Scenariusz zajęć
w grupie dzieci 3-6 letnich
Temat: Majowa łąka.
Cele ogólne:
- rozwijanie kompetencji językowych w toku różnorodnych zabaw
- rozwijanie umiejętności skupienia na wykonywanej czynności
- rozwijanie umiejętności porozumiewania się z dorosłymi i dziećmi
Cele operacyjne:
Dziecko 3-4 letnie:
- dzieli na sylaby wyrazy 2-3 sylabowe
- rozwiązuje zagadki słuchowe
- kończy rozpoczęte zdanie
Dziecko 5-6 letnie:
- wskazuje i nazywa elementy wymienione w wysłuchanym wierszu
- dzieli wyrazy na sylaby
- wysłuchuje głoski w nagłosie i wygłosie
- odpowiada na pytania do wiersza całymi zdaniami
- rozwiązuje zagadki słowne
- formułuje wypowiedź na podstawie wylosowanych obrazków
Metody (wg M. Kwiatkowskiej):
- czynne (metoda zadań, ćwiczeń)
- oglądowe (obserwacja i pokaz, udostępnianie sztuki)
- słowne (objaśnienia, instrukcje, rozmowy, zagadki, wiersz, metody żywego słowa)
Formy:
praca z całą grupą, indywidualna
Podstawa programowa:
I-5, III-5, III-8, III-9, IV-2, IV-5, IV-6, IV-18
Środki dydaktyczne:
rymowanka na powitanie, wiersz „Majowa łąka” autorstwa własnego, ilustracje przedstawiające mieszkańców łąki, zagadki, obrazki przedstawiające las, łąkę oraz pole, obrazki tematycznie związane z łąką do losowania, emblematy przedstawiające słoneczka
i chmurki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie rymowanką- Dzieci wspólnie z nauczycielem recytują tekst rymowanki, ilustrując ja ruchem:
W kole wszyscy się zbieramy (ustawiają się w kole)
i z uśmiechem powitamy. (machają do siebie)
W dłonie swoje zaklaszczemy (klaszczą)
i cichutko usiądziemy. (siadają)
2. „Kto odgadnie?”- wprowadzenie do tematu. - dzieci rozwiązują zagadki słuchowe (3,4-latki) i słowne (5,6-latki), wskazują obrazki przedstawiające rozwiązania. Następnie nauczyciel pokazuje zdjęcia: lasu, pola i łąki i pyta, którego miejsca są to mieszkańcy.
Bzyczy i nektar zbiera
Potem w ulu ciężko pracuje
Pyszny miodek nam produkuje
(pszczoła)
Skacze wesoło w trawie,
Przed bocianem się chowa
I „kum, kum” do nas woła.
(żaba)
Najpierw gąsienica,
Później kolorowymi skrzydłami zachwyca.
(motyl)
Nogi i dziób w czerwonym kolorze,
Kto mu żabki szukać pomoże?
(bocian)
Malutka w czerwonym kolorze,
czarne kropki na jej kubraczku,
policzyć każdy może (biedronka)
Nad wodą sobie fruwa,
Helikopter przypomina,
Ma skrzydła kolorowe,
Czy wiesz, jak się nazywa?
(ważka)
Dzięki skrzydłom w górze fruwają,
I pięknie do nas śpiewają,
A gdy przychodzi zimowy czas
Pomagać im powinien każdy z nas (ptaki)
3. Praca z wierszem „Majowa łąka” . Nauczyciel rozkłada na podłodze obrazki przedstawiające różnego rodzaju zwierzęta, owady itd. Odczytuje wiersz:
„Majowa łąka”
Wspaniała jest majowa łąka,
Gdzie żabki wesoło kumkają,
Na listku siada biedronka,
A ptaszki w górze śpiewają.
Jest i motyl w kolorach tęczy,
Bocian kroczący wśród traw,
Pszczoła w oddali brzęczy
A ważka frunie nad staw.
Pięknie jest i wesoło
Na naszej majowej łące
Aż chce się tańczyć wokoło
Z bukietem kwiatów w rączce.
Po wysłuchaniu wiersza dzieci 5,6- letnie wskazują mieszkańców łąki, które zostały
w nim wymienione. Wszystkie dzieci dzielą nazwy zwierząt na sylaby (wyklaskują, wystukują, wytupują), dzieci starsze wysłuchują głoski w nagłosie
i wygłosie.
Ponowne odczytanie wiersza i przeprowadzenie rozmowy kierowanej - dzieci odpowiadają na pytania dotyczące wysłuchanego wiersza:
- co robiły żabki na łące?
- gdzie usiadła biedronka?
- co robią ptaki?
- dokąd frunie ważka?
- jaka jest majowa łąka? (smutna? wesoła? dlaczego?)
4. Zabawa orientacyjno- porządkowa „Mieszkańcy łąki”- Nauczyciel pokazuje na zmianę obrazki przedstawiające mieszkańców łąki (bociana, żabę lub pszczołę). Zadaniem dzieci jest naśladować ich odgłosy oraz sposób poruszania.
5. „Co wydarzyło się na łące?”- dzieci 3,4- letnie kończą rozpoczęte zdanie:
Dziewczynka poszła na łąkę na której zobaczyła...
Dzieci 5,6- letnie formułują wypowiedź na podstawie wylosowanych obrazków, np.
łąka, bocian, żabka- Po łące spaceruje bocian. Ten ptak chyba szuka żabki.
kwiaty na łące, motyle, dzieci- Dzieci wybrały się na łąkę. Tam zobaczyły piękne kwiaty. Na łąkę przyfrunęły też kolorowe motyle.
6. Masażyk relaksacyjny w parach. Dzieci powtarzają za nauczycielem rymowankę, wykonując jednocześnie masażyk na plecach kolegi/koleżanki:
Na łące dziś świeci słońce (kreślą rączkami duże koło)
I lekko wieje wiatr (masujemy całymi dłońmi plecy)
Liczymy kropki biedronce (stukamy opuszkami palców wskazujących plecy)
A bocian idzie wśród traw (dotykamy naprzemiennie całymi dłońmi plecy dziecka)
Przestraszona żabka podskakuje („skaczemy” delikatnie dłońmi zwiniętymi w pięści)
I szybko w wodzie nurkuje (robimy dłońmi fale z góry na dół)
7. Ewaluacja zajęć- Nauczyciel pyta dzieci, czy zajęcia podobały im się- jeśli tak prosi
o położenie nad ilustracją łąki papierowe słońce, jeśli coś było nie tak- dzieci kładą nad ilustracją chmurkę. Podziękowanie za udział w zajęciach.
Opracowała:
Ewelina Badowska