SCENARIUSZ W RAMACH PROGRAMU „KRETYWNY PRZEDSZKOLAK”
Temat: „Bałwan”.
Miejsce: sala gimnastyczna
Czas trwania: 1 h
Cele ogólne:
- Zapoznanie dzieci z techniką plastyczną jaką jest malowanie pianką do golenia/ tapowanie farbą, wykonanie pracy plastycznej o tematyce zimowej.
- Doskonalenie motoryki małej.
- Integracja dzieci poprzez wspólną zabawę.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- tańczy w parze z rówieśnikiem do piosenki „Mała śnieżka”,
- naśladuje ruchy do piosenek,
- aktywnie uczestniczy w zabawie sensorycznej „lepimy bałwana”,
- muzykuje wystukując rytm na garnku,
- przykleja watę na szablon,
- uczestniczy w zabawie z chustą i balonami,
- maluje bałwana pianką do golenia,
- „tapuje” farbą,
- spokojnie pozuje do zdjęcia.
Metody:
- słowna,
- praktycznego działania
- ekspresywna
Pomoce: płyta „Vademecum przedszkolnych zabaw- Zima”, nagranie utworu „German dance No 4”, opaski na głowę, pompony z krepy, sztuczny śnieg, podstawki, płyta „Gra w kolory”, garnek, pałeczki, kartki papieru, płyta „Porusz język, porusz ciało”, wata, chusta, białe balony, pędzle, miseczki, klej introligatorski, pianka do golenia, czarne kartki papieru, kolorowy blok techniczny, biała farba, patyczki do uszu, „bałwankowy” gadżet do zdjęć.
Formy:
- indywidualna
- grupowa
Przebieg zajęć
1. Przywitanie.
2. Zabawa do piosenki „Mała śnieżka” z płyty Vademecum przedszkolnych zabaw.
Dzieci stoją w rozsypce, zakładają "śnieżynkowe" opaski na głowę. Wykonują następujące ruchy i gesty do piosenki.
Mała, biała śnieżka sama bawi się/ dzieci kołyszą się
Byłoby weselej, gdyby były dwie./ rozglądają się na boki
Szuka więc śnieżynka koleżanki swej,/ chwytają za ręce kolegę
Łapią się za ręce, w koło kręcą się/ tańczą w kole
Małe, białe śnieżki razem bawią się,/ podskakują w miejscu
Tupią lewą nóżką, prawą tupią też./ tupią
Ślą sobie całusy, klaszczą w dłonie swe,/ posyłają całusy, klaszczą
Łapią się za ręce, w koło kręcą się./ tańczą w kole
Małe, białe śnieżki już znudziły się./ zatrzymują się
Machają do siebie i żegnają się./ machają
Teraz każda śnieżka sama bawi się,
Żwawo podskakuje, w koło kręci się./ podskakuje i wykonuje obrót wokół własnej osi
3. Aktywne słuchanie muzyki klasycznej do utworu „German dance No. 4”.
Dzieci otrzymują biało- niebieskie pompony z krepy i naśladują następujące ruchy w odpowiednim akcencie muzycznym:
Śnieżka tańczy sobie- pokazujemy jeden pompon
Śnieżka tańczy sobie- pokazujemy drugi pompon
I tańczą śnieżki obie – wykonujemy młynek
Na raz, dwa, trzy- strzepujemy 3 razy pomponami
I jedna tu- podnosimy do góry jeden pomopon
I druga tu- podnosimy drugi
Jak śnieżynki obie tańczą- młynek
Pokaż teraz Ty- wyciągamy ręce do przodu
Inspiracja ze źródła: https://www.youtube.com/watch?v=Wf-8jMsOVC0
4. Zabawa sensoryczna „lepimy bałwana” ze sztucznego śniegu.
Dzieci otrzymują podstawkę i sztuczny śnieg wykonany z mąki ziemniaczanej oraz oleju spożywczego. Z powstałej masy lepią kule, następnie tworzą bałwanka.
5. Zabawa do piosenki „Bałwan, bałwanek” z płyty „Gra w kolory. Zabawy z muzyką dla dzieci”.
Wszyscy siedzą w kręgu na materacu. Prowadzący rozdaje dzieciom pałeczki i garnki. Podczas zwrotki dzieci naśladują gesty za terapeutą. Podczas trwania refrenu dzieci pałeczkami wystukują rytm.
Trzy kule śniegowe,/ rysujemy koło w powietrzu
Kamyki węglowe./ wskazujemy oczka
Garnek albo kapelusz/ wskazujemy głowę
I bałwanek stoi już.
Bałwan, bałwanek, ni to yeti, ni to człek.
W śniegu bawi się z dziećmi całe dnie./ gramy na garnkach
Miotła krzywa, gruby brzuch/ pokazujemy brzuch
I w kapelusz śnieżką buch./ udajemy, że rzucamy śnieżkami
Biała chmurka, biały pies
Nie! To tylko bałwan jest.
Bałwan, bałwanek, ni to yeti, ni to człek.
W śniegu bawi się z dziećmi całe dnie
6. Zabawa do piosenki „Zima” z płyty „Porusz język, porusz ciało”
Nauczyciel włącza nagranie i zaprasza do zabawy.
Zima: br, brr, brrr
Ale zimno mi! / trzęsą się z zimna, artykułując dźwięki: brr
Nabieram już tchu,/ wykonują wdech nosem
W dłonie: chu, chu, chu!/ chuchają w dłonie
Nóżki: hop, hop, hop!/ podskakują w miejscu!
I do przodu skok!/ wykonują skok do przodu i chwytają wykonane papierowe kule „śnieżki”
Śniegiem pac, pac, pac,/ rzucają się śnieżkami
Nikt nie może stać!
7. Zabawa do piosenki „Bałwanek” z Vademecum przedszkolych zabaw- Zima”.
Dzieci tańczą ze śnieżynką (kulką waty) w reakcji na przerwę w muzyce wybrana przez prowadzącego osoba podchodzi do plakatu bałwana i wykleja jego brzuch swoją kulką waty.
8. Zabawa z chustą i balonami.
Dzieci trzymają biały materiał, na którym są balony, podrzucają je w górę.
9. Malowanie pianką do golenia oraz tapowanie farbą.
Nauczyciel w raz z dziećmi przygotowuje specjalną masę do malowania. Masa powstaje z połączenia kleju introligatorskiego oraz pianki do golenia. Dzieci za pomocą pędzla nanoszą masę na czarną kartkę papieru. Malują bałwana oraz „tapują”, czyli „stukają” pędzlem/ gąbką/ patyczkami do uszu namoczonymi w białej fabie.
10. Wykonywanie pamiątkowych zdjęć.
Nauczyciel wręcza przygotowany wcześniej gadżet:
Talerzyk papierowy z wyciętym środkiem i naklejonym u góry kapeluszem. Dzieci przykładają tak wykonanego „bałwanka” do swojej twarzy w ten sposób pozując do zdjęcia.
11. Pożegnanie.