Scenariusz wewnątrzgrupowego turnieju edukacyjnego
o bezpieczeństwie
„JESTEM BEZPIECZNY, BO WIEM...”
Data: 19.11.2020 r.
Grupa: 4,5 – latki
Prowadząca: Anna Bieńkowska
Cel główny:
- sprawdzenie wiedzy dzieci w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach i odpowiedniego zachowania się w różnych sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu dziecka.
Cele szczegółowe:
- wdrażanie do zgodnego współdziałania w zespole oraz przestrzegania zasad zdrowej rywalizacji,
- wdrażanie do przestrzegania przepisów ruchu drogowego,
- rozumienie zakazu zbliżania się do nieznanych zwierząt,
- stosowanie zasady ograniczonego zaufania wobec osób nieznajomych,
- znajomość numeru alarmowego oraz zasad jego używania.
Metody:
- metoda słowna,
- metoda oglądowa,
- metody aktywizujące
Formy pracy:
- indywidualna
- zespołowa
- praca z cała grupą
Przebieg turnieju:
1. Powitanie, podzielenie dzieci na mniejsze zespoły
2. „Kto pierwszy ten lepszy” – rozwiązywanie zagadek. Odpowiada ta drużyna, która pierwsza wciśnie dzwonek
• „Stoją przy drodze na jednej nodze, każdemu kierowcy ku przestrodze. Obrazki na nich rozmaite, czyta kierowca zamiast liter” / Znak drogowy
• „Oko zwrócone w twoją stronę: czerwone, żółte lub zielone” / Sygnalizator
• „Zgadniesz co to jest, gdy pomyślisz szczerze. Tak nazywa się część jezdni lub w ZOO zwierzę” / Zebra
• „Mogą być cztery, mogą być dwa. Ma je samochód i rower je ma” / Koła
• „W białej czapce na ulicy ważną jest osobą. Wszyscy słuchać go muszą, gdy kieruje ruchem” / Policjant
• „Jest przy każdej jezdni po to, by chodzić po nim piechotą” / Chodnik
• „Kierownica, dzwonek, koła z oponami, jedzie na nim człowiek i rusza nogami”/ Rower
• „Gdy je mamy na sobie jesteśmy widoczni na drodze, jesteśmy bezpieczni. Choć mali, błyszczymy, świecimy w oddali” / Kamizelka odblaskowa
3. „Numery alarmowe” – zabawa dydaktyczna. Zadaniem drużyn jest ułożenie numeru alarmowego. Każda drużyna otrzymuje komplet składający się z cyfr oraz sylwetek samochodów uprzywilejowanych
4. „Sygnalizator świetlny” – zadanie drużyn polega na przyklejeniu kolorów świateł w odpowiedniej kolejności na sygnalizatorze świetlnym.
5. „Zrób to sam – puzzle” – drużyny losują koperty, w których umieszczone są znaki drogowe w postaci puzzli. Zadaniem każdej drużyny jest ułożenie znaku, określenie, co dany znak oznacza oraz określenie rodzaju znaku.
1. Przejście dla pieszych Znak informacyjny
2. Droga dla rowerzystów Znak nakazu
3. Uwaga! zagrożenie pądem elektrycznym Znak ostrzegawczy
4. Stop Znak zakazu
6. „Niebezpieczne sytuacje” – historyjki obrazkowe. Dzieci pracując w grupach mają oznaczyć buźkami – adekwatnie smutnymi lub wesołymi, przedstawione na ilustracjach zachowania dzieci.
7. „ Co zrobisz?” – dzieci wybierają prawidłowa odpowiedź.
1. Jesteś sam w domu. Co zrobisz gdy ktoś zapuka?
a) Nie otwieram, udaje, że mnie nie ma!
b) Koniecznie otworzę, bo to może coś ważnego!
2. Idąc do koleżanki widzisz leżącego pieska
a) przejdę obok pieska, ale w domu powiem o tym rodzicom!
b) Podejdę do pieska, pogłaszczę, dam mu jeść, przykryję go!
3. Pewien uśmiechnięty pan zatrzymał się i prosi żebyś mu powiedziała gdzie jest ulica Sikorskiego
a) powiesz panu i nawet go tam zaprowadzisz!
b) Powiesz grzecznie i pójdziesz w swoją stronę!
4. Ktoś obcy zaprasza cię na przejażdżkę samochodem
a) nie wsiadam do samochodu bez zgody moich rodziców!
b) Wsiadam na chwilkę oczywiście pod warunkiem, że to będzie dobra zabawa!
8. Zabawa bez słów: „tak – nie” . Dzieci udzielają odpowiedzi na zadane pytanie poprzez podniesienie kartoników czerwona buźka „nie” lub zielona buźka „tak”.
1) czy można przejść na drugą stronę kiedy światło jest czerwone?
2) Wyskoczyła piłka na ulicę, czy można za nią pobiec?
3) Czy chłopiec na rowerze dobrze się sprawuje, kiedy czepia się traktora i za nim pedałuje?
4) Przez jezdnię sobie przebiegnę, bo mnie się bardzo śpieszy, niech inni sobie szukają przejścia dla pieszych
5) Czy policjant jest naszym przyjacielem?
6) Od obcej osoby mogę przyjąć wszystko?
7) Zawsze kiedy chcę mogę rozmawiać z nieznajomymi?
8) Zawsze muszę mówić rodzicom gdzie idę się bawić i z kim?
9) Czy dzieciom wolno bawić się zapałkami?
10) Czy bezpiecznie jest zjeżdżać na sankach z górki na ulicę?
11) Czy wóz strażacki jest koloru czerwonego?
9. Piosenka na zakończenie „ Pan Policjant”
10. Podsumowanie
Wręczenie dzieciom nagród oraz dyplomów za udział w turnieju.