla najbardziej zaangażowanych w lekcję.